Словаччина обговорює з Україною передачу літаків МіГ-29!

Прем’єр-міністр Словаччини Едуард Геґер повідомив місцевому виданню SME, що Словаччина більше не може використовувати винищувачі в такому обсязі і що «якщо цю техніку десь і використовувати, то в Україні».

Словацькі винищувачі МіГ-29, ймовірно, опиняться в Україні, як протиракетний комплекс С-300 разом із гаубицями Zuzana.

«Якщо Україні не вдасться розгромити російські війська, ми знаємо, хто наступний», – сказав прем’єр-міністр ЕДУАРД ХЕГЕР .

Відповідаючи на запитання газети SME, Геґер сказав, що Словаччина більше не може використовувати винищувачі в такому обсязі і що «якщо цю техніку десь і використовувати, то в Україні». Раніше міністр оборони країни Ярослав Надж заявив, що російські техніки, які обслуговували МіГ-29 у Словаччині, залишають країну, і що їх експлуатація скоро може стати проблематичною.

Інтерв’юер поставив уточнююче запитання, чи підтверджує прем’єр передачу МіГів Україні, на що той сказав:

«Нам потрібно якнайшвидше допомогти Україні дати відсіч російським військам, і так, ми зробимо для цього все, що в наших силах».

В інтерв’ю виданню Politico Геґер сказав, що його країна хоче відмовитись від використання МіГ-29, оскільки винищувачі радянського виробництва неможливо підтримувати в робочому стані без відносин із Росією. Він також нагадав, що Словаччина розраховує отримати F-16 виробництва США. За його словами, країна веде інтенсивні переговори з партнерами про те, хто захищатиме її повітряний простір, а пізніше «може розглянути питання про це обладнання також щодо України».

На запитання, чи означає це, що Словаччина може передати частину літаків Україні, якщо отримає певні гарантії від Заходу, Геґер відповів ствердно.

Нагадаємо, про вищезгадані літаки так довго і наполегливо просив Президент Володимир Зеленський

“Дайте нам літаки. Ви не можете дати нам F-18 чи F-19 або що у вас є. Дайте нам старі радянські літаки. Це все”, – казав Зеленський.

Ці літаки дозволять Україні протистояти в небі російській авіації, обʼєктами ударів якої останніми днями стають житлові квартали українських міст.

Раніше Білий дім відповів відмовою на пропозицію Польщі передати Україні літаки МІГ-29, натомість Польща хотіла отримати американські F-16. На відміну від адміністрації Байдена, в Конгресі США переважають настрої на користь надання Києву бойових літаків. На підтримку такого кроку висловилося кілька впливових американських законодавців.

Додамо, що Президент України Володимир Зеленський вважає, що Захід міг запобігти російській агресії, але тривалий час загравав із Путіним.

“Чи міг би Захід запобігти цьому? Я вважаю, що є високий відсоток того, що вони могли це зробити. Я вважаю, що Путін може не чути мене. Але не чути США, Британію чи західний світ він не міг. Захід не був об’єднаний”. Вони (на Заході – ІФ) принципові люди, що захищають спільні цінності, але насамперед вони думають про політичну ситуацію всередині держави, а вже потім про те, що відбувається зовні”, – заявив Зеленський в інтерв’ю програмі “60 хвилин” на американському телеканалі CBS.

За словами Зеленського, “вони могли потужно тиснути на Путіна, й він був змушений їх почути”.

При цьому Зеленський сказав, що він не має юридичних претензій до лідерів країн НАТО, проте загалом, на його думку, вони несуть відповідальність.

“Коли ти можеш закрити небо …. Так, страшно, що розпочнеться третя світова війна. Це страшно, я розумію це. Я не можу щодня тиснути на них, тому що всі бояться війни. Але світ несе відповідальність”, – поділився президент.

“Я бачив лідерів маленьких країн із великим серцем. Не всі загравали з Путіним. Але завжди заграє той, кому є що втратити. Маленькі Литва, Латвія, Естонія – країни з великим серцем. Вибір і труднощі завжди у країн, де великий бізнес – Німеччина, Франція, Італія, Португалія, де великі інтереси, великий товарообіг, тривалі історичні відносини, культурні зв’язки, багато людей, які емігрували з капіталом Російської Імперії, виїжджали з сім’ями до Європи. Й тому вплив там великий”, – сказав він, зазначивши, що не всі з цих країн намагалися не псувати відносини з Росією.

“Ніхто не хоче вийти з зони комфорту. А боротися з Путіним, підтримуючи Україну, – це вийти з зони комфорту. Політичної, фінансової та навіть ризикнути кар’єрою, бо може розпочатися війна. Фінансова криза, народ може не пробачити”, – сказав Зеленський.

Водночас, за його словами, “цих людей дедалі менше”.

“Війна в Україні, яка роз’єднала наші сім’ї, при цьому об’єднала нас як націю і об’єднала Захід”, – підсумував глава держави.