В одному з попередніх матеріалів «Слідство.Інфо» розповідало про народного депутата від «Народного Фронту» Євгена Дейдея, який до обрання в Раду мав проблеми із законом. Так, згідно з рішенням одного з районних судів Одеси, у 2011-му році Дейдей засуджений за розбій та незаконне поводження зі зброєю. Його справа ось уже три роки перебуває на повторному розгляді, сам депутат ситуацію коментує неохоче, передає Корупція.Інфо.


Але увагу до народного обранця привертає не лише це. Національне антикорупційне бюро (НАБУ) підозрює його в незаконному збагаченні вже під час роботи нардепом. Сам нардеп переконливо пояснити походження чималих статків родини не може.

Валерій Липинський — колишній боєць добровольчого батальйону «Айдар». Після поранення на Донбасі отримав інвалідність — відтак дорога на фронт для нього була закритою. Потрібно було реалізовувати себе в мирному житті. Отримавши компенсацію за інвалідність, у 2016-му Валерій вирішує відкрити власну кав’ярню.

Популярне: “Часто мала проблеми зі здоров’ям”: в університеті, де вчиться Зайцева розповіли всю правду про неї


«Це як інвестиції в майбутнє. Хтось отримує компенсацію і витрачає її за місяць. А хтось гроші вклав і потроху, потроху дістає назад. Ми з дружиною довго думали над брендом, як би це все гарно назвати. І «Хунта-кава» була, і чого тільки не було…» — розповідає власник «Ветерано-кава» Валерій Липинський.

А це — Інга Дейдей, дружина народного депутата Євгена Дейдея. Улітку того ж 2016-го вона разом із подругою зайнялася бізнесом — відкрила в одному з торговельних центрів Києва мініатюрну кондитерську. Тут авторські десерти — тістечка, макарони, торти й цукерки, а також кава та чай до солоденького.

Валерій Липинський розповідає, що запустити власний бізнес, нехай і невеликих масштабів, не складно, однак перший прибуток отримуєш не скоро. Та й надприбутків очікувати не варто.

«Такі кав’ярні — це не джерело доходу, радше самореалізація. Якщо помісячно знімати приміщення, а кава входить у цю вартість, ціна коливається від 7 до 15 тисяч. Обладнання видається безкоштовно, якщо брати 20-30 кілограмів кави щомісяця. У такого бізнесу вихід в нуль десь за 4-6 місяців. На життя вистачає, але не більше», — каже Валерій Липинський.

Дружині ж нардепа цукерково-кавовий бізнес лише у 2016 році приніс майже мільйон гривень. Власник «Ветерано-кави» може тільки мріяти про такі доходи.

— Можна кілька питань стосовно вашої підприємницької діяльності?

— Ні, дякую, — відмовляється від спілкування з журналістами дружина нардепа Інга Дейдей.

Чи пов’язані бізнесові успіхи Інги Дейдей із діяльністю чоловіка в парламенті? Ми кілька разів намагалися поговорити з нею про бізнес, однак дружина нардепа уникала розмови. Євген Дейдей теж неохоче говорить на цю тему.

Натомість про статки народного обранця охоче розповідають в  антикорупційній прокуратурі та в Національному антикорупційному бюро.

«Чітко доведено, що Євген Дейдей не може пояснити походження великої кількості статків, якими він і його родина користується і володіє», — розповідає керівник Антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.За останні дев’ять років Дейдей та його дружина офіційно заробили разом півтора мільйони гривень. Водночас, за даними антикорупційної прокуратури, у родині нардепа з’явилося майна на 6 мільйонів.

«Слідство встановило, що впродовж 2015-2016 років народний обранець придбав нерухоме та рухоме майно загальною вартістю, непорівнянною з отриманими доходами», — коментує прес-секретарка Національного антикорупційного бюро України Світлана Оліфіра.

«Це створюють бурхливі інформаційні приводи, навколо яких можна влаштувати шоу, просто висмоктане з пальця. І намагаються відвернути народ від насущних проблем», — запевняє «народний фронтовик» Євген Дейдей.

Із 2016-го року в декларації Дейдея дві елітні автівки «Ауді Q7», вартістю понад 3 мільйони гривень. Обидві записані на дружину. Також Інга Дейдей із 2012-го року володіє двома квартири в елітному районі Одеси, загальною вартістю в мільйон гривень.

Також «Слідство.інфо» виявило ще одну квартиру в столиці — 165 квадратних метрів в елітному житловому комплексі «Французький квартал». Цю квартиру, вартістю майже три мільйони, дружина Дейдея подарувала матері — Раїсі Харченко.

— Квартиру в Києві купила моя дружина. Ми показали, звідки ці доходи. Ще до того, як я був депутатом, у мене був свій автопрокат, ще з 2011-2012-го року, і я мав достатньо нерухомості, — пояснює Дейдей.

Доходи самого нардепа порівняно скромні. Із декларації видно, що годувальниця в родині — Інга Дейдей. 3,5 мільйони гривень жінці позичає нібито хороший знайомий — бізнесмен Ігор Лінчевський. Однак на аудіозаписах розмов, оприлюднених НАБУ, Лінчевський каже, що раніше з дружиною депутата знайомий не був. І позика їй могла бути лише прикриттям для легалізації великої суми грошей.

— Алло, Жень, вітаю, це Ігор Лінчевський.

— Так, так, так. Доброго дня.

— Я завтра вранці буду в Києві.

— Це з приводу наших справ?

— Так, так…

— Дивіться, це моя дружина, звуть Інга. Скажіть, що ви зі мною переговорили. Вона повинна бути в курсі… — чуємо з розмови Дейдея та бізнесмена Ігоря Лінчевського.

Але нардеп заперечує:

«Людина прийшла на комітет, сказала Генеральному прокуророві, сказала панові Холодницькому, що позичив гроші. Усім пояснив. У чому питання?»

Але вже у вересні до Лінчевського завітали з обшуками. Дейдей назвав слідчі дії антикорупційного бюро політичним замовленням і розправою.

«Усі слідчі дії відбувались абсолютно законно на підставі відповідних ухвал суду. Тобто жодних підстав хвилюватися, нібито мали місце якісь незаконні дії, немає. Жодних погроз із боку співробітників бюро або антикорупційної прокуратури не було», — запевняє прес-секретарка НАБУ Світлана Оліфіра.

Утім, попри кримінальне провадження, бізнес Інги Дейдей розвивається — відкрився ще один заклад.