Однією з перших справ, за які взялось НАБУ були розкрадання на Укрзалізниці, які всі роки сягали космічних масштабів. Попри гучні затримання та чисельні кримінальні справи, на жаль, система зловживань продовжує діяти. Проілюструвати її, нехай вже применшені розміри, можна на одному цьогорічному тендері на суму майже півмільярда гривень – лише на ньому наближені олігархи змогли вкрасти з бюджету понад 100 мільйонів гривень, передає Корупція Інфо

Звичайно ж це годівниця за яку варто боротися, і боротися не зважаючи на методи. І ці люди, яки звикли розкішно жити за кошти бюджету, відчувши опір, вдаються до крайнощів – нещодавно директор Укрзалізниці Войцех Бальчун заявив про чисельні хакерські атаки та погрози фізичної розправи в бік новопризначеного менеджменту:

«З усією відповідальністю і тривогою заявляю: зараз відбувається нечуване ганебне торпедування всіх наших останніх кроків, особливо у кадровій сфері. Новопризначені керівники зіткнули з реальними погрозами фізичної сили. Ці погрози йдуть від конкретних осіб, очевидно афільованих з чиновниками з високих владних кабінетів. Наша спроба навести лад у сфері розподілу порожніх вагонів наштовхнулася на жорстку протидю старої системи. У хід пішли погрози, хакерські атаки на наші сервери і системи, у ці хвилини заблокована робота офіційного сайту Укрзалізниці. Все це є свідченням того, що система не збирається здаватись і не гребуватиме жодними засобами, щоб зберегти існуючий стан речей. Інформую про цю безпрецедентну ситуацію суспільство і керівника українського уряду, чия безумовна підтримка дала нам можливість розпочати реальні реформи у компанії!», – повідомив він на своїй сторінці у Фейсбук.

Ким можуть бути ці люди та що вони втрачають внаслідок того, що підприємство стане на «нормальні колії» роботи, йдеться у матеріалі видання «Zалізниця без корупції».

Закупівлі залізниці мають безліч темних сторінок в історії. Не останню роль в них відіграли розіграші фірм дуже наближених до політичної еліти. «Zалізниця без корупції» дізнавалася як державна залізниця переплатила за посередництво олігархату у двох тендерах понад 100 мільйонів гривень.

Історія успіху ТОВ «Спецукрресурс» нагадує сюжет кінострічки. Фірма, яка проіснувала три роки, не маючи жодної перемоги в державних тендерах, протягом одного дня отримала 200 млн грн від Укрзалізниці і «зникла».

Джек-пот по-українськи для ТОВ «Спецукрресурс» трапився 15 червня цього року. «Центр забезпечення виробництва» ПАТ УЗ оголосив досить дивний тендер на 76 лотів, більшість з яких складали так звані «ремкомплекти рейок рамних» та хрестовини стрілочних переводів. При чому назви різних лотів дуже часто повторювалися і взагалі складується враження, що тендер було пороблено з однією метою – приховати реальний обсяг закупівлі.

На тендер подали пропозиції чотири фірми, але, попри ідентичність назв лотів, ці компанії чітко розділилися на два тандеми. ТОВ «Арго» і ТОВ «АКБ Тяжмашкомплект» розіграли між собою 47 лотів – в усіх тендерах перемогло ТОВ «Арго». ТОВ «Спецукрресурс» і ТОВ «Трастінвест холдинг» сперечалися за решту 29 пунктів – всі 29 забрало ТОВ «Спецукрресурс».

При цьому пари ділили тендери зовсім не за назвою чи виду товару, адже на абсолютно аналогічні лоти йшли за чергою то один тандем, то інший. Це вказує на змову всіх чотирьох учасників. До того ж, цінові пропозиції учасників також були дуже схожими.

Чому так склалося і хто стоїть за цими загадковими тандемами переможців?

«Арго» + «Тяжмашкомплект» = Дубневичі

ТОВ «АКБ Тяжмашкомплект» і дуже часто й раніше зустрічалися в одних тендерах з ТОВ «Арго» і щоразу програвало йому, що вказує на його роль, як номінального конкурента.

Але ні переможець закупівлі на майже 300 мільйонів гривень ТОВ «Арго», ні його конкурент не є виробниками продукції, яку пропонували залізниці. Але про це далі.

Після підписання договорів з Укрзалізницею ТОВ «Арго» перерахувало кошти на рахунки ТОВ «Корпорація КРТ», кінцевими бенефіціарними власниками якого є народні депутати Ярослав та Богдан Дубневичі. При чому Ярослав Дубневич є головою транспортного комітету Верховної Ради, а, отже, має вплив на керівництво Укрзалізниці.

За фактом причетності нардепів до привласнення держкоштів, НАБУ відкрило кримінальну справу і з’ясувало, що ТОВ «Корпорація КРТ» також не була виробником поставленої залізниці продукції. Отримавши кошти від ТОВ «Арго» «корпорація» братів Дубневичів придбала товар у Дніпропетровського стрілочного заводу за ціною на 20% нижчою, ніж заплатила залізниця. Тож доля нардепів за посередництво в даній угоді, за оцінками детективів НАБУ, становила від 35 до 50 мільйонів гривень.
«Спецукрресурс» + «Трастінвест холдинг» = Ахметов

Конкурент «фірми одного дня» ТОВ «Спеукрресурс» ТОВ «Трастінвест холдинг» належить кіпрському офшору Ріната Ахметова «Лемтранс лімітед». Участь донецького олігарха в цьому тендері зовсім не випадковість. Неймовірний успіх «Спецукрресурс» пов’язують з тим, що ця фірма виконала роль гаманця Ахметова.

Так ТОВ «Спецукрресурс» за три роки свого існування мала показник чистих продажів 3,1 млн гривень. При цьому всі 3 мільйони компанія напрацювала в 2014 році, а у 2015-му взагалі мала 0 в показнику діяльності.

На даний момент підприємство зареєстроване в Києві за адресою – б-р Шевченка, 33-б, де приписані ще близько 20 різних компаній. Фірма має всі ознаки фіктивної, адже її штат налічує всього двоє працівників, і вона не мала досвіду виконання аналогічних угод на момент підписання контракту. Тож «Центр забезпечення виробництва» УЗ просто не мав права підписувати угоду з компанією, яка не має ні виробничих, ні фінансових можливостей виконувати такі договори. Але підписав.

За один день 15 червня компанія отримала від залізниці 193,7 мільйонів гривень. При тому вартість товарів «Спецукрресурс» була майже однаковою з ТОВ «Арго», що, імовірно, свідчить про їх змову, оскільки ціна новачка держзакупівель явно не була ринковою.

За інформацією ZІК, кінцевим постачальником товарів через ТОВ «Спецукрресурс» також став виробник колійних елементів стрілочних переводів ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод», а різниця в ціні осіла в кишенях осіб, наближених до олігарха Ріната Ахметова.

Таким чином, Ахметов і брати Дубневичі цьогоріч розділили між собою бюджетний пиріг залізниці в 500 мільйонів гривень, не привертаючи до себе особливої уваги.

А от минулого року було без Дубневичів – зате з людьми Коломойського

Минулоріч цей же тендер Укрзалізниці Ахметов розділив з власником ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» Загідом Красновим, і вартість тоді була нижчою на 10-13%. У 2016 у торги, імовірно використовуючи послаблення становища донецького олігарха, втрутилися представники нової влади – брати Дубневичі.

2 липня 2015 року попередник «Центру забезпечення виробництва» «Укрзалізничпостач» провів схожий тендер на 64 лоти з такими ж назвами. Тоді участь в тендері брали вже знайоме ТОВ «Трастінвест холдинг», також дві фірми Краснова ТОВ «Дніпрозалізничпостачання» і ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод».

20 лотів на суму 153 млн гривень, за аналогічною схемою, забрало ТОВ «Трастінвест холдинг» Ріната Ахметова, а решту 44 лоти і 285 мільйонів гривень – «Дніпропетровський стрілочний завод».

ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» належить чотирьом кіпрським офшорам, які, в свою чергу, належать фізичним особам українського громадянства, імена яких не розкриваються. За інформацією ЗМІ, раніше акціонером заводу був дніпровський олігарх Загід Краснов, який нібито і зараз продовжує контролювати виробництво. З грудня 2015 року Краснов став секретарем Дніпровської міської ради під головуванням бізнес-партнера Ігоря Коломойського, засновника партії УКРОП Бориса Філатова.

Дві закупівлі залізниці під копірку з майже мільярдним оборотом допомогли олігархам через свої фірми-прокладки вивести десятки державних мільйонів гривень. Службові особи Укрзалізниці, заплющили очі на відсутність досвіду компаній, на їх пов’язаність з народними депутатами, підписали угоди, які руйнують будь-яку довіру до менеджменту держпідприємства.

Злодійство для залізниці обходиться надто дорого: 43 мільярди боргів, зношений рухомий склад і корумповане керівництво всіх рівнів.