Після вчорашніх різких заяв Путіна про законопроєкт президента Зеленського про корінні народи України цю тему почали обговорювати і у нас. Хоча до вчорашнього дня у нас її не торкалися навіть антимайданні ЗМІ. А в Росії просто істерика вирувала. Держдума навіть спеціальну заяву ухвалила з цього приводу. Нарешті й сам Путін висловився на цю тему, звинувативши Україну і в дискримінації росіян (а заодно й інших народів, що проживають в Україні), і мало не у фашизмі, пише на своїй сторінці у Facebook політолог Володимир Фесенко.

Що треба мати на увазі в цьому випадку? І Путін, і депутати Держдуми демонструють дике політико-правове невігластво в цьому питанні. У міжнародній правовій практиці і в документах ООН (у Декларації ООН про права корінних народів) під корінними народами (іndigenous peoples) як правило маються на увазі автохтонні народи, які проживали на даній території до прибуття переселенців, які мають особливий спосіб життя, що відповідає природному середовищу їх існування.

До цієї категорії, як правило, відносять народи Півночі (саамів, ескімосів, алеутів, евенків і багато інших), індіанців Північної і Південної Америки, маорі в Новій Зеландії. В Україні на цьому статусі вже давно (з перших років незалежності) наполягали кримські татари (а разом з ними караїми та кримчаки). Вони не цілком відповідають усталеній міжнародній традиції розуміння корінних народів, але їхній головний аргумент — відсутність власної державності, і на необхідності врахування їхнього особливого етнокультурного становища. І нарешті в законопроєкті президента Зеленського цю їхню вимогу врахували.

У законопроєкті президента Зеленського дається чітке визначення поняття «корінний народ»: «Корінний народ України — автохтонна етнічна спільність, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлення себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України».

Але в Кремлі або не читали сам текст законопроєкту, або, що ймовірніше, займаються махровою пропагандою в геббельсівському стилі. Жодної дискримінації росіян, білорусів і молдаван у цьому законопроєкті немає взагалі. Виходячи з логіки Кремля під дискримінацією опиняються і самі українці, оскільки їх зазначене поняття також не стосується. До речі, і в самій Росії є аналогічний закон Про малі корінні народи.

Але навряд чи можна говорити про наукову і правову коректність, коли йдеться про логіку Путіна і Кремля. Логіка російської пропаганди зовсім інша — потрібен ще один, навіть надуманий привід для агресивної антиукраїнської істерії.