Колишня президент Литви Даля Грібаускайте засудила президента Білорусі Олександра Лукашенка за силове придушення протестів у своїй країні і адресувала йому гнівне послання.

Його політик опублікувала на своїй сторінці в Twitter, закликавши білоруського лідера визнати свою поразку і піти.

“Диктатор із закривавленими руками. Лукашенко, піди зараз. Ти визначив свою долю – ніякого майбутнього на білоруській землі”, – жорстко висловилася Грібаускайте.

Водночас, білоруська письменниця, лауреат Нобелівської премії з літератури 2015 року Світлана Алексієвич також оприлюднила звернення до Лукашенка.

«ОМОН поводиться так, як ніхто не уявляв. Людей просто хапають на вулиці. Затримані сидять у спортзалах без їжі та води. І найголовніше — ці люди абсолютно мирні. Ніхто навколо не бачить тих, хто любить Лукашенка, хто захищав його так, як захищав раніше», — сказала письменниця.

Вона особисто звернулась до Лукашенка.

«Йди, поки не пізно, поки ти не кинув людей у страшну прірву, у безодню громадянської війни. Забирайся. Нікому не потрібен Майдан, нікому не потрібна кров. Ти просто хочеш влади, і це твоє бажання обернеться кров’ю», — заявила вона.

Крім того, в ЄС раніше заявили, що вибори президента Білорусі не були вільними і справедливими, а щодо відповідальних за поліцейське насильство на протестах можуть бути введені санкції.

Про це йдеться в поширеній у вівторок заяві верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля. Заява була узгоджена з главами МЗС всіх 27 країн ЄС.

“Після звільнення політичних в’язнів у 2015 році відносини між ЄС і Білоруссю покращилися. Але без прогресу в області прав людини і верховенства права відносини між ЄС і Білоруссю можуть тільки погіршитися. Саме на цьому тлі ми будемо оцінювати дії білоруської влади щодо врегулювання поточної ситуації і проводити поглиблений аналіз відносин ЄС з Білоруссю”, – йдеться у заяві Борреля.

Він зазначив, що “це може включати, серед іншого, запровадження заходів проти осіб, відповідальних за насильство, яке спостерігається, необґрунтовані арешти і фальсифікацію результатів виборів”.

“Ми закликаємо політичне керівництво Білорусі почати справжній і всебічний діалог з більш широкими верствами суспільства, щоб уникнути подальшого насильства”, – звернувся Боррель у заяві.
Він наголосив, що ЄС уважно стежить за розвитком подій довкола президентських виборів, які, вважають у Брюсселі,”не були ні вільними, ні справедливими”.

“Влада застосувала непропорційне і неприйнятне насильство, в результаті чого принаймні одна людина загинула і багато хто отримав поранення. Тисячі людей були затримані, посилилися утиски свободи зібрань, засобів масової інформації та свободи вираження думок. Ми закликаємо білоруську владу негайно і беззастережно звільнити всіх затриманих. Більш того, достовірні повідомлення місцевих спостерігачів показують, що виборчий процес не відповідав міжнародним стандартам, які очікуються від держави-учасниці ОБСЄ. Народ Білорусі заслуговує на краще”, – сказано в заяві.