Малюська, за заявами нардепів та ЗМІ, числиться першим номером в списку на виліт з Кабміну і нібито має бути звільнений цієї осені. І поки що ще міністр це усвідомлює – можливо, саме тому він наважився на блокування рахунків «Енергоатому».

Якщо ви вважаєте, що блокування нічого не значить – для розуміння масштабів мова про українського атомного монополіста. Крок безпрецедентний.

«В результаті дій міністра юстиції виявилися заблокованими всі рахунки українського атомного монополіста – НАЕК «Енергоатом». Виконавча служба Мін’юсту намагається стягнути з компанії 2 мільярди 500 млн. євро, 2 мільярди 112 млн. доларів і трохи гривень – приблизно 79 млн., не більше», – пише журналіст Сергій Самсон.

При цьому за повідомленнями ЗМІ подібних сум на рахунках компанії просто немає. І звідки їм бути? Раніше повідомлялося, що «Енергоатом» закінчили минулий 2020-й рік зі збитком в 4,8 мільярди гривень, при тому, що попередні роки були для компанії прибутковими. В “Енергоатомі” стверджують, що збиток виник через незалежні від підприємства обставини, але експерт з питань енергетики Ольга Кошарна в розмові з “Апострофом” зазначила, що однією з причин утворення збитків “Енергоатому” стали олігархи, а саме виконання «Енергоатомом» так званих “спеціальних зобов’язань” щодо забезпечення громадських інтересів – коли компанія продавала 1 кіловат-годину електроенергії за 1 копійку.

«Були дивні торги в жовтні, а найскандальніші, через які НАБУ проводило обшуки, – це торги в грудні на півроку вперед – 13 мільярдів кіловат-годин по 1,16 були продані, 80% з яких пішли трейдеру Ігоря Коломойського “Юнайтед Енерджі”, – наголошує Кошарна (сам Коломойський заперечує зв’язок з цією компанією, проте показово, що ця фірма крім закупівлі електроенергії у “Енергоатома” за заниженими цінами також є найбільшим імпортером електрики з Росії – зазначає “Апостроф”).

Та повернемося до нашого міністра Юстиції, адже мова може йти про якусь шахрайську схему. Тому що блокування рахунків було проведено незаконно. Формальним приводом для появи мільярдних сум стала давним-давно закрита справа «Енергоатома» проти ЗАТ «Спільне українсько-американське підприємство «Укрелектроватт ». «Електроватовці» намагалися отримати з компанії 127 млн. грн. Нічого у них не вийшло, справу закрили.

«Але вже в поточному році Шевченківський районний суд прийняв рішення про «відновлення виконавчого провадження». Виконавча служба у нас підпорядковується Мін’юсту, і саме з подачі відомства Малюськи в «виконавчому провадженні» з’явилися багатомільярдні суми. Рахунки «Енергоатому» заблоковані, фінансова діяльність атомної компанії повністю паралізована», – наголошує Сергій Самсон.

Журналіст тут же підкреслює, що:

«Де-факто НАЕК просто банкрут, оскільки у атомників немає таких грошей! Більш того, сюрреалізм міцнішав з кожною годиною. У платіжній вимозі за підписом державного судового виконавця Мурихіна Сергія Володимировича з «Енергоатому» хочуть отримати вже 22 мільярди євро. Хоча той же Мін’юст просить всього два з половиною мільярди. Теж євро. Страшні люди»

Фактично Малюська тупо пограбував «Енергоатом». Гроші компанії конфісковані, можливо, вже переведені на рахунки офшорних компаній. Природно, рішення про списання можна оскаржити. Ось тільки це тривала процедура, і хто знає, чим вона закінчиться».

Сам «Енергоатом» вже випустив заяву, в якому голосно назвав дії міністра юстиції «диверсією проти держави».

«1) попереджає про невідворотність відповідальності для усіх посадових осіб органів державної та судової влади, які були залучені до цієї афери, та незворотність покарання за нанесення шкоди стратегічному державному підприємству;

2) відкрито звертається до Ради Національної Безпеки і Оборони України, Офісу Генерального прокурора України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Міністерства юстиції України та Національної поліції України про необхідність невідкладного відкриття кримінального провадження, проведення слідчих дій та арешту всіх причетних до злочину.

Ми вимагаємо вжити невідкладних заходів для недопущення пограбунку стратегічного державного підприємства – оператора чотирьох українських АЕС, розслідування злочинної схеми стягнення з ДП «НАЕК «Енергоатом» неіснуючої заборгованості!», – йдеться у заяві «Енергоатому».

Акцентується, що такі дії Мін’юсту навіть несуть загрозу реалізації заходів забезпечення безпеки експлуатації ядерних блоків. А це вже питання нацбезпеки. На завтрашньому РНБО розглянуть?

Все, що вдалося зробити компанії на зараз – «врятувати» 500 000 гривень, зарезервованих на виплату кредиту ЄБРР щодо забезпечення безпеки українських атомних блоків.