Зовнішній борг РФ та її компаній сягає 150 млрд доларів, і вже у середу за ним може бути оголошено дефолт. Є три сценарії того, як можуть розгорнутися події для донедавна однієї з найбільших економік світу.

Сценарії, а також їхній вплив, опублікували економісти Bloomberg.

У середу, 16 березня, країна має здійснити виплату за купоном у доларах. Залежно від того, як вчинить Росія за цим випуском, можуть реалізуватися такі сценарії:

  • Росія таки виплатить борг у доларах. Це означатиме, що дефолт відтерміновується принаймні до 4 квітні, коли настане час виплачувати наступні купони.
  • Росія платить в рублях. Видання зазначає, що окремі контракти справді дозволяють таку виплату – але не всі. Зокрема, виплата у середу буде вважатися здійсненою лише у валюті, інакше це означатиме дефолт.
  • Росія взагалі не платить. Невиплата у середу запустить пільговий період у 30 днів, після чого настає дефолт, який відріже і без того відрізану від фінансових ринків Росію до завершення судових процесів і виплат.

Востаннє РФ оголошувала дефолт у 1998 році, який запустив спіраль швидкої інфляції, девальвації рубля та фінансова ізоляції на міжнародних ринках. Проте тоді країні не вдалося виплатити внутрішні борги, а останній пропуск виплат за зовнішнім був у 1917 році, коли більшовики відмовилися платити царю.

Внаслідок того, що донедавна кредитні рейтинги Росії були досить високими, її боргом володіють чимало інституцій включно з суверенними фондами у всьому світі. Хоча борг є значним, його, ймовірно, недостатньо, аби спричинити системну проблему для фінансових ринків, вважає директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва.

Нагадаємо, що через санкції стосовно центробанку, Росія втратила доступ до половини своїх золотовалютних резервів. Рейтингове агентство Fitch слідом за Moody’s обвалило кредитний рейтинг Росії з В до С – тобто до переддефолтного стану.

Речник президента РФ Путіна Дмитро Пєсков заявив, що умов для дефолту РФ немає, “якщо вони не створюються і не ставляться нам штучно”. Раніше президент Росії Владімір Путін підписав указ, яким дозволив Росії виплачувати рублями усі борги перед США, країнами ЄС та іншими країнами, які наклали проти РФ санкції.