арешт
Колишні акціонери ЮКОСа домагаються конфіскації грошей російських держкомпаній в бельгійських банках

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на Forbes, передає Корупція.Іфно

Глава Group Menatep Limited Тім Осборн розповідає, що пристави звернулися у понад 50 бельгійських банків, де у російських держкомпаній можуть бути відкриті рахунки. За його словами, протягом декількох днів стане зрозуміло, скільки грошей російських держструктур знаходиться в цих банках. Інше джерело, близьке до акціонерів ЮКОСа, підтверджує, що інформація про гроші російських клієнтів запрошені приблизно у 60 банків Бельгії. Арешт може бути накладено на кошти компаній, якими російський уряд володіє не тільки безпосередньо, але і побічно. Рішення про це буде приймати бельгійський суд.

Ще одна особа, близька до акціонерів ЮКОСа, пояснює, що сума, на яку можуть бути заморожені активи, невелика, оскільки стягнути c Росії всі $50 млрд одразу неможливо, але це важливий прецедент. Бельгійський уряд зацікавлений в заморожуванні активів Росії та передачі їх колишнім акціонерам ЮКОСа, так як вони повинні будуть сплатити з цих доходів 3-відсотковий податок, пояснює співрозмовник Forbes.

За словами двох осіб, знайомих з деталями судових справ, слідом за Бельгією активи Росії можуть арештовані і в інших країнах. Раніше Осборн казав, що колишні акціонерs ЮКОСа будуть домагатися арешту російського майна в США, Німеччині, Нідерландах і Франції. "Я можу сказати, що Бельгія не єдина країна, в якій вже арештовані рахунки. Бельгія – перша країна, з якої ця інформація витекла", – говорить співрозмовник Forbes.

За словами Осборна, у колишніх акціонерів ЮКОСу немає виходу, крім як домагатися арешту держмайна за кордоном:

"Росія відмовилася виконувати рішення двох судів і тепер розплачується за це. У нас немає інших способів діяти. З боку Росії з нами спроб домовитися сьогодні не було, як не було і приводів вважати, що Росія готова на діалог. Хоча з комерційної точки зору це було б раціонально".

Член ради директорів НАУФОР Денис Соловйов вважає, що бельгійський суд може заарештувати рахунки російських держбанків в Euroclear і належні їм акцій SWIFT (обидві компанії мають рахунки в цій країні). "З 2014 року розрахунки по російськими ОФЗ здійснюються через EUROCLEAR і Clearstream. Так що грошові кошти за цими операціями та євробонди держбанків знаходиться саме там", – зазначає Соловйов.

На думку експерта, якщо бельгійський суд заарештує активи держбанків, то теоретично під загрозою будуть і рахунки Центробанку в Сlearstream в Люксембурзі.

Принципал приватної практики Gololobov and Co Дмитро Гололобов вважає, що говорити про успіхи колишніх акціонерів ЮКОСу передчасно і велика ймовірність, що далі арешту активів справа в Бельгії не піде.

"Інші країни можуть зробити теж щось схоже, але держактиви і активи комерційних компаній ніхто продавати не буде, хоча арешти і можуть накладатися чисто технічно", – вважає Гололобов.