Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк в інтерв’ю Фактам назвав чотири ключових виклики перед владою України.

Перший – не закінчена досі війна, невизначеність із позицією Росії з погляду глобальних ринків, тобто загалом європейська безпека, – розповів Подоляк.

Другим викликом, на його думку, є непослідовність зовнішніх партнерів України.

Один із прикладів (а їх чимало) – Північний потік-2, який суттєво посилив глобальні позиції Російської Федерації, – відзначив він.

Третім викликом Подоляк назвав монополії в енергетиці всередині країни, “бо щороку ми чуємо ті самі полохання про віялові відключення та ін. І що в державі взагалі багато неприродних монополій із приватним капіталом в основі”.

Четвертий – очевидне викривлення медійного простору. На жаль, медіа не задають позитивного порядку денного. Це не означає, що потрібно весь час хвалити державу. Позитивний порядок денний – це те, чим Україна може стратегічно пишатися: ось ми круто заходимо сюди, тут у нас проблеми, але ми будемо вирішувати їх так, – сказав радник керівника ОП.

Також Подоляк виділив основні реформи, які й надалі запроваджуватимуть.

Це передусім адміністративна реформа (держава має бути набагато прозорішою та компактнішою), судова реформа, і найважча – антиолігархічна, – перерахував він.

Подоляк окремо зупинився на боротьбі з олігархами.

Країна вийде з “першої антиолігархічної війни” набагато сильнішою та збалансованішою за соціально-економічними інтересами. Вона матиме змінені правила і різко зменшений вплив олігархів. “Антиолігархічна війна” не призведе до того, що в нас зникнуть олігархи чи великі фінансово-промислові групи як явища, які намагатимуться далі втручатися в політику, медіа і т.д. Але ця “війна” на певний відсоток знизить вплив великих бізнесменів на основні політичні процеси в країні, – розповів Подоляк.

Він зазначив, що потім “будуть наступні конфлікти великого бізнесу з державою, але їхня інтенсивність поступово меншатиме”.

У чому цінність ініціативи Володимира Олександровича? У тому, що він почав хрестовий похід проти олігархів. Підкреслю, не проти олігархів як суб’єктів економічної чи підприємницької діяльності, а проти суб’єктів, які ведуть тіньову політичну діяльність, скуповують частинами державу і визначають неконкурентні правила поведінки, – каже радник керівника ОП.

Нагадаємо, 5 листопада 2021 року президент Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон про олігархів.

Йдеться про закон № 1780-ІХ “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”.

Президент Володимир Зеленський під час щорічного послання до Верховної Ради заявив, що «Україна переможе у боротьбі з олігархами».

Ми вперше за 30 років розпочали системну боротьбу з олігархами. Хтось скаже: правильно говорити не “з”, а “проти” олігархів. А я скажу: правильно не говорити, а робити. І я впевнений, що Україна у цій боротьбі переможе. Україна з цим покінчить, – заявив Зеленський.

Згідно із прийнятим законом, визначати олігархів буде РНБО за зверненням Кабміну, СБУ, Нацбанку, члена РНБО чи Антимонопольного комітету. Олігарх, згідно з законом – це особа, яка має значну економічну та політичну вагу в суспільному житті.