Президента Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна вже сьогодні готова передати Україні всі винищувачі МіГ-29, які знаходяться в робочому стані і стоять на озброєнні Повітряних сил країни.

“Літаки МіГ-29, що залишаються в Польщі, які знаходяться в робочому стані і стоять на озброєнні наших повітряних сил, ми готові передати Україні”, – сказав Дуда, передає CNN.

Президент Польщі зазначив, що ЗСУ зможуть їх використовувати, тому що в України зараз є пілоти, які вміють керувати цими літаками. Дуда висловив упевненість, що в майбутньому Україні потрібно буде поставити F-16.

“Я вважаю, що Збройні Сили України в майбутньому будуть використовувати F-16. Тому навчання льотчиків зараз так важливо”, – додав він.

Також зазначимо, що члени комітету з питань оборони Палати громад Великої Британії запропонували передати іншим країнам НАТО власні винищувачі RAF Typhoon, аби заохотити тих надати Україні власну бойову авіацію.

Про це повідомляє The Mirror.

Депутат від Консервативної партії Роберт Кортс заявив, що партія британських Typhoon, які знімаються з озброєння британських повітряних сил, може бути використана для заміни літаків інших країн, що більше підходять для Збройних Сил України.

“Чи не можна було б поставити їх (Typhoon), якщо не безпосередньо Україні, то одній з країн-партнерів, яка могла б випустити МіГ-19, Су-24 або якийсь інший літак, доступний у всьому світі?”, – прокоментував він.

Своєю чергою колишній молодший міністр оборони Британії Марк Франсуа нагадав, що на британській авіабазі Шоубері “припадає пилом” одна ескадрилья Typhoon.

“Якби ми віддали хоча б половину з них, половину ескадрильї з шести літаків, і оголосили, що збираємося віддати їх Україні, це могло б допомогти розблокувати МіГ і F-16, яких вони справді хочуть”, – заявив політик.

“Замість припадати пилом в ангарі, навіть якщо це займе деякий час, чому ми не можемо надіслати політичний сигнал, запропонувати їм шість з тих Typhoon, які стоять в ангарі і нічого не роблять?”, – додав він.

Молодший міністр оборони Британії Джеймс Хіппі, коментуючи пропозицію політиків, зазначив, що подібне рішення “не може бути лише символічним”. Водночас він повторив, що Лондон розглядає можливість передання Києву Typhoon, та не в короткостроковій перспективі.

Варто зазначити, що американські фахівці минулого року допомогли Збройним Силам інтегрувати AGM-88 High-speed Anti-Radiation Missile (HARM) на винищувачі МіГ-29. Тепер ідентичний трюк вони хочуть провернути ще з однією ракетою.

За даними Politico, Міністерство оборони Сполучених Штатів розглядає можливість інтеграції американських всепогодних керованих ракет класу “повітря-повітря” на МіГ-29. Йдеться про AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile (AMRAAM).

Politico зазначає, що наразі існують деякі технічні труднощі в інтеграції систем. Якщо технічні складнощі будуть подолані, це стане першим випадком, коли Сполучені Штати нададуть можливість українській авіації використовувати ракети класу “повітря-повітря”.

“Ми підтримуємо регулярні контакти і продовжуватимемо тісні консультації з Україною щодо її потреб у сфері безпеки, але з міркувань операційної безпеки ми не обговорюватимемо, які дії можемо вжити або не вжити в цьому напрямку”, – сказав представник Міноборони США Гаррон Герн.

Ключовою проблемою є забезпечення зв’язку між ракетою і радіолокаційною станцією винищувача. Якщо це вдасться реалізувати, то AIM-120 стане першою американською ракетою класу “повітря-повітря” на озброєнні Повітряних Сил України. Нагадаємо, що AGM-88 HARM призначені для ураження радіолокаційних станцій противника, які перебувають на землі.

AIM-120 AMRAAM – є авіаційною ракетою середньої дальності. Вона існує в декількох варіантах вартістю від $1 млн. Максимальна дальність пуску становить 180 км (AIM-120D). Який із варіантів може бути перед Україною, поки що невідомо.

Бажання інтегрувати AIM-120 AMRAAM на МіГ-29 пов’язане з небажанням західних країн відправляти в Україну винищувачі. Носіями ракети є багато літаків, зокрема американські F-15, F-16, F-22, F-35, а також шведські JAS 39 Gripen.