Командувач Збройних сил Литви Вальдемарас Рупшис заявив, що на наступному засіданні Державної ради оборони країни він запропонує не передавати Україні самохідні гаубиці PzH 2000 і системи ППО NASAMS. Про це пише LRT 

“У мене повинні бути інструменти. Ми не можемо виконувати завдання без відповідних можливостей, але ті можливості, які у нас є, перебувають на тій межі, коли ми вже не можемо віддавати”, – сказав Рупшис журналістам на полігоні у Пабраді в середу.

“Я внесу таку пропозицію. Ми повинні шукати інші засоби підтримки”, – додав він.

За словами генерала, Литва могла б підтримати Київ озброєнням, якби швидко закупила нову зброю замість тієї, що використовується нині.

“Ми повинні розуміти, що у нас також є зобов’язання перед НАТО. Ми чітко заявили, які підрозділи ми надаємо НАТО. Це мають бути підрозділи, здатні вести неприцільний вогонь, або польова артилерія, маневрені підрозділи з вогневою міццю, а також засоби протиповітряної оборони для надання підтримки як приймаюча країна”, – сказав Рупшис.

Водночас, Литовський міністр МЗС Литви Ґабріелюс Ландсберґіс раніше закликав союзників не зволікати, а надати Україні важке озброєння. 

За словами глави МЗС Литви, важке озброєння допоможе Україні швидше закінчити війну з Росією.

“Кожен день Путін руйнує інфраструктуру, а вартість відновлення України зростає. Кожен день Путін руйнує сім’ї, а психологічна травма примножується. Чого ми чекаємо? Відправляймо Міноборони України важке озброєння, яке б швидше закінчило війну, – написав він у твітері.

Він також наголосив, що Збройні сили України спроможні звільняти свої території за допомогою зброї стандартів НАТО. Тому країни-союзники мають відкрити свої запаси для допомоги Україні.

“Литва завжди на всіх можливих рівнях відстоювала позицію, що Україні потрібно “все, що ми маємо”, не наводячи жодних аргументів на кшталт “ми просто даємо Джавеліни та Стінгери та може ще щось”. Стало зрозуміло, що українська армія спроможна і здатна, використовуючи зброю стандартів НАТО успішно відвоювати окуповані території. Зараз ми знаходимося в точці, коли аргументи, які використовувалися раніше, більше не актуальні”, – сказав він.

Ландсбергіс зазначив, що наразі країни-союзники не можуть пояснювати свої відмови у постачанні зброї тим, що “вона є дуже технологічно складною, щоб навчати та тренувати українських військових”, чи те, що зброю може бути “втрачено” або “знищено”.

“Я вже неодноразово про це казав і зараз повторю, що всі наші запаси потрібно відкрити для української армії”, – додав він.

Міністр також наголосив, що наразі існують платформи у різних країнах, де українціі проходять військову підготовку.

“Якщо десь ще тривають дебати, це прикро, тому що чим довше вони тягнутимуться, тим довше тягнутиметься війна”, – додав він.

Як пояснює Ландсбергіс Україна стала дуже сильною трансатлантичною державою, яка після перемоги над Росією стане членом НАТО й матиме надзвичайно міцний зв’язок зі США.

“З одного боку, це зрозуміло, з іншого боку, це показує, що ЄС і європейський континент ще не зміг сам стати таким якорем, який геополітично і стратегічно зв’язує державу на багато десятиліть. Це зараз робить Америка”, – додав міністр.