Довгоочікуваний вихід військ росії з острова Зміїний в результаті спецоперації ЗСУ вказує на втрату окупантами простору для маневру в цій частині Чорного моря. 

Про це заявив радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко у ефірі всеукраїнського марафону UA Разом.

Він розповів про те, що росіяни мали намір побудувати на Зміїному “авіаносець” з метою контролю ділянки в Чорному морі. Але плани противника провалилися. Ситуація стала серйозною перемогою ЗСУ.

Росіяни після краху крейсера “Москва” організовували там протиповітряну оборону і збиралися перетворити острів в укріпрайон. Україні вдалося скувати весь Чорноморський флот у цій точці і заблокувати для ворога можливість висадки десанту. Загарбники не здатні проводити операцій на даній локації, але, на жаль, можуть обстрілювати українські міста ракетами Калібр. 

“Потрібно розуміти, що острів Зміїний, після того, як ми знищили крейсер “Москва”, росіяни розраховували, що зроблять з нього такий собі авіаносець, на який вони постачають ППО і зможуть контролювати всю цю частину Чорного моря. Ми їх вибили і те, що протягом останніх декількох днів росЗМІ реально розносило різні дурниці, означає одне – це величезна перемога ЗСУ”, – пояснив Денисенко.

За його словами, українським військам вдалося скувати практично весь Чорноморський флот загарбників на даній ділянці акваторії Чорного моря. Причому в ситуації, коли в України, по суті, немає власного флоту.

Таким чином, окупанти не можуть провести операцію з висадки десанту в цьому районі Чорноморської акваторії. Але, на жаль, вони можуть обстрілювати міста України ракетами Калібр.

“Тепер росіяни нічого не можуть зробити в акваторії, крім, на жаль, обстрілів українських міст ракетами “Калібр” зі своїх кораблів. Але з точки зору висадки десанту вони неспроможні в цій частині моря”, – підкреслив Вадим Денисенко.

В цілому, вся ситуація із Змііхним – це провал для сил Москви, який може підірвати контроль над ключовими судноплавними шляхами в акваторії.

Про це пише New York Times, додаючи, що російський відступ з острова стався після того, як тривалі українські атаки за допомогою потужного західного озброєння унеможливили утримання Зміїного. Хоча невеликий шматок суші, розташований за 30 кілометрів від узбережжя Одеси, грав надзвичайно велику роль протягом усієї війни.

«Лише тиждень тому Кремль похвалився, що відбив українські спроби відновити контроль над островом. Тепер російський відступ став черговим випадком зменшення військових амбіцій Москви під тиском українського спротиву», – пише видання.

І Київ, і Москва підтвердили російський відступ зі Зміїного. Українська сторона пояснила, що це сталося після військової кампанії, що почалася тиждень тому, і в ході якої українські сили регулярно обстрілювали острів, придушуючи всі спроби Росії доставити туди ракети і артилерію. 

Російське міністерство оборони у своїй заяві спробувало описати відступ як «жест доброї волі», який «не дозволить Києву спекулювати на продовольчій кризі», оскільки контроль над Зміїним дуже важливий для захисту морських шляхів у північно-західній частині Чорного моря. Водночас, Росія стверджує, що блокада зберігається, а встановлення домінування в акваторії майже повністю завершено. Нічого не вказує на те, що Москва дозволить судам вільно виходити та заходити до порту Одеси.

Видання також зазначає, що Зміїний все одно залишається дуже вразливою територією. З огляду на це невідомо, чи спробує Україна відновити власний гарнізон на ньому.