Високий представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель перерахував три принципи, які Росія прийняла раніше, а тепер ставить під сумнів.

Про це повідомляє європейський дипломат у своєму блозі.

«Перше (принцип – ред.) — це право кожної держави вільно вибирати, до якої міжнародної організації належати чи не належати, та бути учасником договорів чи союзів, як це визнається Паризькою хартією», – написав Боррель.

За його словами, другим і третім принципами є незастосування сили та повага до територіальної цілісності всіх держав.

«Росія порушує ці три фундаментальні принципи в Україні, як це вона вже зробила в Грузії. І Росія не просто стверджує, а супроводжує це зростаючим військовим тиском на український кордон, погрожуючи Києву новою інтервенцією, якщо її вимоги не будуть задоволені повністю», – зазначив дипломат.

Боррель підкреслив, що Росія також хоче зобразити Європейський Союз «неактуальним» і домагається стратегічної зв’язки Сполучених Штатів і Європи.

«РФ також прагне визнати, що має вирішальний вплив на Україну та Білорусь, не кажучи вже про Центральну Азію», – сказав Боррель.

До того ж, глава дипломатії ЄС  вважає, що будь-які дискусії щодо безпеки довкола України повинні відбуватися за присутності України за столом переговорів. 

Про це Боррель написав у своєму блозі, оприлюдненому 9 січня.

Боррель нагадав позицію ЄС, що “нічого не може обговорюватись про безпеку в Європі без європейців”. 

“Крім того, не може бути жодних обмежень незалежності України чи її права визначати свій зовнішньополітичний вибір. І, звичайно, будь-які дискусії про Україну вимагають присутності України за столом переговорів”, – зазначив глава дипломатії Євросоюзу.

“У Європі не може бути безпеки без безпеки в Україні”, – додав він.

Боррель наголосив, що Росія є стороною конфлікту в Україні, а не посередником, як вона часто стверджує.

“Наш головний інтерес, стурбованість і мета – змусити Росію до деескалацію напруги”, – зазначив Боррель.

Раніше президент Франції Емануель Макрон, в свою чергу, заявив, що жодні рішення, що стосуються європейської безпеки, включаючи реагування на факт російської агресії проти України, не будуть прийматися без прямої участі Європейського Союзу.

Також французький президент зазначив, що саме “нормандський формат” “залишається форумом вимогливих і злободенних дискусій для вирішення української кризи”.