Високий представник ЄС Жозеп Боррель під час пресконференції за підсумками спільного засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ та оборони у Брюсселі заявив, що влаштовуючи терор для мирного населення України, путін намагається використати вимушених біженців як зброю та інструмент тиску на ЄС, але його наміри зазнають невдачі: країни-члени є солідарними з Україною, та приймуть всіх громадян, які рятуються від російських бомб.
«На цей момент ми вже маємо більше 3,3 млн біженців, і цей потік триває. Я переконаний, що путін використовує біженців як інструмент, як зброю, надсилаючи до нас якомога більше людей, скільки може. Вони (росіяни) не зруйнували транспортну інфраструктуру, але вони руйнують міста, створюють жах для цивільних людей та примушують їх рятуватися. Але ми готові допомогти всім їм. Це асиметричне навантаження, тому що деякі з країн-членів, які опинилися на передньому краї, мають найбільший потік (українських) біженців на кордоні. Але всі країни-члени будуть у повній солідарності у тому, щоб прийняти цих людей», – наголосив Боррель.
Боррель додає, що в рамках зустрічі міністрів відбулася їх розмова із міністром закордонних справ Молдови, яка виявилася серед країн, які найбільше стикаються із наслідками російської агресії проти України та із відповідними загрозами для власної безпеки. Разом з цим, Молдова виявила безпрецедентну солідарність зі своїми сусідами.
«Нині 30% дітей у Молдові – це діти з України, діти, які є біженцями. Це накладає величезне навантаження на систему освіти, але в Молдові їх повною мірою інтегрували та дозволили продовжити навчання. Молдова потребує нашої підтримки, і ми надамо всю підтримку, яка є необхідною, щоб відповісти на цю ситуацію», – сказав високий представник ЄС.
Також представник ЄС зазначив, що на засіданні обговорювалось можливе запровадження нових санкцій проти Росії.
“Не думаю, що протягом цього тижня відбудеться формальне ухвалення таких санкцій, відповідно до процедури. Але Європейська рада, коли ми будемо обговорювати ситуацію навколо України, знову розгляне, що може бути зроблено у сфері санкцій. У будь-якому випадку Європейська рада надасть політичну вказівку, яка потім конвертується у практичні та конкретні зобов’язуючі рішення вже на технічному рівні”, – зауважив Боррель.
За словами Борреля, неможливо прогнозувати, якими можуть бути рішення на майбутніх переговорах щодо припинення вогню в Україні, але наголосив, що ЄС наполягає на необхідності негайно зупинити цю варварську війну росії проти України.
“Я наполягаю на абсолютній необхідності зупинити цю війну. Всі війни досягають кінця і вони закінчуються угодою. Перший крок до угоди – це припинення вогню. Зважте на страждання людей у Маріуполі, тих людей, які опинилися під бомбами, були вбиті, які голодують або змушені тікати. Домівки європейців заповнені телевізійними зображеннями того, що відбувається в Україні. Це має бути зупинено, і для того, щоб зупинити цю війну, ми зараз використовуємо всі наші дипломатичні зусилля”, – сказав високий представник ЄС.
Крім того, нагадаємо, що Боррель заявив, що Росія вчиняє «масовий воєнний злочин», нападаючи на українське місто Маріуполь, яке перебуває в облозі протягом тижнів.
«Те, що зараз відбувається в Маріуполі, є масовим воєнним злочином, який руйнує все, бомбардує і вбиває всіх», – сказав Боррель на початку зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі 21 березня.