Зазначимо, що колишній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та ексспікер Верховної Ради Дмитро Разумков, які донедавна були членами Ради національної безпеки та оборони України, надали свідчення про те, що запровадження санкцій РНБО проти громадян України є незаконним. Про це йдеться у відповідях політичних діячів на запит адвоката одного з учасників списку санкцій Сеяра Куршутова, які опублікувало видання Страна.ua. У цьому контексті важливо розуміти, що сам Аваков голосував і підтримував санкції по Медведчуку, а вже зараз чомусь вони йому не подобаються. Щобільше навіть Разумков вигороджував проросійського Медведчука у санкційному питанні
Опубліковані листи-відповіді экс-міністра МВС Арсена Авакова та колишнього спікера парламенту Дмитра Разумкова до адвоката контрабандиста Сєяра Куршутова, що потрапив під санкції, можуть бути прикладом спільної узгодженої позиції, що нагадує скоординовану атаку на РНБО.
Про написав народний депутат Ігор Луценко на своїй сторінці у Фейсбук.
“Двигуном цієї атаки може бути конкретна особа, котру підозрюють в контрабанді, котра могла інвестувати ресурси у комунікацію з екс-міністром і екс-спікером. Або ж таку особу могли вибрати з-поміж інших як мінімально токсичну в силу своєї непублічності – бо, приміром, захищати соратників Медведчука і допомагати знімати з них санкції набагато ризикованіше з політичної точки зору”, – пише він.
За словами нардепа, дійсно, санкції – новий правовий інструмент, у юристів є цікавість до нього, і багато хто з них вбачає у ньому слабкості та можливості для підсанкційних осіб уникнути власне самих санкцій.
“Але основний задум тут, на мій погляд, політичний – звузити можливості Зеленського керувати процесами в країні через РНБО як інституцію, через дискредитацію рішень цього органу”, – резюмує Луценко.
За словами нардепа, дійсно, санкції – новий правовий інструмент, у юристів є цікавість до нього, і багато хто з них вбачає у ньому слабкості та можливості для підсанкційних осіб уникнути власне самих санкцій.
“Але основний задум тут, на мій погляд, політичний – звузити можливості Зеленського керувати процесами в країні через РНБО як інституцію, через дискредитацію рішень цього органу”, – резюмує Луценко.
І все це відбувається у той час, коли кабмін затвердив «план заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті». Тобто вони схвалили рішення на виконання закону проти олігархів, який безпосередньо б’ю по олігарху Рінату Ахметову у розпалі війни з владою, до пулу якого вже давно відносяться, що екс-спікер Разумков, що колишній міністр Аваков. Тому можна припустити, що саме Ахметов намагається дестабілізувати ситуацію.
Як вже зазначалося, то через Антимонопольний комітет може бути завдано удару по його енергетичному бізнесу. По ньому ж вдарить пункт забезпечення безпеки постачання електроенергією та природним газом. Ну і звісно пункт про приведення рівня тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих.
“Сьогодні більше за інших незадоволений чинною владою саме Рінат Ахметов — він зазнає збитків у бізнесі. А коли Ахметов втрачає, він стає політично активним — йде на конфлікт із владою.
Це говорить про те, що Ахметов входить у стан протистояння після підписання Зеленським антиолігархічного закону і дає можливість висловитися всім опонентам чинного президента. Не треба забувати: Ахметов ніколи не робить ставку на когось одного, це не його підхід, а завжди диверсифікує, розкладає яйця по різних кошиках. Може допомагати будь-кому, якщо побачить потенціал”, — зазначає Петро Олещук стосовно одноголосності Разумкова та Авакова.
Піти у відкрите протистояння Ахметова змусило те, що він втрачає гроші. Згідно з даними співрозмовників Української правди, є дві причини погіршення сосунків між Банковою та головним олігархом. Точкою неповернення став так званий “антиолігархічний закон”. У квітні його анонсував Зеленський, 23 вересня – документ ухвалила Верховна Рада, а 5 листопада – підписав президент.
“Попадання Ахметова в реєстр олігархів знову перетворить його на ПЕП (Politically Exposed Person, політично значущі особи. – Ред.). Через це йому буде складно співпрацювати з міжнародними банками, залучати кредити. Тому він сприйняв закон про олігархів як особисте”, – розповідає співрозмовник LIGA.net, один з депутатів Слуги народу.
Загальний борг всієї групи СКМ, яка належить Ахметову, сягає $6,5 млрд, розповідав її CEO Олег Попов. Складнощі з залученням нових кредитів можуть стати проблемою для бізнесу Ахметова.