Третій президент України Віктор Ющенко поділився спогадами про дискусії, які він з Путіним щодо політики національного визначення Києва та боротьбу за правдиву історію України

Віктор Ющенко на своїй сторінці у Facebook розглянув питання національного становлення у контексті протистояння з Путіним.

«У 2008 році президент Російської Федерації Володимир Путін ішов, щоб нікуди не йти: термін його президентських повноважень закінчувався, що зовсім нічого не означало, хіба тільки до тієї нашої розмови не плуталися питання повсякденності – газ та інші звичні лейтмотиви наших зустрічей. До цього усі наші зустрічі відбувалися в контексті питань торгових оборотів, розв’язання газових і нафтових вузлів. Це були важливі питання, але не базові, якщо дивитися на них з точки зору національного становлення», – підкреслив він.

За словами Ющенка, перші півтора року Кремль споглядав політичний курс офіційного Києва. Але згодом у коридорах і залах Сенатського палацу усе частіше і голосніше звучали коментарі щодо української політики пам’яті: це означало, що політика національного визначення Києва усе більше турбувала Кремль. Врешті-решт, це питання було піднято прямо.

«Моя позиція була досить простою: у кожного народу є своя історія, у російського народу – своя, в українського – своя. У відповідь я почув певні репліки про спільну історію», – додав Ющенко.

Третій президент України наголосив на тому, що національний герой – це людина, яка зробила внесок у становлення своєї національної держави. Це єдине визначення національного героя.

«Степан Бандера, Симон Петлюра, Іван Степанович Мазепа – усі вони є національними героями, адже своїми діями закладали фундамент української Незалежності. Це було в минулому, і того не викреслиш», – уточнив він.

Віктор Ющенко акцентував увагу на тому, що за історію завжди ведеться запекла боротьба. «Якщо за тобою стоїть велика європейська спадщина – значить, ти маєш претензію на велике майбутнє, претензію на своє окреме місце у дні сьогоднішньому, на своє місце в Європі.

Коли я говорю про Повстанську армію, Бандеру, Петлюру, Мазепу, Голодомор, я переконаний – це ті сторінки, які наближали чи віддаляли українську Незалежність. Якщо ми ці події або цих людей забудемо – то просто не варто плекати жодних національних почуттів і державності. Бо ми того не варті. Ми не варті власної держави без пам’яті про тих, хто її створював», – переконаний він.

«Але Путін сказав «Ні» – усіма своїми подальшими діями. Це була величезна помилка в контексті російсько-українських відносин», – резюмував Віктор Ющенко.