Президент Володимир Зеленський розпочав дводенну робочу поїздку до Харківської та Херсонської областей, про це повідомляє пресслужба глави держави.

“У Харкові глава держави візьме участь у роботі Конгресу місцевих та регіональних влад”, – проінформували в ОП.

Водночас пресслужба РНБО повідомляє, що виїзне засідання Ради нацбезпеки і оборони заплановане на 15:30. За підсумками очікується брифінг секретаря РНБО Олексія Данілова.

Ближче до 12:30 почали з’їжджатись очільники міст. Бачили тут мера Львова Андрія Садового, прибув на зустріч, Віталій Кличко, міський голова Дніпра Борис Філатов, очільник Харкова Ігор Терехов. На засідання також командувач ЗСУ Валерій Залужний та голова Верховної ради Руслан Стефанчук.

Засідання розпочали з головного питання – як співпрацювати силам тероборони і ЗСУ у випадку військової агресії Росії. Президент України Володимир Зеленський доручив головам низки обласних державних адміністрацій доукомплектувати сили територіальної оборони протягом найближчих двох тижнів.

“Я хотів би звернутися до голів обласних державних адміністрацій, а також до голови Київської міської державної адміністрації для того, щоб ви за два тижні все зробили, без імпровізацій. Консультуйтеся з нашими військовими згідно із законодавством про Національний спротив… Ми не маємо часу щось шукати, вирішувати, займатися політикою”, – заявив Зеленський під час засідання Конгресу місцевої та регіональної влади у Харкові.

Зокрема, йдеться про Одеську область, Маріуполь, Рівне, Київ та Київську область, де, за словами головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, є недоробки.

Президент наголосив, що організація тероборони проходить під егідою і керівництвом Збройних сил України – і є речі, які повинні втілювати у життя виключно військові, допомагати їм це добре, але інколи і заважати їм не треба.

Крім ризиків для морського судноплавства України, члени ради розглянуть питання організації територіальної оборони. І цю тему обговорюють також на конгресі регіональних та місцевих влад, який саме триває у Харкові. Зокрема, йдеться про координацію Збройних сил України і влад усіх рівнів.

“Щодня, тим паче зараз, має бути повна взаємодія влади всіх рівнів і повне розуміння своєї відповідальності з боку ОДА, РДА, обласних і районних рад та інших представників місцевого самоврядування для побудови дуже ефективної моделі територіальної оборони і національного спротиву. Це – надійний тил для професійної та добре оснащеної армії, що разом становлять основу нашої держави, основу сильної держави”, – зазначив Зеленський.

Президент наголосив, що у питанні національної безпеки “немає місця для політики, інтриг, спекуляцій і хаосу”.

“Національний спротив і територіальна оборона. Їхня організація проходить під егідою та безпосереднім керівництвом ЗСУ. Усі, особливо окремі керівники на місцях, мають чітко усвідомити: є речі, які повинні втілювати у життя виключно військові, виключно професіонали. Допомагати їм – це добре, але інколи не заважати їм це набагато краще”, – сказав Зеленський.

Якщо Росія вирішить посилити ескалацію, Харків “можуть окупувати”, заявив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю американському Washington Post у січні.

“Росії потрібен привід: скажуть, що захищають російськомовне населення. Після окупації та анексії Криму ми розуміємо, що це можливо і може статися. Але я не знаю, що вони збираються робити, тому що це великі міста”, – відповів Зеленський на запитання про те, яким саме регіонам найбільше загрожує Росія. 

Тому зрозуміло, чому саме засідання РНБО відбувається у Харківській області. Зеленський каже, що кожен українець буде боронити свою землю. Однак, якщо війна буде, “програють усі”.