Для деяких країн ситуація в міжнародній політиці дуже схожа на зебру. Спершу біла смуга, потім чорна. І так кілька разів. А потім смуги закінчуються і відразу попа. Схоже, для РФ наступає саме такий момент. Проблеми не закінчилися ганьбою з тотальним ігноруванням святкування 9 травня, на яке до Путіна приїхав тільки президент Таджикистану Емомалі Рахмон, і тотальна висилка диверсантів з дипломатичними паспортами з європейських країн. Кремль потрапив в погану казку – чим далі, тим страшніше, пише політолог Кирило Сазонов. Далі в оригіналі.

Отже, уряд Нідерландів подає позов проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) за її участь в збиття пасажирського лайнера рейса МH17 над Донбасом в 2014 році. Країна передає в ЄСПЛ всю наявну інформацію у справі МН17. Відзначається, що цією скаргою уряд Нідерландів забезпечує максимальну підтримку індивідуальних скарг родичів загиблих в авіакатастрофі. Крім того це питання Нідерланди піднімуть в ООН, що теж додасть Кремлю головного болю. І справа може обмежитися не тільки виразами глибокої заклопотаності. Як мінімум, до РФ на якийсь час міцно прилипне ярлик терориста і вбивці мирних жителів. Що помножить на нуль всіх їх дипломатичні ініціативи.

Тим часом Чехія перейшла від звинувачень РФ в диверсії і висилку дипломатів до матеріальної форми покарання грішників. Нагадаю, ця країна заявила, що підозрює ГРУ РФ в причетності до вибухів на чеському складі боєприпасів в 2014 році. І зажадала від Росії не менше $ 48 млн як компенсацію за наслідки вибухів. Сума не остаточна – свої вимоги додасть конкретно постраждалий регіон. Росія вже заявила, що не збирається платити компенсацію Чехії по “абсурдним” звинувачення.

Кремль дійсно виявився в складній ситуації. Заплатити і закрити питання можна, але це означає щиросерде визнання своєї провини в диверсії. А щиросердне зізнання “пом’якшує провину, але збільшує масштаб покарання”. Не платити? Це призведе до посилення дипломатичного тиску і розвитку конфлікту. РФ вибрала другий шлях – все заперечувати. Що теж додасть їм проблем на міжнародній арені – доказів у Чехії в результаті розслідування вистачає.

Варто відзначити, що зі свого боку і Україна теж підкидає Мордору головного болю. Ні дипломатичний тиск, ні концентрація збройних сил РФ на кордоні з Україною не змусили Зеленського виконати головну вимогу Кремля – ​​піти на прямі переговори з лідерами бойовиків в ОРДЛО. “Червона лінія” названа і перетинати її Банкова не збирається. Більш того, Київ зміг мобілізувати серйозну міжнародну підтримку у відповідь на ці загрози. І в цей час флагман Морської охорони Григорій Куроп’ятников і корабель Берегової охорони США Hamilton провели дводенні навчання в Чорному морі. Екіпажі відпрацювали спільні дії тактичної групи по припиненню провокацій у море і відбиття нападу з неба за стандартами НАТО.

У контексті зустрічі Зеленського з держсекретарем США Блінкеном можна припустити, що збувається найстрашніше для Кремля. Україна поступово йде в НАТО, але паралельно набагато швидше може отримати статус військового союзника США поза НАТО. А це дуже серйозно і автоматично відкриває сценарій для відкриття баз ВПС і ВМФ США на українській території. Що за фактом є куди більш серйозною гарантією безпеки, ніж формальний статус члена НАТО. Добрий початковий день тижня. І місяць починається добре. З таким вектором і при такому темпі можна говорити, що 2021 рік стане роком різкого посилення України і великих проблем для Мордора. Втім, ці процеси безумовно якось пов’язані …