Як зазначають перевізники, однією із ключових проблем є  безоплатне перевезення пільговиків. 

«Сьогодні існує 51 категорія осіб, які користуються пільговими посвідченнями, а держава відшкодовує витрати на їх перевезення лише на 10-12%», — зазначив директор ТзОВ «Міра і К» (підприємство, яке займається пасажирськими перевезеннями у Львові) Микола Шкурган. 

«За рік автобуси міста перевозять приблизно 110 млн. пасажирів, 22 млн. з них, а це майже 20%, — пільговики», — додав він. Утім точного обліку осіб, які користуються маршрутками чи користають правом безоплатного проїзду, немає: законодавство не передбачає можливості контролю чи обліку пасажирів. 

Як зазначають перевіз­ники, врегулювати проб­лему можна кількома способами. Зокрема, вони пропонують обмежити дію пільгових посвідчень: користуватися документом пільговики зможуть лише в будні з 10.30 до 16.00. Також можна зменшити кількість категорій пільговиків, які матимуть змогу користуватися транспортом безоплатно: перевізники пропонують залишити лише учасників ОУН-УПА, ВВВ та АТО. Ще одна пропозиція — обмежити кількість людей з пільговими посвідченнями, які мають право на проїзд в одному автобусі до 3-4 людей. Окрім того, перевізники пропонують створити окремий соціальний автобус для перевезення пільговиків.

Однак, як вважає прокурор Львова Олег Соболь, усі ці шляхи не є цілком законними, оскільки вони утискають права людини.

«Особа має право на пільгове користування громадським транспортом, згідно з посвідченням, і обмеження цього права можуть розглядати як порушення соціальних гарантій», — наголосив він.

Нагадаємо, що міська влада Тернополя та Івано-Франківська вже вводила схожі обмеження для пільговиків. Але згодом їх оскаржили громадяни, а місцева прокуратура визнала, що це не відповідає закону. 

 

Джерело: lvivport