Нещодавно команда громадського проекту "Поборемо корупцію разом" провела журналістське розслідування, у якому висвітлила незаконні діяння грального бізнесу в мережі, який заборонений законом.

Нагадаємо, що у 2009 році набрав чинності Закон України «Про заборону грального бізнесу в Україні». Попри ухвалення цього закону, належного контролю над гральним бізнесом бракує. Журналісти нашого проекту вирішили дослідити мережу Інтернет, та наткнулися на десятки сайтів, які розвивають гральний бізнес. Ми представили нашим читачам список десяти сайтів, на яких безперешкодно можна заробляти гроші в он-лайн казино.

Повідомивши органи правопоряку, а саме: Міністра внутрішніх справ України та Генерального прокурора України, про сайти на яких надається можливість грати у азартні ігри (більш відомі як гральні автомати), ми почали очікувати хоч якоїсь реакції від них.

Проте аби уникнути тяганини з цими злодіяннями та зайнятися нормальним розслідуванням цих кричущих порушень чинного законодавства, вищі органи влади надіслали нам відповідь, у якій зазначили, що жодного відношення ці сайти до України не мають.

Яскравим прикладом цього стала відповідь З.В. Добрянського, працівника ГУМВСУ у Львівській області, відділлу боротьби із кіберзлочинністю. У відповіді вказується що «база Інтернет-сайтів та провайдери, які наведені в зверненні знаходяться за кордоном та мають відповідну ліцензію на здійснення гральних операцій он-лайн за місцем реєстрації сайту, послуги надаються в мережі загального доступу Інтернет».

Що ж, згідно відповіді на нашу заяву, можна зробити висновок, що все це законно, адже за кордоном не заборонений гральний бізнес он-лайн. Проте наші журналісти вирішили поцікавитися, чи справді реєстраціє Інтернет-ресурсів пройшла поза межами нашої країни. Витративши зовсім мало часу на пошуки необхідної інформації, яка є у вільному доступі всіх користувачів мережі Інтернет, ми все-таки знайшли інформацію про кілька із сайтів, що подавалися у зверненні, та зареєстровані в Україні. Виникло зустрічне запитання до правоохоронних органів: яким чином вони отримують ліцензію?

Невже відділ боротьби із кіберзлочинністю у нас настільки слабкий, що не може визначити нелегальні сайти, які заборонені законом? До Вашого відома, Україна входить до трійки лідерів у ІТ-галузі, а наші програмісти писали програми для зйомок спецефектів не одного голівудського фільму, зокрема «Матриці». 

Ми вирішили зробити роботу правоохоронців, та визначили, які ж сайти працюють на території України. До прикладу сайт www.azartni-igry.com.ua – цей ресурс зареєстрований у м. Харків. Аби дізнатися цю інформацію наші журналісти витратили 10 хвилин. Можливо, саме нам варто замінити "працелюбів" у відділі боротьби із кіберзлочинністю, оскільки ми виконуємо роботу, за яку вони отримують чималі кошти?

Наступним сайтом, який ми знайшли з реєстрацією в Україні став Інтернет-ресурс www.f-slots.org. Звісно, деякі із вказаних сайтів отримують послуги хостингу за межами України, проте деякі з них мають сервери в Україні. Навіть більше, нам вдалося дізнатися ім’я власника сервера на якому власне і функціонує один з сайтів. 

Ось так ми виконали роботу правоохоронних органів, які повинні були розібратися з цим питанням. Єдине, що нам не під силу – це закриття цих ресурсів, надіємося, що хоч це зможуть зробити головні ІТ-шники держави, після наданих нами фактів злочинної діяльності. 

Також команда громадського проекту "Поборемо корупцію разом" відправить ще одне звернення до Міністра внутрішніх справ та Генерального прокурора України, для того, щоб вони дали оцінку дій працівників правоохоронних органів. Питання одне: чи будуть вони виконувати свої функціональні обов'язки, чи вони надалі продовжуватимуть замилювати очі псевдодіяльністю, а їхню роботу продовжуватимуть виконувати люди, які прагнуть змін?

Марвін