Закладена до кошторису сума виявилася утричі меншою за передбачувані 5% від ВВП
У квітні в Україні вперше запрацює Програма медичних гарантій. Вона включає в себе шість видів медичної допомоги: первинну, спеціалізовану амбулаторну, госпітальну, екстрену, паліативну і реабілітацію, а також реімбурсацію лікарських засобів.
Це означає, що в квітні 2020 року принцип “гроші йдуть за пацієнтом”запрацює на всіх рівнях медичної допомоги. Гроші за надані пацієнтам медпослуги буде перераховувати лікарням Національна служба здоров’я України. Так вже працює первинний рівень – послуги терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів.
При цьому на 2020 рік у бюджеті закладено 72,08 млрд гривень на Програму медичних гарантій. Хоча в законі “Про фінансові гарантії медичного обслуговування населення” сказано, що саме на Програму медгарантій має виділятися не менше 5% ВВП і ці витрати є захищеними статтями бюджету: “Звуження програми медичних гарантій не допускається, крім випадків, встановлених законом”.
Сама програма запускається з 1 квітня 2020 року в повному обсязі. За прогнозом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, у 2020 році ВВП складе 4551,7 млрд грн. П’ять відсотків від нього склали б 227,6 млрд грн. Але в бюджеті закладена сума утричі менша.
Виділених 72 млрд грн повинно вистачити на певне число медичних послуг. Щоб грошей вистачило, відомство пропонує ввести понижуючий коефіцієнт до тарифів за медпослуги. Про це йдеться в проекті реалізації Програми медичних гарантій, який вводить коефіцієнт збалансованості бюджету. Його будуть розраховувати раз в квартал за залишками коштів на Програму державних медичних гарантій. Розмір коефіцієнта в проекті не вказано.
Якщо бюджету, виділеного на медицину, не буде вистачати, тарифи можуть зменшити, помноживши їх на коефіцієнт. Так в МОЗ вирішили перестрахуватися, щоб 72 млрд грн вистачило до кінця року.