Депутати хочуть скасувати безкоштовне харчування для учнів 1-4-х класів. Такий законопроект зареєстрований у Верховній Раді. Вчителі кажуть, що діти можуть залишитися просто голодними, – передає Корупція Інфо

Популярне: Марина Порошенко приголомшила усю Європу своїм вбранням на відкритті “Євробачення-2017”. Такого ви ще точно не бачили!

 

У новому законі повністю скасовується безкоштовне харчування для учнів початкової школи. І якщо зараз батьки оплачують максимум 60% від обіду в шкільній їдальні починаючи з 5-го класу, то тепер всім пропонується платити 70%, і лише 30% може взяти на себе місцева влада. Безкоштовно обідати будуть пільговики: діти-сироти, діти з багатодітних сімей, чорнобильці і т. д. Таке урізання пов'язане, як пояснюють депутати, з браком грошей у бюджеті.

У Міносвіти проект підтримали, а ось думки депутатів розділилися. Наприклад, у проекті зазначено, що харчування в шкільних їдальнях має бути обов'язковим.

«Обов'язкове харчування необхідне для переходу на опорні школи, — пояснює голова профільного комітету Ради Володимир Співаковський. — Уявіть, що діти з різних шкіл будуть їздити в район на навчання, вони там проведуть цілий день і обов'язково повинні нормально поїсти. Але з іншого боку, у мене є сумніви, що цей пункт закону буде працювати — у багатьох батьків, особливо з регіонів, просто немає вільних коштів для того, щоб оплатити ці обіди», — говорить Співаковський.

У кожній області свої розцінки на шкільні обіди. Так, у Києві в середньому обід коштує 10,80 грн, у Львові — 9,40 грн, в Одесі — 9,80 грн, у Дніпропетровську — 10 грн. Якщо в середньому по країні обід коштує 10 грн, то батькам доведеться заплатити приблизно 1700 грн в місяць тільки за їжу.

Перейдуть на хліб з маслом

«У мене троє дітей-школярів і всі троє зі своїми смаками: старший син близько не підходить до їдальні через запах, молодший один раз отруївся сосискою і теж нічого там  не хоче, хоча поки ще й безкоштовно харчується, а донька ходить в їдальню тільки за булочками. Навіть якщо мені доведеться оплачувати обіди, то навряд чи вони там є», — розповіла «Вістям» киянка Євгенія. 

Вчителька початкових класів Дніпропетровської області Валерія Карпенко здивована такими рішеннями. «У мене в класі є дуже бідні батьки. Одна мама працює, а двоє дітей. Як їй оплатити такі обіди? Для багатьох батьків в початковій школі безкоштовний обід — це величезна підмога. А так будуть носити з собою картоплю і хліб з салом, добре ще, якщо пиріжки в будинку знайдуться», — каже вчителька.

«Сім'ї бувають різні: у одних доходи більші, в інших — менші. Краще було б, якщо гаряче харчування залишилося б безкоштовним для дітей початкових класів — не всі можуть приготувати вранці дітям щось на сніданок, а тут прийдуть в столову, де їх нормально нагодують. Звичайно, багато залежить від якості їжі, тим не менш у нас тисячі учнів  харчуються у шкільній їдальні», — сказав «Вістям» директор столичної школи №170 Віктор Заболотний.

Щоправда, економічний експерт Олександр Охріменко вважає, що безкоштовні шкільні обіди — це пережиток минулого: «Безкоштовні обіди — це привід для корупції, на них наживаються як шкільні чиновники, так і постачальники. Але відмовитися від них зараз не можна, спочатку треба подбати про підвищення зарплат українцям, щоб вони могли оплачувати обіди у шкільних їдальнях».

Обід у школі в два рази дорожчий, ніж у Нацбанку

Нещодавно в соцмережах був опублікований чек на обід в їдальні Нацбанку. Суп, капустяний салат і рис обійшовся близько 5 грн. Правда, у банку потім заявили, що покупець вибрав найдешевші страви. У середньому обід в банківській їдальні може обійтися в 25 грн. Наприклад, крім капустяного салату за 1,04 грн і супу за 2,24 грн тут ще можна купити курку за 15 грн або свинячу відбивну за 18 грн, а також компот за 3,04 грн.

У шкільних їдальнях на обід, за словами батьків, входять: овочевий суп; каша або картопля на гарнір; шматочок рибки, курки або котлетка; шматочок хліба, чай або компот. І все це в середньому на 10 грн.

Правда, зарплати співробітників НБУ на порядок вищі, ніж в середньому по країні. Якщо зараз в Україні середня зарплата становить 4330 грн, то в НБУ начальникам відділів платять від 20 тис. грн. Шляхом нескладних математичних підрахунків виходить, що за 20 робочих днів батько витрачає на обід одного школяра 4,84% від своєї зарплати, а банкір — 2,5%, тобто в два рази менше.