НАК “Нафтогаз України” може віддати структурам олігарха Ігоря Коломойського 700 млн м3 природного газу за ціною 1000 доларів за тисячу кубічних метрів. Про це розповів колишній бізнес-партнер Коломойського Геннадій Корбан в інтерв’ю “Цензор.нет”.

Зазначимо, судові суперечки тривають уже десяток років, бо НАК вважав, що має викупити його за ціною для населення, а “Укрнафта”, що за ринковою.

Пригадаємо період, коли ринкова ціна газу в Європі та Україні досягла тисячі доларів за тисячу кубометрів. Саме тоді в реальзацію вступив план Коломойського, він розпочав судовий “цикл” для того, аби відсудити у держави обсяги газу, закачані колись у сховища “Укртрансгазу” та вилучені для потреб населення.

Цей газ начебто був добутий ще у 2006 році і тоді спожитий населенням. Тоді “Укрнафта”зобов’язана була продавати газ для потреб населення по 315 грн за тисячу кубічних метрів.

“Коломойський навмисне не заплатив до бюджету 30 млрд, а тепер хоче їх отримати від Нафтогазу, продавши обсяг газу 2006 року за сьогоднішньою ціною”, – переконаний Геннадій Корбан.

Загалом “Укрнафта” Коломойського вимагає від держави 8 млрд м3 газу, що еквівалентно всьому державному газу в підземних газосховищах. Позов був поданий у 2018 році й до жовтня 2021 року жодного засідання по ньому не відбувалося.

Згідно з інформацією видання “Наші гроші”, початковий обсяг боргу з 700 мільйонів у процесі судової історії збільшився до 9 мільярдів, а зараз “Нафтогаз” і сторона Коломойського нібито домовилися про виплату за 3,5 мільярда кубів газу.

Зазначимо, олігарх, який фактично керував державною “Укрнафтою” через свій менеджмент, не сплачував податки підприємства до бюджету. В результаті станом на минулий рік борги сягнули 30 мільярдів гривень. І минулого року депутати ухвалили спеціальний закон, щоб закрити борги Коломойського перед державою за рахунок оплати за газ тією самою державою, а по суті пересічними українцями.

А починалося все абсолютно законно, ” тому, що це уряд, і “Укрнафта” на 51% є держкомпанією, де контрольний пакет належить “Нафтогазу”, – зазначив Корбан.

Зазначається, що це було в період 2009 року, клои ціна на газ зросла через кризу в українсько-російських відносинах, яку потім було вирішено за допомогою газових угод Тимошенко. Але у чому афера?

“Тому що диявол, як то кажуть, криється в деталях. Газ – це товар, який не визначений родовими ознаками. Інакше кажучи, коли у вас в квартирі стоять меблі, її можна описати – це, скажімо, меблі епохи Людовіка XIV, із золотими вензелями, розміром 30 на 40 або 120 на 80, має три ящики, дві засувки і так далі. А газ так описати не можливо. І у газосховищах ніде не написано, що це газ “Укрнафти”, а це газ Павла Фукса, а це ще чийсь. Тому що газ не визначено родовими ознаками. Тому, коли відбувається така угода, особа, яка навіть довела, що у нього викупили цей газ за низькою ціною, вона може претендувати виключно на грошову компенсацію згідно з нашим законодавством за ціною на момент відвантаження”, – поянсив Корбан.

Відповідно, внаслідок такої колізії, десь у 2009 році у Коломойського виникла ідея відсудити обсяг. Тому було створено прецедент, в хід пішли позови, за якими було визнано незаконними якісь окремі постанови Кабміну. Окремо було подано позов про визнання права власності на обсяг газу. І в 2010 він мав рішення Верховного Суду – таке дуже “міцне” – яким “Укрнафта” відсудила обсяг газу. Наприклад, 2 мільярди кубів.

Коли Коломойський отримав це рішення суду, Корбан я сказав: “Вітаю, рішення суду в тебе є, але реалізувати його буде неможливо”. Коломойський відповів: “Ну, нехай полежить…”.

Воно багато років лежало і, звичайно, управляючи “Укрнафтою”, він оптимізував і прибуток компанії, і податки компанії не сплачував. Податок з прибутку, інші обов’язкові платежі не платив. І держава нічого з цим і зробити особливо не могла, бо піди закрий підприємство із 50 тисячами працівників. І збанкрутувати її неможливо, бо діє мораторій на банкрутство держкомпаній.

Він посилався на те, що війна, що ви мені винні за газ. В результаті він не сплатив податків мільярдів на 20.

Дивує, що гроші йому минулого року передали спеціальним законом, а буквально в ці дні він позивається знову за ці обсяги газу. Причому обсяги зростають.

“Мабуть, закон ухвалили, але не реалізували його. Все-таки пандемія коронавірусу, велике будівництво, де ж тут узяти зайві гроші, ще й такі. І що робить зараз Коломойський? Він каже: “Ні, ні, ви ж мені винні 2 мільярди кубів газу, а не гроші. І коли ви ухвалювали закон, газ коштував триста доларів, а зараз тисячу, тому переухвалюйте закон”. Розумієте, у чому хитрість?”, – сказав Корбан.