Кабінет міністрів скасував адаптивний карантин і запровадив в Україні загальний карантин з “локдауном вихідного дня”. Обмеження попередньо триватимуть до 30 листопада.

За постанову проголосували усі, крім міністра культури Олександра Ткаченка, який утримався.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зауважив, що зокрема, були внесені зміни до постанови №641.

За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, загальний карантин міститиме обмеження, які досі діяли для регіонів “помаранчевої” зони.

Шмигаль зазначив, що оскільки нові обмеження “неприємні та болісні” для бізнесу в ресторанній, розважальній та культурній сферах, уряд готовий підтримати підприємців. Для цього повністю відновлюються та розширюються наступні програми підтримки:

компенсація частини зарплат робітників у зв’язку з простоєм;
програма портфельних гарантій, яка має запрацювати найближчим часом (до 80% кредиту буде покриватися державою);
можливість застосування механізму визнання “карантину вихідного дня” форс-мажорною обставиною, що зараз обговорюється з Торговельно-промисловою палатою;
продовження реалізації програми доступних кредитів “5-7-9”, яка дає змогу отримати кредитні канікули для бізнесу. Тобто йдеться про рефінансування існуючих позик фактично під 0%.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль пояснив, що якщо не посилити карантинні обмеження хоча б у вихідні, то вже за місяць лікарні взагалі не зможуть приймати хворих із COVID-19.

“У нас же завдання – не зупинити присутність людей у розважальних закладах, закладах харчування, у нас завдання – зменшити потоки людей у метро, у маршрутних таксі, на транспорті, зменшити соціальні контакти людей у вихідні дні для того, щоб зупинити зростання хвороби в Україні.

Тому що якщо нічого не зробити, вже 10-15 грудня медична система не зможе приймати жодну людину, місць у лікарнях не буде навіть в коридорах”.

Карантин “вихідного дня” буде діяти з цих вихідних і попередньо до 30 листопада.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов пояснив, що потрібно хоча б троє вихідних, щоб розірвати ланцюг поширення коронавірусної хвороби, хоча найкращий спосіб був би – повний локдаун на три тижні.

Він сказав, що головна мета цих заходів – зберегти медичну систему, щоб “не довелось побачити хворих, які помирають на сходах лікарень”.

У якийсь момент голова МОЗ перейшов на емоції так, що почав стукати по столу.

В свою чергу, Політичний експерт Михайло Чаплига в інтерв’ю “Politeka Online” розповів про те, що він думає про введення карантину вихідного дня і локдаун.

Чаплига вважає, що рішення ввести такий режим є неправильним, оскільки він зруйнує залишки малого бізнесу і доб’є країну остаточно.

“Це маячня сивої кобили! Карантин вихідного дня знищить ті залишки мікромалого бізнесу. Повний локдаун потрібно вводити на три тижні, так, в цьому логіка є. Але потрібно було гроші, які були у фонді коронавірусу, щоб вони ефективно використовувалися. Локдаун зараз – це смерть”, – підкреслив політолог.

Він вважає, що якщо на території нашої країни вводити повний локдаун, то разом з цим необхідно вводити і режим НС. За його словами, для цього потрібно відправити це питання на голосування до Верховної Ради, а після цього державі – взяти на себе будь-які витрати.

“Якщо вони спробують ввести повний локдаун, то це призведе до бунту, причому, серйозного бунту. Причому він буде жорсткий і нещадний. Вводити карантин вихідного дня-це просто добити залишки політичної легітимності, і логіки в цьому немає ніякої”, – попередив український політолог.

Михайло Чаплига також підкреслив, що в разі зупинки громадського транспорту, українські громадяни знову піднімуть бунт. На його думку, наша країна ніяк не може ввести повний локдаун.

“Хоча зараз потрібно було його на три тижні вводити. Робити, спочатку, тестування, через 2 тижні – тестування, і через ще тиждень-відкривати локдаун. Але для цього нам потрібно було проводити санепідрозслідування, у нас немає медичної бази. Ми вже в ж*пі”, – стверджує експерт.