Речник української делегації в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович у програмі “Взгляд с Банковой” на телеканалі “Дом” заявив, що законопроєкт України про перехідний період для окупованої частини Донбасу та Криму не суперечить Мінським угодам, передає Укрінформ. За його словами, Мінські угоди мають добровільний, а не обов’язковий характер.
Арестович пояснив, що Мінські угоди є лише частиною нормандського комплексу. Воля глав держав нормандського формату важливіша за Мінські угоди. Як Нормандські, так і Мінські угоди — це правовий документ міжнародного рівня, який не має зобов’язального статусу. “Що б там росіяни не казали про те, що Рада Безпеки ООН їх схвалила, — це не так”, – додав речник.
“У перекладі з англійської мови там дуже чітко міститься: “вітає укладення цих угод і схвалює”. Але “схвалює” — це ж не означає, що документ має обов’язковий характер. Росіяни весь час намагаються видати протокол від 12 лютого 2015 року, так званий Мінськ-2, за головний документ цілого комплексу документів, а їх, з урахуванням Паризького саміту грудня 2019 року, — сім. Тобто, Мінські угоди мають добровільний характер. За їх невиконання, на жаль, не наступає міжнародна правова відповідальність — інакше Росія була б уже повністю в цій відповідальності”, — роз’яснив речник української делегації в ТКГ.
За його словами, цим законопроєктом Україна демонструє свої наміри у питанні деокупації Донбасу.
“Ми поводимося, як відповідальна держава. Ми не вигадуємо казки, ми інституційно реагуємо, ухвалюючи законодавство, яке забезпечує післявоєнне врегулювання. І в цьому комплексі законів показано, що на окупованих територіях не передбачена розправа над мирними жителями, позбавлення прав тих, хто не брав участі в окупації, не співпрацював з окупаційною владою. І навіть для тих, хто співпрацював, передбачена ревізія їхньої діяльності та амністія. А ті, хто вчинили тяжкі злочини, відбудуть своє покарання, якщо не втечуть до Росії або ще кудись” , — наголосив речник української делегації в ТКГ.
Поки зберігається добра воля сторін, цей документ вважається таким, який сторони ухвалили до виконання та готові виконувати, – вважає Арестович. “Ми не бачимо російської доброї волі та бажання виконувати ані цей, ані інші документи. Тому ми проявляємо свою добру волю, реформуючи своє законодавство, пропонуючи політичні рішення для того, щоб на Донбас прийшов мир”.
Також він зауважив: “Війна колись скінчиться. І російські війська будуть виведені з нашої території. Це питання, можливо, післязавтра, питання, можливо, декількох років. Проте окупація Донбасу рано чи пізно закінчиться. І одне з найболючіших місць — що ж буде з окупованою територією в політичному, економічному, правовому відношеннях, щодо безпеки”, — сказав Арестович.
Нагадаємо, законопроєкт “Про засади державної політики перехідного періоду” було схвалено урядом на засіданні 4 серпня. Законопроєкт пропонує закріпити на рівні закону визначення РФ як держави-агресора та окупанта. Документ базується на принципах ООН в частині перехідної юстиції, відповідає стандартам і критеріям ОБСЄ.
Уряд зареєстрував у Верховній Раді відповідну законодавчу ініціативу 9 серпня. На виконання указу Президента України, документ розроблений від 2 червня 2021 року.