Угорщина вкотре показує себе не з надто “хорошого” боку. Стало відомо, що міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто закликав усі інституції Євросоюзу надати гарантії, що російська ядерна енергетика не потрапить під санкції ЄС.

Про це Сійярто зазначив у понеділок на своїй Facebook-сторінці.

“У першому санкційному пакеті Брюсселя йшлося про те, що ядерна енергетика не підпадатиме під санкції. Ми закликаємо Європейську комісію гарантувати, що всі брюссельські установи, всі національні органи та всі банки, що працюють у Європі, дотримуються цього положення”, – зазначив Сійярто, вирушаючи у Прагу на Конгрес ядерної енергетики Центральної та Східної Європи.

Крім того, він додав, що Угорщина прискорила інвестиції в АЕС Пакш, єдину атомну електростанцію, щоб вони якнайшвидше сприяли безпечному енергопостачанню.

До всього варто зазначити, що Будапешт дотримується своєї угоди про імпорт російського газу, незважаючи на звірства, які чинить рф у війні проти України і не планує скасовувати розширення своєї атомної електростанції “Пакш”, на суму 12,5 млрд євро у партнерстві з російським “Росатомом”.

Втім єдині в Угорщині, хто закликав відмовитися від ядерної оборудки, укладеної з “Росатомом” – це була угорська опозиційна коаліція, яка протистоятила партії прем’єр-міністра Віктора Орбана на парламентських виборах

Як відомо, Будапешт хоче розширити електростанцію потужністю 2 гігават, на яку припадає близько половини виробництва електроенергії в Угорщині, за рахунок двох реакторів російського виробництва.

“Дивно, що є ліві політики, які закликають зупинити будівництво АЕС. Якщо атомна станція не буде побудована, нам доведеться зіткнутися з різким збільшенням вартості енергії. Ми не можемо дозволити угорському народу розплачуватись за війну, що вирує на кордоні”, – заявив Сійярто на одній з пресконференцій.

Сійярто також цинічно заявив, що Угорщина не може припинити імпорт газу з Росії, з якою минулого року вона підписала нову довгострокову угоду про імпорт 4,5 млрд кубометрів природного газу на рік маршрутами, що оминають Україну.

“Оскільки ми робимо все можливе для збереження європейської єдності, ми також робимо все можливе для того, щоб угорці не заплатили ціну за цю війну”, – сказав Сійярто.

Він тоді заявив, що закриття угорського підрозділу російського “Сбербанку” стало нібито прикладом того, що європейські санкції також вдарили по угорській економіці.

Нагадаємо, що  минулого місяця Управління з атомної енергетики Угорщини видало дозвіл на розширення АЕС – проєкт “Пакш II”.

Як зазначало видання Telex, відповідні рішення були оприлюднені на сайті регулятора без додаткового оголошення. Найголовніше з них стосується створення зони безпеки довкола п’ятого і шостого блоків АЕС.

Росія тривалий час прагнула, щоб “Росатом” отримав дозвіл на діяльність на території Європейського Союзу й побудував свою АЕС.

Тоді ж Telex писав, що за деякими даними, дозвіл на будівництво “Пакш ІІ” міг стати умовою, за якої Росія погодилась дати Угорщині додаткові 700 мільйонів кубометрів газу після візиту угорського міністра закордонних справ Петера Сійярто до Москви.

Власне тоді про це на своїй сторінці у Facebook повідомив представник Міністерства закордонних справ Тамаш Менцер, повідомляє “Європейська правда”.

Менцер заявив, що за результатами переговорів глави МЗС Петера Сійярто в Москві, “Газпром” почав постачати більше газу, ніж “вже було погоджено за контрактом”.

За його словами,  до Угорщини трубопроводом “Турецький потік” надходитиме додатково 2,6 млн кубометрів газу на добу. Подальші постачання все ще обговорюються, додав тоді він.