Києво-Святошинський райсуд тричі виправдовував голови села з передмістя столиці, звинуваченого у хабарі на 400 тисяч. Тепер Вищий спецсуд у карних справах, буквально, вмовляє першу інстанцію переглянути вердикт, передає Корупція Інфо

Про це стало відомо з ухвали Вищого спецсуду з цивільних і кримінальних справах, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень.

Своїм рішенням «вишка» відправила на перегляд виправдувальний вирок колишньому голові села Віта-Поштова Сергію Іванову.

П'ять років тому, згідно з обвинувальним актом, він попався на хабарі у $ 50 тис. за виділення 1 га під Києвом.
Портфель доказів не допоміг стороні обвинувачення. Києво-Святошинський райсуд Київської області тричі (у 2012-му, 2014-му і 2015-му роках)виносив виправдувальний вирок у цій справі. Причому рік тому справедливість такого рішення визнав навіть Апеляційний суд Київської області.

Як тепер стверджує Вищий спеціалізований суд з цивільних і кримінальних справах, нижчестоящі судді при винесенні вердикту на багато закривали очі.

Щоб суд в четвертий раз не виправдав чиновника, колегія Вищого спецсуду зазначила: «при новому судовому розгляді справи суду першої інстанції слід всебічно, повно і об'єктивно дослідити обставини справи, дати належну юридичну оцінку встановленим у справі фактичним обставинам і мати на увазі, що винесення виправдувального вироку можливе лише у випадку, коли інкриміновані особі діяння взагалі не містять будь-якого складу злочину, передбаченого кримінальним законом».

Чому вищі судді так «розжували» своє рішення, демонструє історія цієї справи.

Згідно з судовими документами, п'ять років тому тодішній голова сільради Віта-Поштова (Києво-Святошинський район) Сергій Іванов за попередньою змовою з головним бухгалтером отримав хабар за виділення земельної ділянки.

Згідно з матеріалами слідства, в 2011-му році в сільраду Віта-Поштової звернувся заявник, який представляв інтереси батька, з проханням про виділення у власність 0,98 га землі для ведення особистого селянського господарства. Напередодні він провів зустріч з сільським головою Івановим, під час якої чиновник повідомив: прийняття відповідного рішення сільськими депутатами та видача дозволу на проект землеустрою буде коштувати 50 тис. доларів.

Заявник погодився, але водночас звернувся в міліцію з відповідною заявою про вимагання хабара.

Сергій Іванов був обраний головою сільради Віта-Поштової у 2002 році. У 2005 і 2010 переобраний на цю посаду.

При цьому Іванов залучив до угоди головного бухгалтера сільради. «Маючи метою завуалювати отримання хабара в господарську операцію», голова села дав вказівку своїй підлеглій надати претенденту на землю реквізити компанії «Градбуд Будівельне Виробництво». На її рахунок заявник повинен був перерахувати 200 тис. гривень – нібито, як оплату за металочерепицю і водовідвідну систему. А насправді, ці гроші були не чим іншим, як половиною від обумовленої суми хабара.

Після оплати, майбутній землевласник відвіз квитанцію бухгалтеру сільської ради. У свою чергу, йому повідомили, що в цей день відбудеться сесія, де буде розглянуто його питання. Після затвердження проекту землеустрою, він повинен був оплатити другу частину – ще 200 тис. гривень.

Заявник спробував переконати главу сільради зменшити суму, однак, останній на це не пішов.

Тоді жертва вимагання повідомив, що має при собі 25 тис. доларів (еквівалент 200 тис. гривень) і готовий їх передати в руки. Гроші брала безпосередньо головний бухгалтер сільради у своєму службовому кабінеті.

Натомість вона передала оригінал рішення сільради, підписаний головою. Згідно з документом, батькові заявника відводилося у власність 0,98 га в селі Віта-Поштова по вул. Паркова.

У судовому засіданні Сергій Іванов винним себе не визнав. Він наполягав, що ніяких грошей не вимагав і не отримував, вважає дії претендента на землю провокацією, оскільки «останній неодноразово пропонував йому грошові кошти готівкою, на що він постійно відмовляв».

Бухгалтер також провини не визнала. Вона зазначила, що голова сільради познайомив її з жертвою вимагання як з «спонсором», який допоможе з ремонтом приміщення сільради, асфальтуванням і освітленням вулиць …». Мовляв, він передавав гроші не за землю, а в якості матеріальної допомоги на потреби села.

Суд прийшов до переконання, що в діях підсудних відсутній склад злочинів і виправдав голову і бухгалтера сільради.

«Жоден із доказів, запропонованих органами досудового слідства та прокурором і перевірені в судовому засіданні, як окремо так і все в сукупності, не можуть бути покладені в беззаперечне підтвердження провини сільського голови та бухгалтера у вчиненні інкримінованих їм злочинів (ч. 4 ст. 368; ч. 1 ст. 364; ч. 1 ст. 366 КК України — ред)», — сказано в рішенні суду.

Судді прийняли за чисту монету показання сільського голови, що між ним і одержувачем землі була досягнута домовленість про надання матеріальної допомоги на потреби села.

«Розмір зазначеної допомоги був визначений за їх згодою у сумі 50 тис. доларів, а зазначені кошти повинні були піти на розвиток села, оскільки бюджетного фінансування не вистачало», — розповідав на суді «хабарник». Слова голови сільради підтвердив на суді і сам «спонсор», батька якого надали землю. Як виявилося, він раптово змінив свою думку про дії Сергія Іванова.

Він пояснив суду, що голова сільради не вимагав хабар за землю. А гроші були передані за домовленістю чиновника з батьком про надання благодійної допомоги селу в розмірі 400 тис. гривень.

Свідок пояснив, що дізнався про це розмові тільки в 2015 році. А звертався в правоохоронні органи і брав участь у документування злочину, так як не був повністю обізнаний про розмову батька з чиновником …

У результаті суддя Києво-Святошинського райсуду Олександр Гришко не тільки виправдав «хабарника», але і зняв арешт з майна Іванова: земельної ділянки площею 0,7 га, двох машин — «УАЗ 315195-030», 2008 р. в., «Suzuki Grand Vitara», 2006 р. в. та газового пістолета ПГШ-790.

Хто виправдовував голову села:

У 2012 році Владислав Лисенко (ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДЕКЛАРАЦІЄЮ)
У 2014 році – Юрій Бурбела (ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДЕКЛАРАЦІЄЮ)
У 2015 році — Олександр Гришко (ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДЕКЛАРАЦІЄЮ)
Як писала у 2011 році газета «Факти», з посиланням на місцевих жителів Віти-Поштової, затриманий голова сільради «розпродав земель на мільйони доларів». «Тільки за територію, на якій Планувалося побудувати новий дитячий садочок, було отримано 6 млн доларів. А пристойного приміщення для діток досі є. Активісти села просили виділити ділянку для будівництва дитячого майданчика — замість цього він віддав «Ласий шматочок» вірменському кафе. Береги річки Сіверка розпродані під котеджні ділянки, засипаються піском під будівництво, річка міліє на очах. Посеред центрального сільського ставка поставили ресторан, куди натовпами наїжджають столичні гості », — розповів «ФАКТАМ» член сільської громади Михайло Костинський ….

У свою чергу, видання повідомило, що 27 вересня 2015 року відбулося засідання територіальної виборчої комісії Віти-Поштової. «Родзинкою засідання став пан Іванов — колишній голова сільської ради Віти Поштової, який в 2011 році був відсторонений прокуратурою від виконання обов'язків голови за те, що був спійманий міліцією на гарячому при отриманні хабара», — пишуть автори.