Журналісти міжнародного Центру розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP – ред.) отримали доступ до документів, згідно з якими українські високопосадовці (серед яких колишні члени парламенту, високі чини з правоохоронних органів, діти топ-чиновників у сфері оборони та боротьби з корупцією), використовуючи складну мережу офшорів, купували нерухомість за кордоном, ухилялись від сплати податків, відмивали кошти, передає Корупція Інфо. Також у розпорядженні розслідувачів опинилась переписка, що свідчить про пропозиції хабарів за припинення кримінальних переслідувань щодо соратників Віктора Януковича.

Сотні тисяч доларів та компрометувальні листи заступникові генпрокурора

У розслідуванні OCCRP йдеться про Миколу Герасим’юка, який із червня по грудень 2014 року був заступником генерального прокурора України. Генпрокурором у той час працював Віталій Ярема. За даними журналістів, Герасим’юк із дружиною, використовуючи офшорні компанії, перевели близько 500 тисяч доларів у Словаччину та Хорватію для придбання нерухомості. Ще 100 тисяч доларів таким чином екс-заступник генпрокурора перевів для оплати навчання та проживання своєї дочки у Великобританії.

Також журналісти отримали листування Миколи Герасим’юка, з якого випливає, що заступникові генерального прокурора надходили пропозиції повпливати на перебіг окремих кримінальних проваджень.

Зокрема, у розпорядженні розслідувачів є повідомлення від користувача «Chinatown», який звертається до Герасим’юка від імені бізнесмена Армена Саркісяна, пропонуючи 500 тисяч доларів за його вихід із-за ґрат.

Журналісти відзначають, що бізнесмена звинувачували в підвезенні «тітушок» для протистояння на Майдані.

«Він готовий піти на будь-які шляхи вирішення цієї проблеми і буде діяти відповідно. Чи зможеш ти допомогти?» – це цитата з переписки, де Герасим’юкові пропонують хабар. Заступник генпрокурора відповів: «Матч? хау?», – що, переконані автори розслідування, є спотвореним англійським словосполученням «how much?», тобто «скільки»?

Далі відповідь: «100 000 гостей прийдуть до тебе, коли він отримає свободу пересування, потім ми попросимо ще 400 000 осіб відвідати тебе, коли будуть зняті всі звинувачення».

Згодом від того ж користувача «Chinatown» Герасим’юкові надходили документи, що стосувались «діяльності управління Київської міської прокуратури, спрямованої проти моєї сім’ї і фірми». У матеріалах ішлось про юридичну фірму «Лавринович та партнери», засновану міністром юстиції часів Віктора Януковича Олександром Лавриновичем.

У журналістському матеріалі йдеться і про те, що з Миколою Герасим’юком зв’язувався тоді бізнесмен, а тепер народний депутат від фракції «БПП» Олександр Грановський. Листи стосувалися скандальної справи щодо права власності на ТРЦ Skymall у Києві. Тоді Грановський керував компанією Assofit, що була однією ці сторін конфлікту. Журналісти пишуть, що бізнесмен міг прислати Герасим’юкові матеріали кримінального провадження, рішення в якому на користь Грановського могло посприяти у вирішенні спору.

У розслідуванні також вказано, що після звільнення з посади Микола Герасим’юк почав працювати помічником тоді вже народного депутата Олександра Грановського.

Фігуранти, чиї імена присутні в листуванні, у відповідь на запитання журналістів заперечували власну причетність до отриманих розслідувачами повідомлень.

Лондонська квартира для сина гендиректора «Укроборопрому»

Журналісти дізнались і про придбання 19-річним Олександром Терещенком, сином Юрія Терещенка, який у 2014 році очолював державний концерн «Укроборонпром», а згодом Державну службу експортного котролю, помешкання за 332 тисячі фунтів. Однокімнатна квартира розташована в Лондоні неподалік будівлі британського парламенту.

Журналісти також зазначають, що для купівлі нерухомості використовувалась офшорна компанія Berly Trade, яка з’явилась тільки за півроку до купівлі квартири, що відбулось у грудні 2014-го. Згодом через компанію в інші офшори були переведені мільйони доларів.

Журналісти не змогли зв’язатися з Юрієм Терещенком, натомість поспілкувались із його сином Олександром. Той сказав, що гроші на купівлю житла його дали родичі. Втім, наголосив молодший Терещенко, це був не батько. Хто саме виділив понад триста тисяч на його апартаменти в Лондоні, хлопець уточнити відмовився.

Розслідувачі також нагадують, що в кінці 2015 року СБУ затримала одного з заступників Юрія Терещенка на посту голови Державної служби експортного контролю України за отримання хабара (близько 250 тисяч доларів – ред). Після того Терещенко був спершу тимчасово відсторонений, а згодом і звільнений із посади.

Будинок під Будапештом для заступника голови парламентської фракції

Використання офшорних компаній для купівлі нерухомості за кордоном представники OCCRP приписують і Романові Забзалюку. Він був народним депутатом трьох скликань. Востаннє (з 2011 року – ред.) у Верховній Раді на посаді заступника голови фракції він представляв «Батьківщину» Юлії Тимошенко. Так, згідно з отриманими документами, Забзалюк перерахував щонайменше 735 тисяч доларів на рахунки в Угорщині. Ці кошти були вкладені в будинок під Будапештом та компанію у столиці Угорщини, що розташована неподалік угорського парламенту.

Журналісти припускають, що Забзалюк міг отримати ці кошти за зміну лояльності в парламенті. Сам екс-депутат у 2011 році заявляв, що йому пропонували хабар у розмірі 450 тисяч доларів за приєднання до групи, яка б підтримувала політику президента Януковича в парламенті. Також Забзалюк свого часу запевняв, що його згода була частиною спецоперації викриття практики підкупу опозиціонерів у Верховній Раді і що отримані тоді гроші він пожертував на дитячу лікарню.

Записати коментар Романа Забзалюка журналістам не вдалося.

Офшори для Балашова і борця з відмиванням коштів

Наступним розслідувачі викривають бізнесмена та лідера партії «5.10» Геннадія Балашова. Хоч, як наголошують журналісти, Балашов публічно і виступає проти використання офшорів, сам він неодноразово до них звертався. Зокрема, через сейшельську фірму Berly Trade Балашов та ще один співзасновник партії «5.10» Олег Притула перераховували 100 та 400 тисяч доларів на свої рахунки у США. За даними, які наводять автори матеріалу, Балашов і Притула також є власниками пляжного мотелю у Флориді.

Ще одним героєм публікації став Станіслав Клюшке, який із 2003 по 2007 рік був заступником голови департаменту з питань фінансового моніторингу Міністерства фінансів, у період із 2007 по 2010-й працював заступником голови Державного комітету фінансового моніторингу, а у 2015 році програв у конкурсі на посаду голови НАБУ. У журналістському розслідуванні йдеться про те, що син Клюшке Ян теж використовував офшорні компанії. Зокрема, на початку 2015-го белізька фірма Rion Group Ltd. переказала 122 тисячі доларів на рахунок Яна Клюшке у шведському банку. Згідно з рахунками, це була оплата за автозапчастини.

На спроби журналістів узяти в нього коментар Ян Клюшке не відреагував.