Рада НАТО-Росія може зібратися в січні вперше за два з половиною роки, хоча Москва ще не взяла на себе зобов’язань щодо зустрічі. Про це повідомляє DPA.

Представник НАТО підтвердив, що генеральний секретар Єнс Столтенберг вирішив скликати зустріч 12 січня, і Альянс контактує з Росією з цього приводу.

У МЗС Росії підтвердили, що отримали пропозицію, але заявили, що вона все ще розглядається, а формат і терміни потребують уточнення.

Останні переговори в такому форматі відбулися в липні 2019 року, і з того часу усі спроби призначити дату зустрічі провалилися.

Нагадаємо, Україна хоче брати участь у безпекових консультаціях Сполучених Штатів, Європейського союзу чи НАТО з Росією.

Як відомо, 17 грудня МЗС РФ оприлюднило “проєкти договорів” про фактично розподіл сфер впливу у Європі, які Москва хоче підписати з Північноатлантичним альянсом та з США.

В одному з пунктів Росія пропонує країнам НАТО взяти на себе зобов’язання, що “виключають подальше розширення НАТО, у тому числі приєднання України, а також інших держав”.

У Вашингтоні заявили, що США, швидше за все, не погодяться на пропозиції Росії у сфері безпеки щодо НАТО. Тобто, гарантії не розширення на схід. А якщо точніше, то зобов’язання не брати в НАТО Україну. Про це повідомила прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

«Росія представила пропозиції, з якими ми погодилися б, з якими, наприклад, що стосуються НАТО, звичайно, ні», — сказала вона.

За її словами, США погоджуються, що дипломатичні розмови — найкращий шлях для обговорення російських вимог. При цьому вона не підтвердила інформацію, що переговори між США та РФ щодо гарантій безпеки можуть відбутися в Женеві. За словами Псакі, точних місць проведення термінів зустрічей представників російської та американської сторони ще не визначено.

Також вона заявила, що єдина агресія, яку США спостерігають на кордоні Росії та України – це нарощування військових сил з боку росіян. Так Псакі під час брифінгу відреагувала на сьогоднішню заяву президента РФ Володимира Путіна про агресію США та їхніх союзників щодо Росії у вигляді нарощування озброєння на кордоні з останньою.

“Факти – це кумедна річ, а факти ясно показують, що єдина агресія, яку ми спостерігаємо на кордоні Росії та України, – це нарощування військових сил з боку росіян та войовнича риторика лідера Росії”, – наголосила Псакі.

Також зазначається, що Сполучені Штати мають наміри посилювати своїх східних союзників по НАТО та підтримувати Україну в сфері оборони в разі ескалації з боку Росії – всупереч запропонованим в ультимативній формі Москвою «гарантій безпеки» в Європі, заявили в адміністрації США.

У цей же час генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг спростував заяви російської влади, що Альянс будь-коли давав обіцянку не розширюватися, зокрема на Схід. Про це він сказав в інтерв’ю DPA.

“НАТО ніколи не давав обіцянок не розширюватися. Власне в установчому договорі нашої організації зазначено, що будь-яка європейська країна може стати членом альянсу. По-друге, є документи, що стосуються 70-х і 90-х років – Гельсінський Заключний акт, Паризька хартія, установчий акт Росія-НАТО та багато інших договорів, – які ясно дають зрозуміти, що країни мають право обирати свій власний шлях”. – сказав Столтенберг.

Він нагадав, що це є основним принципом європейської безпеки, під яким підписалася і Росія.

“І союзники категорично заперечують, що будь-коли обіцяли щось подібне. Сам колишній президент Горбачов сказав, що тема розширення НАТО ніколи не порушувалася до возз’єднання Німеччини”, – додав Столтенберг.