Голова Офісу Президента Андрій Єрмак розповів в інтерв’ю”Фокусу”, що підтримка України Заходом зараз є безпрецендентною. Проте офіційний Київ чекає на реальні кроки у випадку російської агресії.

Єрмак розповів про те, що насправді ми бачимо, що за цей рік концентрація підтримки України західними партнерами набула безпрецедентного характеру, а частота нашого спілкування на кардинально різних рівнях зросла. Такого рівня взаємодії із усіма західними партнерами Україна не мала за всю історію відновлення своєї незалежності.

Сьогодні діалог із нами відбувається на постійній основі, координуються дії, позиції, проводяться консультації з усіма провідними світовими лідерами. Співпраця зі США, особливо після візиту нашого президента наприкінці серпня, перебуває на безпрецедентно високому рівні. Це помітно навіть за обсягом військової допомоги Україні, наскільки вона зросла порівняно з минулими роками в оборонному бюджеті нашої країни.

Бюджет допомоги Україні збільшено.

Ми отримали і “Джавеліни”, й іншу військову техніку. У розмові з президентом України американський президент сказав, що вони нададуть усю необхідну військову допомогу, щоб Україна могла відбити будь-яку атаку на її територію. Джозеф Байден — один із президентів США, який найбільше зробив і продовжує робити для України.

Ми маємо величезну програму військової допомоги від Заходу.

Великобританія сьогодні бере участь у будівництві флоту. З цією країною ми реалізовуємо проєкт розвитку наших військово-морських сил на суму 1,7 млрд фунтів стерлінгів. Ми розширюємо нашу співпрацю з Туреччиною. Все почалося з постачання байрактарів, а зараз запущено їх виробництво вже в Україні. Коли кажуть, що це турецькі байрактари, — так, ми їх отримали з Туреччини, але важливо зазначити, що двигуни для цих безпілотників виробляються в нашій країні. З Францією розмір спільних програм сягає €1,3 млрд. З Україною сьогодні співпрацюють, як зі стратегічним партнером.

Якщо ми говоримо про рішення адміністрації Байдена не вводити санкції проти керівної компанії Nord Stream AG, то потрібно розглядати картину в цілому.

Ціною цього рішення було відновлено трансатлантичну єдність — але чи це було зроблено за рахунок України? Безумовно ні: нинішній уряд Німеччини вимагає, щоби “Північний потік — 2” відповідав нормам Третього енергопакету, вимагає розділення оператора труби та власника газу. Сертифікація проєкту відкладена та може бути завершена навіть навесні. Тобто, з одного боку, ми маємо час. Із іншого – тепер Німеччина диктує умови Росії. При цьому віцеканцлер і міністр економіки ФРН Роберт Габек назвав “ПП — 2” помилкою з геополітичного погляду та погрожував зупинкою проєкту в разі розширення російського вторгнення в Україні.

Американський оборонний бюджет і без “ПП-2” виявився більш ніж переконливим. Він, зокрема, передбачає значне збільшення ініціатив Європейського стримування, спрямованих на підтримку України. Це $300 млн на витрати наших збройних сил — і сюди не включено ще додаткові $60 млн. Ви ж бачили, наскільки оперативно ми вже отримали додаткове постачання американської військової допомоги. Як ви вважаєте, що важливіше для стримування агресора – серйозне посилення нашої армії чи санкції проти якоїсь кількості конкретних людей?

Або взяти проєкт двопартійної резолюції, який надійшов днями на розгляд Сенату, на підтримку незалежності України. Там поряд із засудженням дій Росії йдеться про надання нам додаткової військової допомоги для зміцнення обороноздатності.

До того ж сенатори від двох партій домовилися винести на голосування питання про санкції щодо газопроводу “Північний потік -2”. І таке голосування може відбутися вже в січні.

Тому не можна піддаватися пропаганді ворожих інтересів України сил.

Я хочу ще раз особливо наголосити: ми постійно координуємо наші дії з американськими партнерами. Наприклад, особисто я досить часто контактую з радником президента США з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном, і в нас склалися дуже довірчі взаємини. Ба більше, принцип “Нічого про Україну без України” сьогодні є актуальним для співпраці з усіма нашими західними партнерами.

Звичайно, ми продовжуємо розраховувати на себе. Побудова сильної сучасної армії — завдання України. І ми це робимо та посилено продовжуватимемо.

Дороги назад немає. Банкова йтиме до цілей, незважаючи на реальні бої, які Зеленському влаштували олігархи.