В Україні з наступного року стартує монетизація субсидій. Вона пройде в три етапи і в першу чергу торкнеться тих, хто буде оформляти "комунальні знижки" в січні 2019-го. Якщо зараз держава виділяє гроші підприємству, то після монетизації їх направлятимуть на персональні рахунки субсидіантів в "Ощадбанку". А за підсумком сезону, якщо вдасться заощадити, різницю між нормативом і фактично витраченим обсягом комунальних послуг дозволять витратити на власний розсуд.

 Андрій Рева розповів про те, що чекає субсідіантов в 2019 році.

Монетизація субсидій пройде в три етапи: перший – з 1 січня 2019-го

"Передбачені законодавством пільги і субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) виплачують споживачам в грошовій формі в порядку, встановленому Кабінетом міністрів. Норма вводиться в дію з 1 січня 2019-го", – йдеться в пункті 3 ст. 11 закону "Про ЖКП".

Це означає, що перший етап монетизації відбудеться вже з 1 січня наступного року. При цьому ті українці, які вже оформили субсидії або зроблять це до кінця поточного року, будуть отримувати "комунальні знижки" за діючими правилами.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

"Зараз – з 1 жовтня – запущена програма старої системи. Поки не закінчиться опалювальний сезон, міняти не будемо. Ця програма буде тривати до 1 травня. З 1 січня 2019-го паралельно запрацює нова програма. Нею скористаються всі, хто звернуться за субсидіями в січні ", – пояснює міністр.

"З 1 січня 2019-го паралельно запрацює нова програма. Нею скористаються всі, хто звернуться за субсидіями в січні", – пояснює міністр.

Другий етап монетизації намічений на 1 травня 2019-го, коли закінчаться субсидії на опалювальний сезон 2018/2019. З цього моменту всіх, хто буде звертатися за знижками на неопалювальний сезон, торкнеться монетизація. Як правило в неопалювальний сезон кількість субсидіантів скорочується в два рази (так як не потрібно платити за тепло).

Третій етап монетизації триватиме з жовтня по грудень 2019-го включно. Він торкнеться всіх, хто буде отримувати "знижки" на опалювальний сезон 2019/2020.

Гроші будуть цільовими, зняти їх можна буде тільки в кінці сезону

Якщо зараз українці при оформленні субсидій подають тільки декларацію та заяву, з наступного року також почнуть оформляти власні рахунки в банку. У перший час, передбачає міністр соцполітики, це будуть цільові рахунки в державному "Ощаді". По-перше, у нього поширена мережа. По-друге, у цього банку вже є досвід виплат для переселенців.

Зараз субсидії з держави отримують підприємства-постачальники комунальних послуг. Після монетизації їх будуть перераховувати на персональні рахунки у фінансовій установі. Але зняти гроші з цього рахунку українці не зможуть. Субсидія – це не допомога по безробіттю, яку можна витратити на свій розсуд. Це гроші, які виділяють на допомогу виключно на оплату комунальних послуг.

"У законі не написано "монетизація повинна бути в готівковій формі". У грошовій формі це можуть бути як безготівкові, так і готівкові кошти. Тому слово "монетизація" не зовсім відображає той процес", – зазначає міністр.

Отже, підприємство розрахує, скільки субсидіант витратив, направить цю інформацію в банк. Далі банк оплатить субсидію і надішле українцеві СМС з інформацією про розмір обов'язкового платежу. Як відомо, субсидіанти щомісяця витрачають на комуналку в середньому не більше 15% від свого доходу, решту – компенсує держава. Причому субсидії виділяються на соціальні нормативи споживання. Якщо витрачати менше норми, субсидія все одно буде виділятися на ту ж норму. В результаті розмір обов'язкового платежу може скоротитися.

Кардинальна реформа субсидій: міністр соцполітики розповів, що чекає українців

Наприклад, якщо субсидія на соціальний норматив становить 2000 грн, а обов'язковий платіж пенсіонера за комуналку – 60 грн. В місяць, коли загальна платіжка за ЖКП складе 1900 грн, субсидіант може зовсім не платити за комуналку, а переплата складе 100 грн. Якщо ж витратити комуналку на 2200 грн, то розмір обов'язково платежу збільшиться до 200 грн (якщо раніше була переплата вона може покрити цю суму). В кінці сезону Міністерство соцполітики разом з підприємствами проведе перерахунок. Всю переплату, яка утворилася, банк віддасть субсидіанту.

"Якщо, наприклад, у бабусі мінімальна пенсія – субсидія може бути 2 тис. грн і платить вона за комунальні послуги 60 грн. Якщо заощадила, може заплатити 20 грн, якщо більше спожила – 80 грн. І так вона буде бачити, скільки їй потрібно заплатити. В кінці сезону ми перераховуємо, звіряємо з підприємствами. Банк розблокує гроші, і ця пенсіонерка може зняти всі гроші, які залишилися, вже в готівковій формі витратити на власний розсуд", – пояснює Андрій Рева.