«ЄС» та ОПЗЖ як єдине ціле сьогодні намагалися «збити» ухвалення закону №5600.

Наприклад – хотіли добитися розгляду законопроекту щодо кожної поправки, а коли номер «не пройшов» – подали чергову ухвалу про усунення Руслана Стефанчука з посади спікера ВР нібито за порушення регламенту.

Як зазначив народний депутат Максим Бужанський, Фракція Європейська Солідарність категорично обурена тим, що законопроект 5600 проголосували за спецпроцедурою, без можливості розгляду кожної правки.

Повністю поділяю їхнє обурення вбивством парламентаризму, але нагадую, що придумали цю спецпроцедуру особисто вони, для ухвалення закону про банки.

А тепер цей бумеранг раз-по-раз прилітає до них назад.

Ну і вже постфактум – «порохоботи» взялися зловтішатися, мовляв «Слугам» знову довелося брати голоси від «ситуативних союзників» на кшталт «За майбутнє» чи «Довіри».

Це лише вкотре доводить, наскільки болючим для бізнес-інтересів Ахметова та Порошенка стане закон №5600, вказує телеграм-канал “Вертикаль”.

Звичайно, тут варто визнати, що «опозиція» зуміла перехопити повістку у ЗМІ щодо законопроекту №5600. І тут ми навіть не можемо сказати, що технологи ВП хоч якось намагалися цю тему «витягнути», адже за «ресурсним» №5600 коментарі від влади давав лише Данило Гетьманцев. Але він так і не зумів до ладу роз’яснити основні «гострі» моменти із законопроектом №5600.

Наприклад – історію з формулою під умовною назвою “Циндао мінус” по ренті на руду.

Так, з формальної точки, ця історія про те, як Ахметов зможе платити менше податків, користуючись «стрибками» світових цін на сировину. Але як нам пояснили наші джерела в Мінекономіки, історія з формулою «Циндао мінус» має працювати не так на те, скільки Ахметов повинен платити ренти за руду, а саме щоб Ахметов не міг «ховати» гроші, маніпулюючи фінансовою звітністю.

Наприклад, металургійні заводи СКМ зараз показують зростання чистого прибутку одразу в кілька разів, і зростання збитків на сировинних підприємствах, хоч має бути навпаки.

Очевидно, що гроші Ахметова «спливають» на фінансування пулу «олігархічних» ЗМІ, підтримку проекту Разумкова та інші фронти боротьби проти влади. І законопроект №5600 цю історію має закрити.

Ще один важливий момент – із оподаткуванням сільгоспземель. Порошенко та Ахметов мають свої інтереси в агробізнесі, і ці інтереси тримаються на «схемах» із «тіньовою» обробкою землі.

Законопроект №5600 «рубає» і цю історію. Ось тому «ЄС» та ОПЗЖ підняли окрему бучу, мовляв нібито «фермерів утискують».

Для тих, хто не зрозумів, чому ухвалений закон 5600 є ще однією невеликою перемогою у протистоянні держави з олігархом Ахметовим, поясню. Пише у своєму телеграм каналі екс-нардеп Сергій Лещенко.

На друге читання законопроект 5600 вийшов з нормою, що ренту за видобуток залізняку олігархи платять від вартості сировини на китайському ринку мінус 1) провезення руди Укрзалізниці від комбінатів збагачення до портів, мінус 2) перевалка в порту і мінус 3) доставка кораблями.

Тобто основа обчислення ренти занижувалася. Наприклад, за нинішньої ціни 94 долари за тонну руди в Китаї транспорт Україною становить 10 доларів і транспорт до Китаю 25 доларів. Тобто, ренту вираховували б не від 94 доларів, а від 59 доларів. А сьогодні ухвалили рішення скасувати ці три мінуси. Тобто вийшли на редакцію першого читання. І основа обчислення ренти зросла.

Для всіх олігархів це означає ще 85-90 млн. доларів на рік до бюджету. Із них близько 3/4 заплатить Ахметов.

Тобто в результаті одного голосування сьогодні Ахметов у 2022 році буде змушений заплатити 60 мільйонів доларів більше ніж те те, що він розраховував у редакції комітету, до скасування цих трьох мінусів.

Якщо ціна руди в Китаї залишиться нижче 100 доларів за тонну, олігархи не сильно страждатимуть. Але якщо ціна зросте більше 100 доларів, то збільшиться розмір ренти порівняно з тим, що вони зараз платять за старою системою.

Тому в Ахметова медійна війна з владою у повному розпалі. Це ще один фінансовий перетік з кишені олігарха на користь країни – після значного збільшення тарифів на перевезення залізницею 1 класу вантажів, який також почне працювати з 1 січня. Війна, в основі якої лежать гроші: для олігарха заради нової вілли у Швейцарії чи для України заради всіх її громадян.