Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш вважає, що великої війни між Росією та Україною не буде, але якби таке сталося, це стало б справжньою катастрофою.

Про це він заявив з трибуни Мюнхенської безпекової конференції, де Гутерреш став першим політиком, якому надали слово, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Я досі вважаю, що цього (війни – ред.) не станеться, але якби сталося, це було б катастрофою», – підкреслив Гутерреш.

Він заявив, що «давно потрібна серйозна деескалація» і закликав усіх вжити дипломатичних зусиль для цього.

Гутерреш нагадав про те, що в Хартії ООН, яка визначає засади світового порядку, чітко записано, що всі країни-члени мають вирішувати конфлікти мирними засобами, таким чином, щоб це не шкодило світовому праву та миру, всі члени мають утримуватися від погроз використання сили або використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності іншої держави.

Водночас в той же день, постійний представник України при Організації Об’єднаних Націй Сергій Кислиця вказав російській делегації на невідповідність позиції Росії, яка займає місце СРСР як постійного члена Ради Безпеки, Статутові ООН.

Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, скликаного Росією з приводу виконання Мінських угод, процитував висловлювання представниці МЗС РФ Марії Захарової, поширюване в російських ЗМІ: «З точки зору міжнародного права геополітичні перетворення 1991 року не призвели до зникнення СРСР як суб’єкта міжнародного права. Держава під назвою СРСР не припинила, а продовжило свою міжнародну правосуб’єктність».

«Як воно вам, Сергію Васильовичу, в кріслі постійного члена Ради Безпеки Союзу Радянських Соціалістичних Республік? Адже так вказано в чинній редакції Статуту ООН – що це місце Радянського Союзу?» – звернувся Кислиця до заступника міністра закордонних справ Росії Сергія Вершиніна російською мовою.

При цьому Кислиця процитував вірш російського поета Євгена Євтушенка, написаний 1961 року: «Пусть мне говорят: «Успокойся…» — спокойным я быть не сумею. Покуда наследники Сталина живы ещё на земле, мне будет казаться, что Сталин — ещё в мавзолее».

Визнання Російською Федерацією так званих «республік «ДНР» та «ЛНР» рівнозначне виходу Москви з Мінських угод.

Продовжує Сергія Кислиця в Радбезі ООН під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного Росією.

Постпред нагадав, що два дні тому Державна дума Росії звернулася до президента РФ з проханням визнати «народними республіками» окуповані частини Донецької та Луганської областей України.

«Це рішення суперечить зобов’язанням, узятим на себе Росією як стороною, що підписала Мінські угоди», – підкреслив Кислиця.

Такий крок завдасть серйозного удару по політико-дипломатичному врегулюванню, у просуванні якого Україна та її партнери беруть активну участь, додав постпред. При цьому, за його словами, такий крок не матиме жодних юридичних наслідків.

«Росії не вдасться замаскувати російські окупаційні адміністрації на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей як «незалежні утворення» або свою власну участь як сторони збройного конфлікту на Донбасі», – сказав постпред.

Якщо президент Росії схвалить постанову Держдуми, «це матиме набагато ширші, руйнівні наслідки для міжнародного порядку, заснованого на правилах, та архітектури глобальної безпеки», підкреслив Кислиця. У Росії є вибір, зауважив він, «стати на шлях деескалації і дипломатичного діалогу або випробувати рішучу консолідовану відповідь міжнародного співтовариства».

Він нагадав, що така сама схема була реалізована у 2008 році, коли звернення Державної думи до президента Росії «про необхідність визнання Республіки Південна Осетія і Республіки Абхазія» передувало відповідному президентському указу.

Саме тоді «м’яка і слабка реакція ООН» призвела до окупації частини території Грузії, зазначив постпред України.