Велика кількість історичних та архітектурних пам'яток центру Києва давно перейшло в приватні руки.

Кому належать будівлі, говориться в розслідуванні програми «Схеми», передає Корупція. інфо

Будинок Підгорського кінця XIX століття на Ярославовому Валу, відомий як «Замок Барона», належить бізнесменові мільйонерові, екс-депутату Київради Олександру Лойфенфельд і його дочки – Інні.

За даними видання, історична будівля перейшла в руки сучасного мільйонера типовим способом: з 1990-х років він почав скуповувати квартири в будинку одну за одною. Адже за документами ця будівля досі житлове.

За словами начальника дирекції експлуатації житлового фонду КП «Київжитлоспецексплуатація» Євгена Кравченка, сьогодні «замок Борона», знаходиться в незадовільному технічному стані. Сам Лойфенфельд іншої думки, відзначаючи: «У нас будинок в нормальному стані».

У 2014 році Верховний суд України створив прецедент – коли прокуратура намагалася довести, що деякі приміщення будинку продали Лойфенфельду незаконно, суд не тільки не витребував будинок в комунальну власність, а й визнав, що будинок нібито не є пам'ятником.

Мер Києва Віталій Кличко назвав це неприпустимим і пообіцяв «в стислі терміни» розібратися. Однак, за 2 роки будинок так і не внесли до Держреєстру пам'яток України.

Метод придбання цілого будинку – через скупку окремих квартир – досить поширений. Саме в такий спосіб компанія «Грааль», яку ЗМІ пов'язують з братами Табачниками, придбала і відомий будинок на Грушевського, 4б, зведений в XIX столітті.

На початку 2000-х років «Грааль» представила скандальний проект так званої реконструкції Європейської площі – з готельним комплексом висотою 160 метрів на місці старої забудови. Зараз керівництво «Грааля» регулярно приходить в КМДА, щоб продовжити оренду земельних ділянок на Європейській площі.

«Інвестор цього проекту дуже потужний, який вклав дуже багато грошей в Україну. Це Офер Керцнер, якого визнали інвестором минулого року. Ось він власник цього проекту », – заявила директор товариства« Грааль »Ірина Окунева. Офер Керцнер, почесний консул України в Ізраїлі, на запит про фінансування проекту на Грушевського так і не відповів.

Ще одна визначна пам'ятка, яка виявилася в приватних руках – 120-річна садиба Міхельсона на Пушкінській, 35-37. За ціле століття вона неодноразово переходила з рук в руки. Зараз її власник – фірма «Будинок на Пушкінській», яка належить маловідомому підприємцю Тетяні Чорній. Вона разом з компанією «НЕСТ» готує спільний проект реставрації садиби.


«Це буде житло, елітне житло. Це саме те, що зробив Міхельсон більш ніж 120 років тому. Це були вдома для дуже багатих людей », – розповів радник з інформаційної політики компанії« НЕСТ »Вікторія Яковлєва.
Історична садиба Терещенко на бульварі Шевченка, 34 належить «ЦЕНТРЕЛЕВАТОРМЛИНБУД», який як і раніше орендував приміщення комплексу будинку Терещенко.

У 2004 році місто оголосило конкурс для потенційних інвесторів, адже будинок треба було реставрувати. В результаті фірму (одним із засновників якого є Тимур Міндіч – відомий бізнесмен, пов'язаний з каналом «1 + 1" та Ігорем Коломойським) до конкурсу не допустили, а переможцем став «Укрнафта» (акції якої майже порівну належать державі і структурам Ігоря Коломойського) . Власник запевняє, що вже в цьому році влада побачить проект реставрації садиби.

Історичне серце столиці – Андріївський узвіз. У 2009 році влада вирішила його відреставрувати до «Євро-2012" і доручили цю справу інституту «УкрНДІпроектреставрація».

«Під час роботи ми зіткнулися з тим, що якісь будинки продані приватним підприємцям. Насправді власники не пускали в будівлю на обстеження. Тому проект ми зробили, включили туди не тільки фасади, але і аварійні дахи, і таким чином привели в порядок Андріївський узвіз, але не в повному обсязі », – зазначила реставратор, головний архітектор« УкрНДІпроектреставрація "Лариса Цяук.

Більшість будинків Андріївського узвозу давно в приватній власності. Зокрема, будинок на Андріївському узвозі, 2. Зараз будівля повільно руйнується. Якщо зовні будинок виглядає акуратно, то всередині ходити по ньому страшно. Це визнає і нинішній власник – «Діамантбанк», публічним акціонером якого є екс-міністр МНС і колишній народний депутат Давид Жванія.

У самому банку запевняють, що рятувати пам'ятник хочуть, навіть уклали охоронний договір на будинок, але не можуть розпочати роботи через бюрократію. Кутовий будинок на Боричевому Току, 23/3 – один з найстаріших, побудованих після пожежі Подолу 1811 року.

Зараз він майже перетворився на руїни. Нинішня власниця історичного скарбу – Галина Іванівна Лосєва, яка має в Києві ряд ресторанів. Лосєва – член сім'ї Калетників, політиків комуністів. Рідна донька Лосевой – це Оксана Калетник, колишній депутат парламенту.

Лосєва каже, що будинок відібрали шахраї-рейдери – мовляв, офшорна фірма «Магнолія ассоушіейтс лімітед» отримала підроблене рішення суду, закріпила за нею право власності на історичний об'єкт.

На вулиці Тургенєвській руйнуються перш величні будівлі початку XX століття під номерами 17 і 19. Нинішні власники будинків – товариство «Українська індустріальна група» з керівником Віктором Слишик.

Раніше, коли фірма офіційно купувала землю під будинком №17, до переліку засновників товариства увійшла Олена Ставицька – дружина розшукуваного екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького. Також серед уповноважених осіб були його батько, мати і теща міністра-втікача.