Єврокомісія вітає виконання Україною критеріїв, необхідних для набуття членства в ЄС, а Рада ЄС може ухвалювати рішення щодо подальшого просування України на цьому шляху після висновків ЄК щодо прогресу розширення ЄС.
Про це сьогодні під час пресконференції у шведському місті Кіруна заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
«Процес входження є покроковим процесом. Для нас наступним важливим, наріжним пунктом є доповідь про хід розширення ЄС. Тому що вона оцінить прогрес з початку року всіх і кожної країни-кандидата, які хочуть приєднатися до Європейського Союзу… Україна вражаюче амбітна, сильна та швидка у виконанні, – і це дуже добре. Для того, щоб підтримати цей процес, Колегія (Єврокомісії) відвідає Україну на початку лютого», – зауважила Президент Єврокомісії.
За її словами, під час зустрічі Колегії Єврокомісії та уряду України сторони проведуть огляд основних 18-20 файлів, над якими вже зараз триває робота. Така зустріч дозволить поглибити та інтенсифікувати різні теми, які є в двосторонньому порядку денному, що демонструє, наскільки широким є цей порядок денний.
«Для нас важливо досягати прогресу з якомога вищою якістю, і, безумовно, швидкість і амбіції уряду України також враховуються. Тож доповідь щодо розширення відобразить все це, і будемо сподіватися, принесе цікаві та позитивні рішення Ради ЄС», – додала фон дер Ляєн.
Як вже повідомлялося, 3 лютого в Україні має відбутися саміт Україна-ЄС. Перед початком саміту запланований візит в Україну членів колегії Європейської комісії, яка під час зустрічі з урядом відобразить прогрес, що досягнутий у двосторонніх відносинах між Україною і ЄС, та, зокрема, у просуванні України як країни-кандидата до членства в Європейському Союзі.
Серед ключових рішень, які будуть обговорюватись на саміті Україна-ЄС 3 лютого, буде йтись про інтеграцію секторів української економіки в єдиний європейський ринок.
Про це в етері телемарафону в п’ятницю розповів заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.
“Будуть ухвалені важливі рішення під час саміту. Зокрема прем’єр-міністр згадав про підготовку для переговорів, а я згадаю ще один важливий аспект: ми, незважаючи на інтенсивність наших переговорів, ще навіть до початку переговорів про вступ, вже інтегруємо певні сектори економіки України в єдиний європейський ринок, як це сталося з галуззю електроенергетики, наприклад”, – сказав він.
За словами заступника глави ОП, на саміті Україна-ЄС буде оновлено план інтеграції секторів економіки України до єдиного європейського ринку, “і ми будемо йти цим процесом паралельно з процесом вступу до Європейського Союзу”.
“Так само ми будемо сподіватися на продовження угоди про лібералізацію автотранспортного руху між Україною і ЄС, лібералізацію торгівлі. Зараз, ви знаєте, ми торгуємо без мит і тарифів. Угода тимчасова, але ми будемо говорити про її продовження. Ми будемо говорити про єдиний роумінг для України та Європейського Союзу”, – додав він.
Жовква водночас зауважив, що саміт не омине й питання військової, фінансової та політичної підтримки України на тлі повномасштабної війни з Росією.
Згідно з Угодою про асоціацію, саміт Україна-ЄС є щорічною подією. Останній, 23-й саміт, відбувся у жовтні 2021 року у Києві.
Планувалося, що саміт 2022 року відбудеться у грудні, за черговістю він мав бути у Брюсселі. З українського боку лунали попередні анонси щодо його проведення. Однак зрештою було вирішено відкласти саміт на початок 2023 року.
За даними джерел “Європейської правди”, серед причин відтермінування був брак реальних результатів такої зустрічі; зокрема, як відомо, сторона ЄС до останнього моменту мала проблеми навіть із затвердженням обіцяного у рамках G7 пакета макрофінансової допомоги на суму 18 млрд євро.