кнопкодави

Попри нібито проєвропейську, прореформаторську, проукраїнську, демократичну та патріотичну більшість, бардак у Верховній Раді восьмого скликання і далі є звичним явищем.

Бійки, неперсональне голосування, регулярні розгляди питань за скороченими процедурами та багаторазові переголосування на вимогу спікера – таку картину українці бачать від сесії до сесії.

«Із незміненим законом про вибори, за яким обирали цю Верховну Раду, не змінилася і політична культура в парламенті. Бо нове скликання обирали за старими правилами». До того ж досі немає покарання за порушення закону й Регламенту.

Чи існують нині методи, здатні приборкати депутатів, змусити чітко дотримуватися Регламенту та, зрештою, перетворити український парламент на законодавчий орган європейського зразка?

Випадки «кнопкодавства», тобто голосування за сусіда, у Верховній Раді восьмого скликання вже не масові, але досі трапляються регулярно. При цьому, експерти не розуміють логіки «піаністів», адже такі порушення фіксують на голосуваннях, де кілька голосів не є визначальними і принципово нічого не вирішують.

Серед «піаністів» восьмого скликання, за даними ініціативи «Чесно», лідирує екс-«регіонал» Віталій Хомутиник, лідер групи «Економічний розвиток», яка днями саморозпустилася.

«Кнопкодавство» є недопустиме, бо фактично нівелює статус депутата як народного обранця.

Сенсорні кнопки, які унеможливили б неперсональне голосування, обіцяють встановити від скликання до скликання. На початку лютого згадав про них і спікер Володимир Гройсман. Але зауважив, що сенсорну кнопку і зміни до системи «Рада» можливо запровадити лише після того, як парламент визначиться щодо майбутньої виборчої системи.

Водночас експерти впевнені, що є безліч інших способів дисциплінувати депутатів. Зокрема, за голосування чужою карткою карати позбавленням того, що депутати найбільше люблять, – унеможливити політичний туризм, позбавивши посад у міжнародних делегаціях або ж керівних посад у комітетах.

До депутатів також мають застосовувати санкції. За перше порушення – один вид покарання, за друге – інший. А за третій і наступні випадки «кнопкодавства» запроваджувати покарання як для злісних порушників, наприклад заборонити відвідувати певну кількість засідань. Усе це можна зробити, головне – бажання нардепів, тобто проголосувати за такі зміни до закону.

Цікаво, що вже навіть було створено відповідну робочу групу для розробки нових особливостей Регламенту, зокрема щодо системи покарань. Проте ця група жодного разу так і не збиралася.

 

Корупція.Інфо зібрала для вас найбільш "злісних" нардепів-кнопкодавів, які свої вчинками підривають з одного боку віру в народних обранців, з іншого підвищують рівень сумніву в необхідних для Уряду та країни позитивних змінах.

 

Сергій Пашинський "Народний фронт"

Заступник голови фракції "Народний фронт" Сергій Пашинський під час пленарного засідання 22 травня порушив вимогу персонального голосування.

На відео видно, як Сергій Пашинський, перебуваючи на своєму місці для голосування, після увімкнення табло для голосувань тисне на кнопку, після чого пересідає в перший ряд та тисне на кнопку на місці для голосування депутата Миколи Мартиненка.

pash_out

 

Тетяна Чорновол з "Народного фронту" 

Депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновол під час пленарного засідання 21 травня порушила вимогу персонального голосування.

 

Чорновол допустила порушення під час голосування у першому читанні за законопроект №1912 щодо особливостей оподаткування імпорту електромобілів.

 

Леонід Клімов з "Відродження" 

Слідом за співголовою депутатської групи "Відродження" Віталієм Хомутинніком порушив вимогу персонального голосування депутат цієї ж групи Леонід Клімов.

 

Дмитро Стеценко з "Народного фронту" 

Народний депутат від "Народного фронту" Дмитро Стеценко під час пленарного засідання 14 травня порушив вимогу персонального голосування.

Прикметно, що депутат Стеценко кнопкодавить просто на очах заступника голови фракції "Народний фронт" Андрія Іванчука.

 

Віталій Хомутиннік знову 

Співголова депутатської групи групи "Відродження" Віталій Хомутиннік знову порушив вимогу персонального голосування.

homutynnik14trav2015

 

Юлій Іоффе з "Опозиційного блоку" 

Під час пленарного засідання 12 травня народний депутат від "Опозиційного блоку" Юлій Іоффе порушив принцип особистого голосування.

Бандуров Володимир Володимирович  "Воля народу"

 

Євген Балицький кнопкодавить за чотирьох

На пленарному засіданні 19 березня під час розгляду законопроекту про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" (щодо виплати дивідендів акціонерним товариством) (№2273) за основу позафракційний депутат Євген Балицький порушив принцип персонального голосування.

На відео видно, що народний депутат натиснув кнопки для голосування на чотирьох депутатських місцях.

 

Депутати "Волі народу" кнопкодавлять

На пленарному засіданні 4 березня принцип неособистого голосування порушили депутати групи "Воля народу" Ярослав Москаленко і Юрій Шаповалов.

 

Олег Кулініч та Віталій Хомутиннік кнопкодавлять, 2 березня 2015

 

Депутати Лунченко та Котвіцький кнопкодавлять

15 січня під час голосування за законопроект №1743 депутати "Народного фронту" Валерій Лунченко та Ігор Котвіцький продемонстрували вкрай дивну поведінку.

Валерій Лунченко повісив піджак на порожнє сусіднє місце для голосування та проробляв із ним дивні маніпуляції під час голосування, Ігор Котвіцький тримав руку на сусідньому порожньому місці для голосування.

Як свідчить таблиця голосування, виведена на табло Верховної Ради, на обох порожніх місцях – поряд із Лунченком та Котвіцьким – було проголосовано "за". Зіставлення цих фактів дає підстави стверджувати, що депутати Лунченко та Котвіцький порушили вимогу особистого голосування.

Депутати "Економічного розвитку" та РПЛ кнопкодавлять.

Під час пленарного засідання 13 січня депутат від групи "Економічний розвиток" Валентин Ничипоренко порушив вимогу особистого голосування. 

На засіданні 14 числа також проголосували за себе та сусіда депутат "Економічного розвитку" Олександр Біловол, Радикальної партії Ляшка Василь Амельченко та "Економічного розвитку" Олег Кулініч.

Факти порушень зафіксувала на відео парламентський кореспондент ЧЕСНО.

Депутат Валентин Ничипоренко, Економічний розвиток, 13 січня.

Депутат Олександр Біловол, Економічний розвиток, 14 січня.

Депутат Василь Амельченко, Радикальна партія Ляшка, 14 січня.

 

Кнопкодави "бюджетної ночі"

Під час пленарного засідання 28 грудня, що тривало до ранку 29 грудня, принаймні двоє депутатів порушили вимогу персонального голосування.

Так, журналісти "Громадського телебачення" зафіксували на відео, як народний депутат від "Народного фронту" Олександр Сочка голосує за себе та за сусіда під час голосування за законопроект №1557.

На вимогу групи народних депутатів законопроект було проголосовано через кнопкодавство.

Згодом журналісти "Громадського телебачення" також зафіксували неперсональне голосування з боку депутата від "Народного фронту" Валерія Бабенка.