Документ подадуть на тижні. Експерти: потрібні штрафи і позбавлення мандату

У президента Володимира Зеленського придумали, як боротися з кнопкодавами у Верховній Раді. І хоча представник гаранта у парламенті Руслан Стефанчук поки тільки обіцяє внести потрібний законопроект.

Про бажання боротися з практикою, коли народні депутати голосують за своїх відсутніх колег, Зеленський говорив ще у травні. Правда, тоді він обіцяв за це всього лише забирати мандат. Але днями Стефанчук підкреслив: відповідальність за порушення роботи ВР повинна бути кримінальною.

"На цьому тижні, сподіваюся, ми допоможемо Верховній Раді. Ми внесемо два основні законопроекти. Це проект про кримінальну відповідальність за кнопкодавство і про відповідальність за депутатські прогули. Зараз ці документи знаходяться на редакційних питаннях", – зазначив він.

Правда, ідея саджати у в'язницю так званих піаністів не нова. Наприклад, минулого літа в парламенті вже реєструвався проект про кримінальну відповідальність за неперсональне голосування. По ньому порушникам загрожувало від 3 до 7 років в'язниці і штраф в 170 тис. грн. Однак до сесійної зали документ так і не дійшов – "загубився" в комітетах.

А ще у 2015-му Рада навіть прийняла в першому читанні проект про покарання для кнопкодавів, хоча і без кримінальної складової. У ньому, серед санкцій, було відсторонення винного нардепа на 10 пленарних засідань, а за кожне повторне порушення – ще на 20. Крім того, заборонялося порушнику займати керівні посади в парламенті, він не міг їздити за бюджетні гроші у відрядження, бути членом делегацій і розраховувати на будь-які відшкодування коштів (на проживання, проїзд).

Експерти відзначають, що неперсональне голосування – дійсно серйозна проблема. Наприклад, за підрахунками громадського руху "Чесно", тільки за минулий рік в цьому було відмічено 140 нардепів, а перша десятка найактивніших "піаністів" у 2018-му кнопкодавила … понад 500 разів!

Юрист Діна Дрижакова зазначає: ідея ввести кримінальну відповідальність за порушення правил голосування може зіграти парламенту хорошу службу.

"Ідея досить непогана, і навіть, можна сказати, хороша. Адже ніщо так не стримує від вчинення певних злочинів, як міра покарання. Якщо ми говоримо про кнопкодавство, то неперсональне голосування можна розглядати як спосіб уникнути відповідальності. У цих випадках кримінальна відповідальність, а за нею і позбавлення статусу народного депутата, могли б простимулювати наших народних обранців дотримуватися правил", – вважає вона.

У свою чергу політолог Руслан Бортник вважає, що навіть така санкція, як тюремний термін, навряд чи щось змінить.

"За моїми спостереженнями, кнопкодавство не вийде викорінити ніякими карами. Тут потрібно зовсім по-іншому підійти до питання. По-перше, потрібно викорінити стимулюючі фактори – внести зміни до регламенту, що якщо зафіксований факт неперсонального голосування, то рішення, за яке голосував порушник, не може бути підписане спікером парламенту. По-друге, звичайно ж, доведений факт кнопкодавства повинен бути підставою для позбавлення депутатського мандату. Вже потім для порушника можна вводити і адміністративне покарання, і кримінальне", – резюмує він.

Парламент. Чотири роки тому вже прийняв у першому читанні норму про покарання за кнопкодавство

Досвід світу: виганяють з фракцій і відправляють мести вулиці
Серед світових практик можна згадати ситуацію з депутатом польського сейму Малгожатою Зверцан. У 2016-му вона проголосувала двічі (за себе і колегу) при призначенні судді Конституційного суду. Через 2 тижні місцева прокуратура відкрила на неї кримінальну справу – Зверцан загрожувало від 3 до 5 років в'язниці. Однак в результаті тюремного терміну їй вдалося уникнути, хоча з фракції її все ж виключили. Заборонено голосувати за інших депутатів і в парламенті Казахстану. Якщо ж депутат все-таки порушив правила, то до нього можуть застосовуватися штрафні санкції: парламентський осуд, позбавлення зарплати за день або права слова і навіть вигнання з залу засідань. А ось в Ізраїлі за неперсональне голосування передбачається кримінальна відповідальність. Наприклад, у 2007 році 4 місяці громадських робіт і умовний термін отримав депутат Кнесету Іехіль Хазан, який голосував за свого колегу.