Всі чули, що комунальні платежі зросли на 55%? Цю інформацію спростовує глава Нафтогазу Андрій Коболєв. Про це він написав на своїй сторінці у Фейсбук.

Про це не в курсі Держстат, уряд і Нафтогаз, але поважні експерти вже повідомили facebook.

У 145 ліцеї, де я вчився свого часу, завжди казали перевіряти все власноруч і на слово не вірити. У Нафтогазі ми робимо так само.

Отже завдання — порівняти скільки українці заплатили за комуналку у жовтні 2019 та жовтні 2020. Беремо графік Держстату: 9 млрд грн (оплата у жовтні 2020) мінус 5,8 млрд грн (оплата у жовтні 2019).

Маємо шокуючий ріст платежів — 55% рік до року!

Якби не одне АЛЕ: з січня цього року Держстат додав до графіку оплати ЖКП також оплату електроенергії. А у 2019 році ці платежі не включав.

Насправді порівняння виглядає так: 9 – (5,8 (газ, тепло, вода, сміття)+3 (електроенергія))=0,2 млрд грн. Ріст комунальних платежів за рік — 3%.

Ми знову закликаємо ставитись з обережністю до інформації і перевіряти джерела. Важливо аналізувати факти з розумінням контексту. В тому числі — з офіційних джерел. Ми, зі свого боку, завжди готові допомогти з аналітикою”, – пише Коболєв.

А між тим тариф на доставку (розподіл газу) для населення може зрости. У обслуговуючій газовій компанії “Львівгаз” заявили про те, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) виносить на розгляд підвищення тарифу на доставку газу на 80% – з 0,99 грн до 1,79 грн за кубометр (без ПДВ).

Також стало відомо, що “Київоблгаззбут”, “Закарпатгаззбут” та “Одесагаз-Постачання” хочуть скасувати постанову НКРЕКП №1080, яка спростила правила зміни постачальника газу.

Зокрема, ця постанова надала можливість споживачам газу змінювати постачальника онлайн, без довідки про наявність боргу та звільнила споживача від необхідності самостійно розривати договір з попереднім постачальником газу.

Відповідний позов компанії подали до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Із зазначеного документу зрозуміло, що газзбути вважають, що постанова НКРЕКП порушує їхні права, свободи та інтереси, а також — є протиправною та прийнятою з порушеннями законодавства.  

“Одесагаз-Постачання” також хоче призупинити дію постанови на час розгляду позову. У випадку, якщо суд підтримає вимогу, процес зміни постачальника газу за спрощеною процедурою буде заблокований у всій країні. 

Нагадаємо, що від 1 серпня на газовому ринку кожен споживач газу (фізособи) може обрати, у якого постачальника купувати блакитне паливо. Від серпня держава більше не регулює ціни на газ, кожна газопостачальна компанія визначає їх самостійно за 5 днів до початку нового місяця постачання. За час дії ринку розрив у цінах між учасниками в середньому становить близько 40%.  

За даними аналітичного центру “Газправда”, у грудні 2020 року розрив у цінах 50 постачальників газу для населення становить 2-3 грн за кубометр.