В Мережі обурені останніми заявами в.о глави Міненерго Юрія Вітренка. Так ось що пише “Шептун”:

“Міністр енергетики Вітренко і потенційний прем’єр-міністр після того як підвищив ціну на 1500 тисячі гривень в комунальних платіжках, готовий зробити поступки українцям і опустити ціну на 700-770 гривень. Думаємо, що жителі нашої країни відмовляться від такої пропозиції і вимагатимуть повернути платіжки на колишні цифри”, – йдеться у повідомленні каналу.

Зазначимо, що українці відзначають, що Вітренко своїм цинізмом уже перевершив Коболєва, главу “Нафтогазу”, з яким раніше тісно спілкувався, а тепер перебуває у конфлітних стосунках.

Ось про що йдеться:

Юрій Вітренко пропонує з 1 лютого обмежити ціну на газ для “вразливих” споживачів рівнем “хаб мінус” з додаванням певної граничної націнки постачальників і фіксувати таку ціну на рік. Так ВІтренко обіцяє, що сума в платіжках зменшиться на 770 гривень

Про це написав в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко на своїй сторінці в Facebook.

“За нашими розрахунками мова йде про рівень ціни 5,36 тис грн, тобто на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні. Якщо нічого не робити, то потрібно очікувати, що ціна в лютому збільшиться ще приблизно на 15%”, – написав Вітренко.

За його словами, підконтрольна НАК “Нафтогаз України” компанія “Укргазвидобування” буде продавати постачальникам для “вразливих” споживачів газ за ціною “хаб мінус”, ціна буде переглядатися раз на рік на підставі котирувань на біржі в листопаді, і таке ціноутворення є вигідним для видобувної компанії.

Він уточнив, що наразі пропозиція Міненерго знаходиться на стадії обговорення.

“Можуть бути “підводні камені”, зокрема юридичні обмеження; важливо врахувати всі ризики, зокрема ризик маніпуляцій з боку постачальників; нам потрібно спокійно пояснити МВФ, що мова йде саме про адекватні ринкові заходи, а не про відкат назад”, – зазначив в.о. міністра.

Вітренко вказав, що Міненерго готове розглянути альтернативні пропозиції, якщо вони кращі і швидше вирішують проблеми на ринку.

Відповідно до проведеного за дорученням прем’єр-міністра моніторингу цін на газ для населення в січні, основні постачальники – облгаззбути – постачають газ за середньозваженою ціною 9,6 тис грн (в діапазоні від 6,99 тис грн до 10,8 тис грн), газопостачальна компанія “Нафтогазу” – по 7,2 тис грн.

“Тобто у облгаззбутів в середньому ціна на 33% вище. Але при цьому їх частка “ринку” – 89%”, – написав чиновник.

У той же час він вважає, що і ціна “Нафтогазу” не є ринковою через відсутність досконалої конкуренції на оптовому ринку. Причиною Вітренко назвав домінування російського “Газпрому” на ринках Центральної і Східної Європи, в тому числі його відмова від продажу газу на кордоні РФ-Україна і блокування експорту газу з РФ і Середньої Азії іншими компаніями.

“Якби “Газпром” цього не робив, то з економічної точки зору можна було б очікувати, що ціна на оптовому ринку була б на рівні “хаб мінус транспорт” – ціна на ліквідному європейському ринку, куди через Україну йде газ з території РФ, мінус вартість транспортування від кордону РФ-Україна до європейського ринку”, – пояснив голова Міненерго.

Він уточнив, що на січень така ціна становила б 5,9 тис грн, а значить “Нафтогаз” продає за ціною на 22% вище “хаб мінус”.

На його думку, “Нафтогаз” має можливості для того, щоб активно боротися проти зловживання “Газпромом” своїм домінуючим становищем, і може подавати скарги до Європейського антимонопольного органу, а також навіть ініціювати новий міжнародний арбітраж за угодою про організацію транзиту, підписаної в кінці грудня 2019 року.

У свою чергу, президент Зеленський поставив перед урядом завдання невідкладно вирішити питання з тарифами на газ для населення.

“Тарифи на газ для населення повинні бути справедливими. Ціна на газ зростає на ринку через погодні умови і з інших причин, що склалися в Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян”, – підкреслив Зеленський.