Європарламент підтримав відкриття кордонів з Україною — поїдемо в червні
"Виграють мільйони українців": як буде діяти безвізовий режим і які ризики

6 квітня нарешті сталося, мабуть, найочікуваніша подія року — після довгих обговорень і перенесень Європарламент нарешті схвалив безвізовий режим поїздок між Україною і ЄС, – Корупція Інфо

Популярне: Серце розриваєтся від такої жорстокості: Підлітки порізали шию восьмикласнику заради комп'ютера!(ФОТО18+)

Так, свої голоси "за" віддав 521 євродепутат з 751 (при 376 мінімально необхідних). Тепер справа за малим — рішення повинен дати зелене світло Рада ЄС, але це формальна процедура, і через 21 день після публікації в офіційному віснику Євросоюзу з біометричним паспортом українці зможуть їздити в Європу без шенгенських віз. "Схвалення Європарламентом безвізового режиму з Україною — це історичне голосування не тільки для нашої країни, але і для об'єднаної Європи. Це заслужена нагорода для українців за їхню віру в європейську ідею", — сказав президент Петро Порошенко.

ЩО ДАЛІ.

Якщо все піде за планом, попередньо 26 квітня наш безвіз обговорить Комітет постпредів країн-членів ЄС, а 11 травня розгляне питання Рада ЄС. Політологи запевняють: ключовий етап ми пройшли, а голосування в Раді ЄС — формальність. Якщо рішення буде позитивним, ймовірно, фінальне підписання документа відбудеться вже 15 травня за участю євродепутатів. Враховуючи час на публікацію рішення, їздити в ЄС вільно українці зможуть з середини червня. 


Правда, такий режим буде поширюватися тільки на туристичні та сімейні поїздки: не більше 90 днів протягом півроку (180 днів). Дію безвізового режиму з Євросоюзом буде діяти і для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму. Правда, для цього їм потрібен дійсний біометричний закордонний паспорт громадянина України.

КУДИ І ЯК ПОЇДЕМО.

При перетині кордону з ЄС, прикордонники можуть зажадати документи, що підтверджують мету поїздки (див. інфографіку).

Для бажаючих виїхати на навчання або на роботу доведеться оформляти візи по-старому. Коли безвіз запрацює, ми зможемо в'їжджати в 26 країн Шенгенської зони, а також в Хорватію, Румунію, Болгарію і на Кіпр. Крім того, не так давно Швейцарія теж пообіцяла ввести безвізовий режим для українців після того, як це рішення затвердить ЄС. Проте в Ірландію та Великобританію візи доведеться оформляти і далі — там не діють міграційні правила ЄС.

Що стосується закордонних паспортів старого зразка і власників діючих мультивіз, то вони залишаться дійсними до кінця терміну. Власники таких документів зможуть і далі звертатися до консульства і візові центри за візами.

ЯК У НИХ.

У Грузії, де безвіз заробив трохи більше тижня тому, поки ставляться до нього насторожено. "Наявність всіх документів перевіряють ще на виїзді з Грузії, а за порушення умов перебування лякають штрафом в 3 тисячі євро", — пишуть у соцмережах.


Житель Тбілісі Джансур Вазадзе розповів нам, що задовго до безвіза держава проводило широку інформаційну кампанію про правила, що і підтвердив нам, що прикордонники ще до вильоту з Грузії вибірково перевіряють туристів і просять пред'явити зворотний квиток і бронь готелю. "Очевидно, щоб було не соромно перед європейськими колегами", — жартує Джансур і каже, що тих, хто викликав у правоохоронців підозру, розгортали геть.


А от у сусідній Молдові, яка отримала безвіз в 2014-му, заспокоюють, що ніяких допдокументів з туристів не вимагають. "У нас нічого не просять. З біометричними паспортами катаємося вільно, навіть міграційну карту не заповнюємо. Іноді, буває, запитають мета візиту, але на цьому все", — розповів "Сьогодні" житель Кишинева Денис Танчук.


Історія безвіза і ризики


Вчорашнє голосування — велика політична перемога, до якої українці йшли довгих 11 років. Вперше про лібералізацію візового режиму з Євросоюзом заговорили ще за часів президента Віктора Ющенка в 2006 році. Перші переговори відбулися на Паризькому саміті Україна — ЄС у 2008 році: тоді Ющенко домовився про початок обговорення переліку умов для України. Через два роки, коли президентом став Віктор Янукович, Європарламент доручила Єврокомісії підготувати "дорожню карту" безвізового режиму — яку Україна отримала у тому ж році. План дій складався з 60 пунктів і передбачав прийняття нових законів та осучаснення діють у 15 сферах.


Через сім років після цього Україна виконала понад 140 вимог Євросоюзу. Крім іншого, ми створили НАБУ І НАПК, змінили закон про Генпрокуратурі, запустили е-декларування, внесли поправки в трудове законодавство та багато іншого. У грудні 2015 року Єврокомісія (ЄК) підтвердила виконання Києвом усіх умов, а 20 квітня 2016 року ЄК запропонувала Європарламенту і Ради Європейського союзу скасувати візи для України.

Правда, незабаром після цього процес зайшов у глухий кут — Євросоюз ніяк не міг узгодити спільний механізм припинення дій безвізового режиму, яким Європа хотіла убезпечити себе від непередбачених наслідків візової лібералізації. Лише після того, як його дія узгодили і затвердили, ми вийшли на фінішну пряму — залишилися дрібниці. 


"Келих вина або щось міцніше можна випити. У політичному плані це дуже велика перемога, від якої виграють мільйони українців. Це дуже важливе і значуще для України, але поки проміжне рішення. Якщо не буде якихось форс-мажорів, то рішення буде прийнято", — каже політолог Володимир Фесенко, нагадуючи, що ризики залишитися без безвіза нікуди не подінуться навіть після його відміни.


"Механізм призупинення безвіза можуть застосувати в будь-який момент. Наприклад, якщо тисячі українців кинуться нелегально працювати в Європу, порушуючи безвізовий режим. Або в разі ескалації на Донбасі. Але на практиці не можна сказати, як це можливо, оскільки поки прецедентів не було. Безвіз працює і в Молдові, і в інших країнах, що не входять в ЄС. Поки ніхто нічого не відміняв".


Україна жартує в соцмережах


Народ традиційно не упустив можливості повправлятися в дотепності, реагуючи на голосування Європарламенту. "Хто буде виїжджати останнім, не забудьте в Чопі вимкнути світло", — пише Сергій Місюра. А киянин Богдан Логвиненко став свідком цього дива. "У паспорті замироточила віза!" — написав він у себе на facebook.

Не забули українці і про північного
сусідові. "Дмитру Кисельову доведеться неабияк потрудитися, пояснюючи росіянам, чому санкції краще безвіза", — сміються в соцмережах. Деякі і зовсім впевнені, що життя заграє новими фарбами. "Все! Друга життя — буду їздити в Польщу за покупками!", — радісно повідомляє Роман Кравець всім своїм передплатникам.