Країни Європейського союзу погодили новий пакет обмежувальних заходів проти Росії, до якого увійшла заборона на імпорт російського золота.

Про це повідомила у Twitter президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

“Держави-члени погодилися на наші посилені та продовжені санкції ЄС проти Кремля. Я вітаю це. Це посилає сильний сигнал Москві: ми підтримуватимемо високий тиск стільки, скільки буде потрібно”, – йдеться у повідомленні.

Ще 15 липня Єврокомісія (ЄК) підготувала рекомендації щодо нових обмежень. ЄК рекомендувала запровадити ембарго на російське золото та накласти обмеження на торгівлю товарами подвійного призначення, бухгалтерські послуги та аудит. Водночас нові санкції не мають зачіпати експорт російської сільськогосподарської продукції.

Щодо золота зокрема, Єврокомісія залишає ювелірні вироби поза переліком санкційних товарів.

Єврокомісія почала розробляти плани щодо заборони золота з Росії після того, як минулого місяця держави Великої сімки оголосили, що зроблять це, намагаючись зменшити доходи військової машини Кремля.

У проєкті сьомого пакету санкцій йдеться, що “забороняється купувати, імпортувати або передавати, прямо чи опосередковано, золото, перераховане в Додатку XXVI, якщо воно походить з Росії та має бути вивезене з Росії в ЄС або в будь-яку третю країну”.

Але проєкт додатку до документа, отриманий Politico, свідчить, що блок заборонить тільки золото в порошковій, необробленій або напівфабрикатній формі, а також золоті монети та відходи або брухт золота. У проєкті не перераховується золото у вигляді ювелірних виробів, таких як золоті ланцюжки чи золоті каблучки. Це може залишити шпарини, через які гроші продовжать надходити у скарбницю Кремля.

Щороку Росія експортує золото на мільярди євро. У 2019 році близько 90 відсотків російського експорту золота йшло до Великої Британії, яка покинула ЄС.

Плани Єврокомісії йдуть за рамки заборони золота.

Ця пропозиція є частиною нового імплементаційного пакету, який також запроваджує суворіші вимоги до звітності щодо замороження активів осіб, які потрапили під санкції, і посилює контроль за експортом подвійного використання та передових технологій. Наприклад, Єврокомісія планує заборонити експорт до Росії сльозогінного газу, чорнила для зняття відбитків пальців, поліцейських шоломів і щитів, а також водометів, які можна використовувати проти людей, йдеться в проєкті санкцій.

Окрім цього, напередодні близьке до інститутів ЄС видання EUobserver повідомило, що до нових санкційних списків увійшли 47 фізичних осіб, серед них мер Москви Сергій Собянін та голова “Ростеха” Сергій Чемезов, а також – вісім юросіб.

Найбільше нові санкції стосуватимуться російських політиків та воєначальників. За інформацією видання, під санкції також потраплять актори Сергій Безруков та Володимир Машков, лідер байкерського клубу “Нічні вовки” Олександр Залдостанов та деякі родичі бізнесменів, проти яких санкцій були запроваджені раніше.

Водночас за інформацією видання, будуть запроваджені зміни у попередні заходи Євросоюзу, аби гарантувати відсутність перешкод для транспортування продовольства з РФ до країн, які ризикують зіштовхнутися з проблемою голоду. Також поправки мають виключити проблеми у постачаннях медичних та фармацевтичних товарів. У статті зазначалось, що ЄС до того ж планує запровадити певні виключення з санкцій, аби “уникнути перешкод у каналах платежів щодо сільськогосподарської продукції”.

Також у середу, 20 липня, голова українського МЗС Дмитро Кулеба закликав своїх союзників посилити санкції проти Росії та прискорити постачання зброї.

Це сталося після того, як голова російського МЗС Сергій Лавров заявив, що військові цілі в Україні поширюються.

“Росіяни хочуть крові, а не розмов. Я закликаю всіх партнерів посилити санкційний тиск на Росію та прискорити постачання зброї в Україну”, написав Кулеба у соцмережах.