Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект, що уточнює підсудність Вищого антикорупційного суду (ВАКС) України.

Як повідомила прес-служба голови держави, документ має на меті усунути потенційну проблему перенавантаження суддів Вищого антикорупційного суду та забезпечити ефективніший розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів високопосадовців.

Тепер згадана інституція зосередиться на кримінальних провадженнях, що внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань з дня початку роботи цього суду або до дня початку його роботи, якщо досудове розслідування здійснюється або здійснювалось детективами НАБУ і закінчено прокурорами САП.

Після початку роботи ВАКС слідчі судді інших судів перестануть приймати до розгляду клопотання і скарги, суди першої інстанції – обвинувальні акти та інші документи, апеляційні суди — апеляційні скарги. У той же час клопотання і скарги, що вже надійшли до слідчих суддів інших судів, але не були розглянуті до дня початку роботи ВАКС, передаються до згаданого суду. 

Якщо розгляд у судах першої та апеляційної інстанцій не завершено до дня початку роботи ВАКС, ці провадження також передаються до згаданого суду в установленому порядку.

Прес-служба президента зазначає, що станом на травень 2019 року без запропонованих Зеленським змін до вищезгаданого суду мають потрапити близько 3600 кримінальних проваджень, з яких лише 5% – стосовно високопосадової корупції, яку розслідували детективи НАБУ.

«Після ухвалення відповідних пропозицій Вищий антикорупційний суд у складі 26 суддів першої інстанції та 12 суддів Апеляційної палати уникнуть надмірного навантаження, а значить — оперативно ухвалюватимуть рішення стосовно корупції високопосадовців», — сказано у повідомленні.

Вищий антикорупційний суд України — вищий спеціалізований суд, що утворюється відповідно до судової реформи 2016 року.

Очікується, що робота новоствореного суду розпочнеться з 5 вересня 2019 року.

Також відзначимо, що Заступник керівника Офісу президента України Руслан Рябошапка заявив, що Вищий антикорупційний суд України отримав приміщення для роботи.

Про це він написав у Facebook.

«Менше місяця тому Володимир Зеленський зустрівся з керівництвом Вищого антикорупційного суду України з тим, щоб обговорити проблеми, що перешкоджають початку роботи Суду. Сьогодні, за сприяння Президента України, була вирішена ключова проблема — антикорупційний суд отримав приміщення для роботи», — написав він.

Рябошапка сподівається, що суд якомога швидше почне роботу, і «запит українців на справедливість і покарання топ-корупціонерів буде врешті-решт задоволено».