Повномасштабна війна Росії проти України триває вже 559 днів. І серед експертів почала ходити думка, що Крим деокупують раніше, ніж Донецьку та Луганську області.

Зокрема, так вважає і Олександр Коваленко — військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив».

Коваленко зазначає, що сценарії завершення війни в Україні очевидні вже зараз. Це, насамперед, звільнення материкового півдня України, тобто Запорізької області та лівобережної Херсонщини. Після цього розпочнеться процес звільнення Криму.

“Скільки це займе часу – це вже інше питання. Найскладнішим етапом буде саме звільнення Донецької та Луганської областей. І мені здається, що саме звільнення Криму відбудеться набагато раніше, ніж буде звільнено Донецьку та Луганську області”, – припускає Коваленко.

Він пояснює, що Донецька та Луганська області мають спільний кордон з Росією, тому там є постійна логістика. Навіть якщо Збройні сили України зможуть обрізати її, також існує проблема з лінією оборони, додає Коваленко. Там буде дуже важко українським військовим, адже вона будувалася окупантами ще з 2014 року.

Також, Коваленко зазначає, що ситуація на фронті може докорінно змінитися будь-якої миті. За його словами, Україна може мати якусь досить потужну перевагу над ворогом. Так само ситуація може змінитися не на нашу користь.

“Я не бачу якихось передумов, щоб ситуація змінилася саме не на нашу користь. І з цього роблю висновки, що будь-які прогнози, зокрема мої, вони не є фундаментальними. В них немає основи, бо зона бойових дій, і це вже доведено цими 1,5 роками активних бойових дій під час повномасштабного вторгнення, все може змінюватись непередбачувано, будь-якої миті. Тому є ось такі вірогідності, що сценарії навіть будуть різні. Але, на мій погляд, материковий південь, тимчасового окупований півострів Крим, Донеччина та Луганщина – ось етапи закінчення війни та звільнення наших територій”, – додає Коваленко.

Він припускає, що зараз Україна умовно перебуває посередині війни. За словами Коваленка, вона триватиме ще мінімум півтора року – це оптимістичний сценарій.

“Але ця стадія зараз – це продовження звільнення наших територій, але буде і стадія “після війни”. Росія так чи інакше не буде залишати своїх планів по захопленню України і реваншизм свій буде намагатися продовжувати і далі”, – каже він.

Проте існує і така думка, що зіткнення на кордоні можуть тривати десятиліттями.

Про це розповів військовий експерт Роман Світан.

Він вважає, що єдиний сценарій завершення війни – це знищення російської армії на території України, вихід на державні кордони та розвал російської імперії після цього.

“Без розвалу Росії на частини про закінчення війни говорити не доводиться. Розвал РФ буде тривати десь протягом років 10 після розгрому російської армії. Тобто ці процеси будуть на десятиліття розтягнуті. Тому в нас латентна війна вздовж кордону. Сутички і стан бойового зіткнення вздовж лінії кордону можуть бути ще 10 років”, – припускає Світан.

Військовий експерт вважає, що ЗСУ зможуть знищити російську армію на території України і вийти на державні кордони до осені 2024 року, якщо ми швидко отримаємо авіацію та зброю.

“Якщо авіація приходить на початку наступного року, то до осені ми зможемо знищити російську армію і вийти на державний кордон. Все саме від цього залежить. Після отримання авіації протягом трьох-чотирьох місяців російська армія буде розбита. А далі боротимемося з російською імперією, що розвалюється, ще років 10. Але це для економіки, для України вже не страшно. Це завдання ЗСУ, які утримуватимуть тисячокілометровий держкордон між Україною та Росією”, – каже Світан.

Він додає, що після розгрому російської армії та початку децентралізації влади вже в самій Росії, їм буде “не до ракет”. Тобто терор українських цивільних припиниться.