Колишній очільник Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер закликає вже зараз створити контактну групу для підготовки до майбутніх перемовин між Україною і Росією про завершення війни, але починати самі перемовини не раніше, ніж вирішить Україна.

Таку колонку він опублікував в колонці у Tagesspiegel 12 березня, пише “Європейська правда”.

Ішингер зауважує, що паралельно із допомогою зброєю і фінансовою підтримкою Заходу варто почати робити кроки, щоб “дати перспективу (того, як колись має закінчитись війна – ред.) зростаючому хору критичних голосів у США, а також у нас в Німеччині”. Одночасно він розкритикував за “зовсім не потрібну слабкість” політиків, які закликають припинити надаавати Україні допомогу “щоб настав мир”, згадавши, зокрема, великі акції у Берліні, які скликали під річницю повномасштабної війни політикиня від Лівих Сара Вагенкнехт і відома феміністка Аліс Шварцер.

Вольфганг Ішингер наголосив, що не йдеться про те, щоб штовхати Україну до перемовин вже зараз – тому що це було би рівноцінно частковій капітуляції перед агресором, і що рішення про те, коли починати перемовини, має приймати лише Україна.

Проте починати оформлювати основу, “рамку” для мирного процесу, на його думку, вже на часі.

Ішингер пропонує створити міжнародну політично-стратегічну контактну групу на зразок того, як створили формат “Рамштайн” для координації військової допомоги для України, аби її учасники сформували посередницьку групу і готувались до того моменту, коли Україна вирішить починати перемовини.

Він пропонує включати до такого формату передусім США, Британію, Францію, Німеччину, які би могли об’єднати довкола інших партнерів, зокрема Канаду, Польщу, Іспанію, Італію, держави Балтії, а також залучити ключові міжнародні організації – ООН, ОБСЄ, Євросоюз і НАТО як наддержавні структури.

Ішингер пропонує, аби ці учасники проводили регулярні зустрічі на рівні міністрів закордонних справ та обговорили такі питання, як те, хто міг би контролювати мирний процес, у яких форматах можна домовлятись про розведення сил, створення безпольотних зон тощо.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Росія починає “благати” про перемовини за допомогою посередників, проте Україна висунула у відповідь 4 вимоги.

“Путін ставить завдання повного захоплення Луганської та Донецької областей, жодної таємниці в цьому немає. Більше того, вони пробують зараз зрозуміти, що досягти тих (цілей), які вони собі ставили по захопленню нашої країни, у них немає жодних спроможностей. Тому на сьогодні благають. Беруть цілий пул перемовників.

Вони зараз ведуть величезну роботу з певними групами, аби вони вступили в перемовини. Вже і Бразилія, і кого тільки немає в посередництві – “давайте будемо домовлятися, щоб якось вирішити це питання”, – заявив Данилов.

За словами секретаря РНБО, Україна висуває Росії доволі прості 4 вимоги:

Звільнити всі українські території, які наразі є тимчасово окупованими;
Відповідальність через трибунал тих людей, які затіяли війну, які вбивають дітей, літніх людей, жінок, які до військової справи не мають жодного стосунку;
Гарантії безпеки України;
Відповідальність.
Данілов наголосив, що йти на умови терористів – це абсолютно неприпустима річ.

“Цей абсурд, який на сьогодні відбувається, має рано чи пізно закінчитися. На цьому треба ставити крапку. Коли у нас дехто вважає, що нас треба поставити в якісь рамки, щоби ми з Путіним про щось говорили, – звичайно, так, але спочатку Путін має виконати ті умови, які є в нашої країни. По-іншому воно не працює”, – каже він.

Пізніше Данілов розповів, що Росія, пропонуючи переговори з урахуванням “реалій, що склалися”, просуває сценарій розділення України на дві держави.

“Ніякої “Другої України” не буде, буде єдина велика країна”, – резюмував Данілов.