Глава держави-агресора Росії Володимир Путін не отримає очікуваного ефекту від часткової мобілізації. Таку думку в інтерв’ю Обозревателю висловив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Я не думаю, що він набере всі 300 тисяч, хоча в принципі такі можливості вони мають. Справа в тому, що пропускна спроможність призовної системи становить 130 тисяч на рік. Плани їм підвищили у 2,5 рази. Що вони з цим робитимуть, я не дуже уявляю.

Шойгу назвав цифру 25 мільйонів мобілізаційного резерву, то, як я розумію, це чоловіче населення Росії у віці від 18 до 60 років. Насправді у РФ мобілізаційний резерв близько 8 мільйонів. І то з урахуванням тих, хто отримує відстрочки за медичними показаннями тощо. Тож виходить ще менше.

Вони можуть набрати 300 тисяч, але це не одноразово, а хвилями. Наприклад, набрали 30 тисяч, абияк одягнули… Економіка з цим не впорається – щоб ці 300 тисяч одягнути, взути, навчити, відправити в Україну. Це величезне навантаження і на систему забезпечення, і транспортну систему, тому що їх треба переправляти. Десь якісь вантажі затримуватимуться.

А озброїти, мабуть, зможуть. Там автоматів така кількість, що на три війни вистачить.

Тепер про те, як це позначиться на фронті. Уявіть, що ви маєте м’ясопереробний завод. На вхід надходить певна кількість сировини, у нашому випадку – гарматного м’яса. Чи зможе завод це переробити? Це залежить від переробних потужностей. Зрештою, це та військово-технічна допомога, яку ми отримуємо від Заходу. Якщо вона буде пропорційно збільшена, то в принципі на перебіг бойових дій це ніяк не вплине.

М’ясопереробний завод під назвою “Збройні сили України” як працював, так і працюватиме, але у подвійному темпі. Ось і вся різниця. Тому що насправді це гарматне м’ясо. Адже їх не встигнуть навчити. Люди просто йдуть на забій.

Ті засуджені, яких у в’язницях набирав Пригожин, – змінили їм термін 15 років на смертний вирок. Я думаю, потрапивши сюди і почувши свист куль біля скроні, вони відразу зреагують. Адже це зеки, у них інстинкт самозбереження розвинений краще, ніж у звичайних людей. Вони всі зі зброєю в руках, зрештою, опиняться в Росії. Над цим у Росії треба думати. Особливо у прикордонних районах – це буде жах.

Але чому він вийшов із такою пропозицією саме зараз? Бо він, грубо кажучи, вже втратив усе. На фронті у нього нічого не виходить, він зазнає поразки. На зовнішньополітичному фронті – пам’ятаємо, що він отримав на засіданні Шанхайської організації. Там ніхто його серйозно не підтримав.

Окрім того, Туреччина починає підставляти підніжки. Цей захід пройшов майже непомітно, але 1 вересня у Стамбулі відбувся саміт міністрів оборони. Північний Кіпр, Азербайджан, Киргизстан, Узбекистан. У принципі, це основа ОДКБ. Мабуть, Туреччина побачила, що Росія сиплеться, і почала підгортати під себе вже Середню Азію.

Окрім ядерної зброї, у Путіна більше нічого не залишилося. Саме тому він і вийшов із цим указом. На кілька годин пізніше – я не думаю, що це пов’язано з обміном полоненими, тому що це досить тривала процедура, яка готувалася не один місяць.

Тут може бути або збіг якихось факторів, або здоров’я.

Коментуючи протести проти мобілізації в РФ, експерт зазначив, що проблема в тому, що всі ці протести не мають організуючого начала. Хто поведе, хто направить, за ким іти? Запакують по в’язницях – і все. Має бути якийсь цілеспрямований рух.

Опозиції в Росії немає, лише кишенькова. Середній клас ходить у погонах. За ким іти? Так, радикали мають якісь маргінальні партійки, вони можуть повести. Але доведуть до паркану і втечуть, а цих людей пересаджають.

Потрібна серйозна організаційна сила. Я знаю тільки одну таку в Росії – це, як не дивно, ФСБ. Клани, які там сидять, кришують російську економіку. Звісно, вони незадоволені санкціями. Це перші люди, які незадоволені цим режимом. І в них такі можливості, напевно, є. Вони мають агентуру в регіонах, у всіх організаціях. Від них такого можна очікувати.