Представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель заявив, що шостий пакет санкцій проти Росії, який передбачає значне скорочення імпорту російської нафти в ЄС, не тільки вплине на кількість сирої нафти, яку Москва продаватиме за кордон, а й знизить ціну, за яку вона може її продати.
«Ми – найважливіший клієнт для Росії», – сказав Боррель журналістам, прибувши на другий день зустрічі лідерів ЄС щодо війни в Україні. «Мета (санкцій – ред.) полягає в тому, щоб у Росії було менше фінансових ресурсів, аби годувати свою військову машину», – додав він.
Увечері 30 травня лідери ЄС погодилися з пакетом санкцій, який, як очікується, скоротить імпорт російської нафти до ЄС на понад дві третини. Президент України Володимир Зеленський напередодні заявив, що «Європі у будь-якому разі доведеться відмовитися від російської нафти та нафтопродуктів, бо це про незалежність самих європейців від енергетичної зброї РФ».
Нагадаємо, в Євросоюзі досягли угоди щодо заборони на експорт російської нафти, повідомив президент Європейської ради Шарль Мішель.
«Угода про заборону експорту російської нафти до ЄС. Вона охоплює понад 2/3 імпорту нафти з Росії, скорочуючи величезне джерело фінансування для її військової машини. Максимальний тиск на Росію з метою припинення війни», – написав він у твітері.
За його словами, нові санкції щодо Росії також передбачають відключення від системи Swift найбільшого російського банку Сбербанк і заборону трьох російських державних мовників. За даними президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, ці обмеження дозволять скоротити близько 90% імпорту російської нафти до кінця року.
«Я вітаю сьогоднішню угоду #EUCO щодо нафтових санкцій проти Росії. Це дозволить фактично скоротити близько 90% імпорту нафти з Росії до ЄС до кінця року», – написала вона у твіттер.
Лідери Європейського союзу 30 травня зібралися на дводенний саміт. Президент України Володимир Зеленський під час свого відеозвернення до учасників саміту заявив, що «шостий санкційний пакет має бути узгоджений, включно з нафтою, щоб Росія відчувала ціну за те, що робить проти України та всієї Європи, і щоб ви нарешті стали незалежними від російської енергетичної зброї».
Президент України наголосив, що прогрес в санкціях має бути до такої міри, щоб змусити шукати Росію мир. Щодо шостого пакету санкцій у ЄС не могли дійти згоди більш як місяць. Зокрема проти нафтового ембарго виступала Угорщина, яка отримує 85% газу з Росії і 60% нафти звідти, від тієї, що споживає.
У проєкті угоди нинішнього саміту йдеться про те, що черговий пакет обмежень торкнеться російської сирої нафти і нафтопродуктів, які постачаються в ЄС, з тимчасовим винятком для трубопроводів. Таким чином Угорщина, Словаччина та Чехія, які отримують нафту нафтопроводом «Дружба», до певного часу збережуть цю можливість.