Газова суперечка є останнім підвищенням ставок у кризі через російське вторгнення в Україну.

Кремль, ймовірно, буде підтримувати поставки газу в Європу на мінімальному рівні до тих пір, поки триває війна в Україні, і посилюючи тиск на Європейський Союз через його жорстку позицію щодо російського вторгнення.

Джерела, близькі до Кремля, заявили журналістам Bloomberg, що за умови затяжної війни, континент, що традиційно є найбільшим експортним ринком Росії, може взимку залишитися без палива.

Таким чином, РФ за допомогою “Газпрому” свідомо тероризує Євросоюз. Питання в тому, наскільки швидко зможе переорієнтуватися Європа, уникнути сильної енергетичної залежності від Росії .

“Щодо газового терору, умовного підвищення переговорних ставок – зрозуміло, що інформаційно тему розгойдуватимуть. Аж до опалювального сезону це буде якась лялька з метою вийти на деякі домовленості щодо різних кейсів. Причому це – обопільні пугалки. З одного боку, це роблять Росія та “Газпром”. З іншого боку – самі європейці, які демонструють, що мають намір скорочувати споживання газу. І тут питання, хто кого і до чого налякає”, – пояснює виданню “Коментарі” Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмедилова.

За словами аналітика, скорочення споживання газу (і взагалі, і саме російського) – це своєрідний різновид санкцій. У стилі “а ми відключимо газ” — “а ми його у вас і брати не будемо!”. Питання в тому, зазначає Олександра Решмедилова, наскільки швидко зможе переорієнтуватися Європа, уникнути сильної енергетичної залежності від Росії.

“Згідно з інфографікою від МВФ, шкода, яку зазнає Європа, відмовившись від російського газу, не така велика, як про це говорять деякі. І якщо європейці повністю відмовляться від російського газу (протягом року), особливо постраждають економіки (ВВП) Угорщина, Італія, Чехія, Словаччина”, – пояснює експерт.

Швидше за все, продовжує вона, Угорщина не просто не скоротить, а навіть збільшить споживання газу. Причому його, можливо, потім продаватиме далі, знімаючи якісь “вершки” з цієї непростої ситуації.

“Вже видно, що всередині ЄС немає єдиної думки щодо енергетичних моментів, пов’язаних із РФ. І раніше такі санкції надавалися Євросоюзу максимально складно. А з наближенням опалювального сезону на тлі газового шантажу з боку Росії ситуація загострюватиметься, – прогнозує Олександра Решмедилова. – І не виключено якихось послаблень санкційної політики. Ми це вже спостерігали щодо продовольства, добрив, нафти. Щось подібне може бути і щодо газу, проте інформаційно такі послаблення намагатимуться маскувати”.

І все ж таки, якийсь внутрішній діалог у Європі щодо важливості перестати бути енергетично залежними від РФ, ведеться. Тим більше, що Україна зазнає втрат в рази більших, ніж ті виклики, з якими стикається і може зіткнутися Європа, наголошує аналітик.

“Споживання газу самою Україною – також важливий момент, – наголошує Олександра Решмедилова. – За величезних промислових втрат через військові обставини (щось зруйновано, щось окуповано), у нас серйозно скоротиться споживання газу. А для потреб населення нам завжди вистачало газу власного видобутку. Тобто наша залежність від імпортного газу (того ж російського, який отримували за реверсом) буде цього року нижчою, ніж раніше. Але в нас інші виклики. До того ж, ми важливі як транспортер газу до Європи (ГТС), якщо Північний потік-1 продовжить працювати на мінімальних оборотах”.

З одного боку, росіяни задіяють енергетичний шантаж, з іншого – продовольчий. Це велике “привіт” усім, хто розповідав, що росіяни не використовують газ як зброю.