В Україні хочуть кардинально реформувати реєстрацію місця проживання, передає Корупція.Інфо

В Україні хочуть спростити правила реєстрації місця проживання. Офіс реформ адмінпослуг підготував законопроект, який має прийняти Рада. Держава віритиме громадянам, але збільшить штрафи за неправдиву інформацію про прописку.

Як хочуть поміняти правила реєстрації місця проживання розповіла керівниця сектора політики та реінжинірингу Офісу реформ адмінпослуг Людмила Рябчинська.

Основною позитивною зміною є те, що наша держава отримує умови для ефективного виконання своїх основних функцій. Таким чином, для досягнення цього позитивного зміни ми припускаємо:

По-перше, значно спростити життя українцям шляхом економії їх часу та коштів, необхідних на реєстрації – вони подаватимуть одну заяву, яка носить декларативний характер. Не потрібні ніякі узгодження і документи. При цьому заяву можна буде подати, відвідавши будь-який орган реєстрації або центр надання адміністративних послуг (не тільки за місцем проживання, як зараз), а також через інтернет або пошту.

По-друге, створення єдиної інформаційної системи дозволить скасувати довідки про місце проживання, штампи в паспорти, перевести надання послуг в сфері реєстрації місця проживання повністю в електронний вигляд, унеможливить дублювання реєстрації в декількох реєстрах територіальних громад тощо.

По-третє, створюється позасудовий механізм вирішення спорів у сфері реєстрації місця проживання. А це знову економія часу і коштів для громадян.

По-четверте, інформація про місце проживання громадян стане повною і правдивою, оскільки наразі через різні проблеми з реєстрацією до 30 відсотків громадян проживають без реєстрації або зареєстровані не за місцем проживання.

  • Як власника житла попереджатимуть, що в квартирі або будинку прописався орендар або інша людина?

Відправка органом реєстрації повідомлень через електронні засоби телекомунікації при наявності контактних даних (телефон, електронна пошта) власника в реєстрі територіальної громади. Якщо даних немає, то повідомлення передаються в поштових відправленнях (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) на адресу місцезнаходження, місця проживання або перебування власника. Засоби телекомунікації (смс-повідомлення, електронна пошта, інші засоби зв'язку), за допомогою яких орган реєстрації здійснює повідомлення, повинні забезпечувати фіксацію факту повідомлення і надавати власнику можливість негайного зворотного зв'язку з органом реєстрації. Повідомлення власників (співвласників) житла, які не зареєстровані за адресою цього житла, здійснюється також на підставі зіставлення даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а в разі, коли власником є не фізична особа, також і даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (статті 14 і 29 законопроекту).

  • Як відбуватиметься скасування реєстрації місця проживання? Чи може власник житла зняти з реєстрації іншу людину?

"Анулювання реєстраційних дій здійснюється у випадках, якщо в декларації про реєстрацію місця проживання наведені недостовірні відомості. Якщо людина на момент подачі декларації проживала в житлі, але потім вибула з нього, не знявшись з реєстрації, орган реєстрації не анулює реєстрацію, а тільки самостійно знімає з реєстрації. При цьому якихось санкцій до людини не застосовується (статті 22 і 30 законопроекту).

Власник житла не може зняти з реєстрації іншу людину, але має право звернутися до органу реєстрації з клопотанням про її зняття. На підставі звернення орган реєстрації звертається до людини з проханням підтвердити факт її проживання. Процедура підтвердження факту свого проживання детально регламентована в законопроекті з метою недопущення зловживань з боку органу реєстрації і людини, яка підтверджуватиме факт проживання. Якщо людина не підтвердить факт проживання, орган реєстрації зніме її з реєстрації самостійно (статті 25-27 законопроекту).

Популярне: "Буде горіти Чорне море, а столицею України стане не Київ?": Яку долю пророкує  державі астролог з Рівненщини

  • Які можуть виникнути махінації і як вони припинятимуться?

Можливі схеми аналізувалися дуже ретельно. Сьогодні підставою для реєстрації місця проживання є право проживання в житлі. Існування такого зв'язку між реєстрацією в житлі і правом проживання в ньому створює умови для шахрайства з майновими і житловими правами на житло. Існуючим законодавством передбачено, що термін зберігання заяв і документів про реєстрацію місця проживання становить три роки. Тобто через три роки, крім штампу в паспорті, немає жодних документів, які б підтверджували згоду власника на проживання людини в житлі. А хто знає, давав власник таку згоду чи ні три роки тому? Звідси різні махінації. Законопроект скасовує цей небезпечний зв'язок, а, отже, шахраї вже не зможуть скористатися фактом реєстрації як доказом того, що особа має право проживати в житлі. Більш того, законопроект чітко визначає, в яких випадках факт реєстрації або зняття з реєстрації не може використовуватися. При цьому проаналізовано можливі ситуації, якби незаконна реєстрація могла негативно вплинути на власника житла. Визначено законопроектом запобіжники працюють так, що навіть в разі реєстрації особи в житлі без відома власника, ніякої шкоди власнику не завдається. При цьому не слід забувати, що людина, яка реєструється, не є чимось безіменним і примарним. Це конкретна людина, яка ідентифікована і яка знає, що її фіктивну реєстрацію легко викриють, а за свій проступок вона нестиме відповідальність (статті 1 і 9 законопроекту).