"Критикуєш владу? Віддавай майно і пішов геть з країни!"

Сумнівна конфіскація "мільярдів Януковича" та позбавлення нардепа Артеменка українського громадянства говорить про появу нової системної стратегії влади, – Корупція Інфо

Популярне: Що коїться??? Оприлюднено "свіжий" курс валют, від якого у вас точно мову відніме…

В українському політикумі не згасає обговорення двох резонансних скандалів, що відбулися напередодні травневих свят. По-перше, спірне вилучення якихось 1,5 мільярда доларів, що нібито належали Віктору Януковичу, при чому, напередодні засідання суду по кримінальній справі, відкритій проти екс-президента, по-друге, підтверджені на Банковій чутки про позбавлення нардепа Андрія Артеменка українського громадянства.

Про що говорять ці скандали, розбиралася "СТРАНА".

На озброєнні влади – методи розправ з опонентами

Прецедент депутата Андрія Артеменка, якого, нібито, позбавили українського громадянства, обростає новими подробицями. Як виявилося, Комісія з питань громадянства при президентові України (саме за рішенням цієї комісії президент може видавати укази про прийняття до громадянства і виходу з нього) на своєму засіданні не розглядала ситуацію з Артеменком, і про те, що громадянство Артеменку було припинено, самі дізналися зі ЗМІ. Більш того, в даний час члени комісії опинилися в подиві – що їм відповісти на лист самого депутата про його права.

Про ці колізії розповів журналістам член комісії, нардеп, член комітету з прав людини Валерій Пацкан.

Як відомо, нападки на Артеменка почалися з того, що видання The New York Times написало, що український парламентарій запропонував екс-раднику Дональда Трампа Майклу Флінну свій план припинення конфлікту на Донбасі. Коли виявилося, що автор плану – це депутат від Радикальної партії Андрій Артеменко, в цій політичній силі прийняли рішення про виключення Артеменка з парламентської фракції.

Оскільки в Україні подвійне громадянство заборонено, Генпрокуратура України звернулася до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з проханням ініціювати через Державну міграційну службу процедуру втрати нардепом Артеменком українського громадянства на підставі того, що у 2005 році ним було отримано канадське громадянство.

Пізніше сам Артеменко заявив, що свій канадський паспорт вже здав, а якщо президент насправді підписав Указ про позбавлення його громадянства, то він буде оскаржувати цей Указ (стаття 25 Конституції України прямо забороняє позбавляти українців громадянства своєї країни).

Якщо указ президента про припинення громадянства депутата Артеменка дійсно існує в природі, цей випадок стане першим в історії України.

Про те, що добра частина депутатського корпусу є щасливими власниками паспортів інших країн, каже "Страні" і нардеп Сергій Каплін, втім, відмовляється назвати імена.

Багато політичних експертів в прецеденті Артеменка вбачають новий виток посилення політики влади щодо своїх опонентів.

Екс-парламентарій Олександр Онищенко на своїй сторінці у Facebook вже написав, що "сходжений з рейок режим" Порошенка взяв на озброєння методи більшовиків.

"І це метода – позбавлення громадянства. Почали вони з того, що спочатку обкатали технологію позбавлення мандата неугодних нардепів, як це було зроблено з Томенком і Фірсовим (колишніми народними депутатами від "Блоку Петра Порошенко" Миколою Томенком та Єгором Фірсовим – Прим. Ред.). Тоді привід був: написали заяву про вихід з фракції. Тепер пішли далі і починають позбавляти вже не тільки мандата, а й громадянства за наявність закордонного паспорта, – пише Онищенко у себе на ФБ. – Але це вже навіть не свавілля. Це чистої води тиранія. Список "неугодних" буде тільки рости. Спочатку підуть неугодні політики, "неправильні" бізнесмени "непатріотичні" громадські діячі, а закінчиться все тим, що почнуть сортувати вже виборців. Не голосуєш за Петра Порошенка? Не подобається "БПП"? Критикуєш владу? Пішов геть з країни! Так, і майно не забудь залишити! Думаєте, що це фантастика? Відкрийте очі. Це наша сучасна Україна. Це тут і зараз і навколо нас.

"Якщо це не фейк, то грубо порушена Конституція, за якою ніхто не може бути позбавлений громадянства. Це перший за майже 26 років незалежності рішення такого роду, і, по-моєму, воно суперечить принципам правової держави. Який же розумник радить приймати такі антиправові акти? Тому що це не що інше, як вибіркове застосування закону. У країні десятки, якщо не сотні, тисяч людей знаходяться в такій ситуації – так званого "сплячого" подвійного громадянства, коли громадянство "прокидається", якщо людина переїхала до відповідної країни. Наприклад, всі, хто виїхав на ПМП до Ізраїлю, зберігають українське громадянство, якщо стали на консульський облік. Вони, повернувшись в Україну, відновлюють своє українське громадянство так, наче його й не втрачали. Я знаю купу таких випадків. Рішення про припинення громадянства Артеменка, на мою думку, тільки посилюватиме сумніви в європейському шляху України. Недарма нещодавній обшук і вилучення в Міжнародному центрі перспективних досліджень у зв'язку з тим же кримінальним провадженням викликали такий переполох в Брюсселі", – вважає голова правління Української Гельсінської групи з прав людини Євген Захаров.

"Президент переходить до посилення політики, ходіння на межі закону. І це такий загальний тренд. Іде домінування президентської вертикалі. Поки на це немає сильної реакції ані всередині країни, ні за її межами. Тому що, по-перше, війна виправдовує деякі речі, по-друге, немає уваги і контролю з боку Заходу. В умовах, коли нема чого показувати, немає соціальних результатів, немає економічних результатів, і ще діяти за процедурою – тоді взагалі не буде жодних перемог у цієї влади", – каже "Стране" політолог Вадим Карасьов.

"Розіграли фарс в гонитві за рейтингом"

Пояснень з боку влади не вистачає і по резонансній справі – вилучення 1,5 мільярдів доларів, приписуваних Генпрокуратурою колишньому президенту Віктору Януковичу. Попри те, що "Страна" вже оприлюднила скандальне рішення Краматорського суду на цю тему, і в ньому чітко видно, що спецконфіскація застосовується в результаті угоди директор-фунта однієї з фірм Курченка Аркадія Кашкіна зі слідством, а вилученню підлягають в основному облігації держпозики, генпрокурор продовжує стверджувати, що в Держказначейство були перераховані саме гроші, а не цінні папери.

Депутат Сергій Лещенко вже назвав цю ситуацію "трешем і чадом".

"Сенсація останніх днів – нібито конфіскація 1,5 мільярдів доларів Януковича – це повний треш і чад. Тільки сьогодні зрозумів, який спектакль нам всім втюхували. Вирок Краматорського суду, яким вилучили гроші, стосувався фіктивного власника фірми Курченко. Це якийсь Аркадій Кашкін – він "ніхто" і звати його ніяк, людина, яка за 500 доларів продав свої паспортні дані. Два роки тому він вже визнавав свою провину – і суд присуджував йому штраф… 51 тисячу гривень. А тепер – новий вердикт. При чому весь процес, від відкриття провадження і до вироку, зайняв… два тижні. Іншими словами, Луценко з підлеглими розіграв фарс в гонитві за рейтингом і в розрахунку на те, що лохи "схавають". Насправді, ніякого фактичного прориву у справі банди Януковича не відбулося. Але, зате цю туфту можна нескінченно довго продавати виборцям", – вважає депутат.

"Цю історію можна було б вважати піаром в гострій формі, якби не та основа, що за нею ховається. Влада намагається заручитися підтримкою радикальної аудиторії, щоб сконцентрувати максимум впливу в своїх руках. У ці ж рамки вписується погіршення становища зі ЗМІ, позбавлення громадянства Артеменко. З одного боку, у влади сили є, але легальних інструментів залишитися при владі не залишилося, тому вони почали нахабно ламати супротивників через коліно. Почалася безпрецедентна боротьба за ресурси. 10 тисяч загиблих на Донбасі, численні політичні вбивства, які досі не розкриті – Бузини, Шеремета, Грабовського не дають їм таких шансів. Вони розуміють, що спершу настане політична, а потім юридична відповідальність. Піти красиво і залишитися в системі інструментів сьогодні мало. Тому і боротьба за владу і за її утримання з кожним стає особливо запеклою", – говорить "Країні" політичний експерт Руслан Бортник.

Відібрати й позбавити

Серед політиків і експертів вже ходять чутки, що застосовані до Артеменко й у справі про "1,5 мільярда" методи будуть використані й надалі – через сумнівний механізм спецконфіскації, на підставі показань якихось сумнівних осіб (на кшталт "фунти" Кашкіна) буде відбиратися майно у непокірних бізнесменів чи політиків. А щоб у тих було менше можливості себе захищати, їх ще й позбавлять громадянства за звинуваченням про наявність другого паспорта. До речі, останній варіант може бути використаний і проти багатьох нардепів – таким чином вони втрачають свій мандат і перестають бути недоторканними.

Зазначимо, що альтернативою системного посилення політики влади до опонентів (яка виникає з малих шансів перемогти на виборах в умовах рівної конкуренції) в колах української еліти розглядається варіант переходу до парламентської республіки з нівелюванням повноважень президента (щоб особистість майбутнього глави держави нічого не значила). Про це вже докладно писала "Країна". У необхідності піти на такий крок Петра Порошенка зараз нібито активно умовляє і "Народний фронт", і прем'єр Гройсман, і навіть частина близького оточення глави держави.

Правда, судячи з останніх дій Банкової Артеменко і "конфіскованим мільярдів", у Порошенка все ще не втратили віру в те, що можуть перемогти, гранично закрутивши гайки і монополізувавши контроль над необхідними для перемоги на виборах ресурсами. Питання лише в тому, як швидко на цьому шляху їх спіткає розчарування.