Президент Володимир Зеленський у роковини депортації кримськотатарського народу вшанував пам’ять жертв геноциду. Український лідер вказав на те, що Україна докладає зусиль для повернення півострова під свій контроль.

Зеленський зазначив, що сьогодні Україна вшановує всіх жертв геноциду кримськотатарського народу і кожен українець розділяє цей біль.

А отже, за словами президента, сьогодні кримських татар в Україні стає щонайменше 40 мільйонів. Президент наголосив, що, як одна країна та сім’я, ми кажемо сьогодні не “вони”, а “ми”. Бо кожному з нас має боліти те, що зробив (і продовжує робити) з цим народом ворог.

“Ми не забудемо, як нас вигнали з власного дому і вези кілька тижнів за тисячі кілометрів від нього. Як ми змогли повернутися лише через 45 років. Ми не пробачимо, що 70 років потому ми були змушені знову покинути свій дім через Росію. А тих, хто залишився, окупаційна влада переслідує, утискає та ув’язнює”, – констатував президент.

Він додав, що через 77 років після окупації Криму ми знаємо точно: рани не загоїлися, час не лікує, слова не допомагають. Як сказав Зеленський, важливим є не слова, а дії, на які багато років чекали. Серед них Володимир Зеленський назвав:

  • Заснування День спротиву окупації Криму та Севастополя у пам’ять про мужність кримчан, які підтримали єдність України на багатотисячному мітингу у Сімферополі.
  • Підписання указ про заходи з деокупації та реінтеграції півострова, зокрема стратегію розвитку кримськотатарської мови до 2032 року.
  • Створення формат Кримська платформа для активного захисту прав кримчан.

“Сьогодні українці та кримські татари промовляють разом: Крим буде вільним! Qırım serbest olacaq!”,– підсумував президент.

Також Президент Володимир Зеленський повідомив, що вносить на розгляд Верховної Ради законопроєкт про корінні народи, який покликалий закріпити їх статут.

“І сьогодні, я вношу на розгляд парламенту невідкладний законопроект про корінні народи. Впевнений, що у стислі терміни депутати розглянуть і закріплять статус корінних народів України, зокрема кримських татар, і нарешті зроблять те, що відкладали 30 років, вісім скликань Верховної Ради і всі попередні президенти”, – заявив Зеленський.

У Верховній Раді наразі не зареєстрований відповідний законопроєкт.